Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

ECB překvapivě (či spíše opět) ve stínu Fedu

Investice 01.03.2012 | 09:52 0 Komentářů

Pozornost globální trhů na sebe včera poutaly centrální banky, když tou hlavní institucí, která hýbala cenami aktiv nakonec nebyla překvapivě ECB, ale americký Fed, resp. jeho šéf Ben Bernanke. (Komentář ČSOB)

Zastavme se nejprve při nejmenším ze zdvořilosti u ECB, které včera uskutečnila ostře sledovaný tendr na poskytnutí tříleté likvidity evropským bankám. Výsledky tendru tentokrát více méně naplnily očekávání, když banky si nakonec půjčily jen o “pár desítek” miliard euro více než v předchozím kole (529 versus 489). Zajímavější než samotné výsledky tendru je však kritika vlivných centrální bankéřů, která se objevila okamžitě po uskutečnění této operace. Tu jednak napadl hlavní jestřáb v bankovní radě ECB a šéf Bundesbanky, kterému se nelíbí zejména uvolňování pravidel pro poskytování kolaterálu do repo operací, a jednak dříve vlivný člen vedení ECB Lorenz Bini Smaghi.

Ten ve Financial Times řekl, že masivní poskytování levné likvidity na dlouhou dobu ze strany ECB povede k pasivitě komerčních bank, které nebudou dostatečně motivované postavit se na vlastní nohy tím, že by sami na trhu získávaly zdroje a ty se pak snažily poskytovat privátnímu sektoru. Výše uvedená kritika pak může naznačovat, že úterní tříletý repo tendr byl možná na dlouhou dobu poslední, ne-li vůbec poslední. Více se dozvíme na zasedání ECB příští týden ve čtvrtek.

Přejděme nyní k tomu včera překvapivě silnějšímu zásahu centrálních bank, který přišel z americké strany a jež způsobil viditelné ztráty jak bezpečným dluhopisům, tak akciovým trhům. Šéf Fedu Bernanke totiž ve svém pravidelném půlročním vystoupení v Kongresu prezentoval aktuální pohled centrální banky na ekonomiku. Do Bernankeho vystoupení, které se jinak neslo v umírněném tónu se nakonec vměstnalo několik pozitivních slov na adresu trhu práce.

Naopak vzhledem k tomu, že během vystoupení Bernanke nenaznačil, že by Fed uvažoval o dalším uvolnění měnové politiky (skrze další nákupy dluhopisů), trhy si jeho vystoupení vyložily jako jestřábí signál. Jinak řečeno na rozdíl od Evropy a ECB, dobrá čísla z americké ekonomiky (viz např. dnešní report ISM) nenutí tvůrce měnové politiky, aby ekonomiku dopovali tím, že na trhy aktiv napumpují dodatečné stamiliardy levných peněz.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.