CZK/€ 25.090 -0,22%

CZK/$ 23.448 -0,02%

CZK/£ 29.338 -0,27%

CZK/CHF 25.714 +0,09%

01. 03. 2012

0 komentářů

ECB překvapivě (či spíše opět) ve stínu Fedu

 


 

Zastavme se nejprve při nejmenším ze zdvořilosti u ECB, které včera uskutečnila ostře sledovaný tendr na poskytnutí tříleté likvidity evropským bankám. Výsledky tendru tentokrát více méně naplnily očekávání, když banky si nakonec půjčily jen o “pár desítek” miliard euro více než v předchozím kole (529 versus 489). Zajímavější než samotné výsledky tendru je však kritika vlivných centrální bankéřů, která se objevila okamžitě po uskutečnění této operace. Tu jednak napadl hlavní jestřáb v bankovní radě ECB a šéf Bundesbanky, kterému se nelíbí zejména uvolňování pravidel pro poskytování kolaterálu do repo operací, a jednak dříve vlivný člen vedení ECB Lorenz Bini Smaghi.

Ten ve Financial Times řekl, že masivní poskytování levné likvidity na dlouhou dobu ze strany ECB povede k pasivitě komerčních bank, které nebudou dostatečně motivované postavit se na vlastní nohy tím, že by sami na trhu získávaly zdroje a ty se pak snažily poskytovat privátnímu sektoru. Výše uvedená kritika pak může naznačovat, že úterní tříletý repo tendr byl možná na dlouhou dobu poslední, ne-li vůbec poslední. Více se dozvíme na zasedání ECB příští týden ve čtvrtek.

Přejděme nyní k tomu včera překvapivě silnějšímu zásahu centrálních bank, který přišel z americké strany a jež způsobil viditelné ztráty jak bezpečným dluhopisům, tak akciovým trhům. Šéf Fedu Bernanke totiž ve svém pravidelném půlročním vystoupení v Kongresu prezentoval aktuální pohled centrální banky na ekonomiku. Do Bernankeho vystoupení, které se jinak neslo v umírněném tónu se nakonec vměstnalo několik pozitivních slov na adresu trhu práce.

Naopak vzhledem k tomu, že během vystoupení Bernanke nenaznačil, že by Fed uvažoval o dalším uvolnění měnové politiky (skrze další nákupy dluhopisů), trhy si jeho vystoupení vyložily jako jestřábí signál. Jinak řečeno na rozdíl od Evropy a ECB, dobrá čísla z americké ekonomiky (viz např. dnešní report ISM) nenutí tvůrce měnové politiky, aby ekonomiku dopovali tím, že na trhy aktiv napumpují dodatečné stamiliardy levných peněz.

Jan Čermák, analytik ČSOB

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *