CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

01. 10. 2018

0 komentářů

Jáč: Průzkum PMI signalizuje zpomalení růstu aktivity nejen v českém zpracovatelském průmyslu

 

Tempo růstu aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI dále zpomaluje, přičemž slábne i růstu nových objednávek.

Loading



 


V září tempo růstu aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI zpomalilo třetí měsíc v řadě, na nejslabší úroveň od listopadu 2016.

Zpomalil i růst nových objednávek, též na nejslabší úroveň za uplynulých 22 měsíců: v samotném září sice došlo k oživení růstu exportních objednávek, i ten ale zůstává slabý. Na výkonu tuzemského průmyslu se podepisuje jak růst nákladů, tak rostoucí napětí v mezinárodním obchodě, jež je vyvolané obchodními válkami.

Firmy v tuzemském zpracovatelském průmyslu tak dle průzkumu PMI deklarují slabší míru optimismu ve výhledu na příštích dvanáct měsíců: míra optimismu je dle průzkumu PMI téměř na dvouletém minimu.

I nadále platí konstatování, že pro vývoj ve zbytku roku bude klíčové právě to, jak si ve zpracovatelském průmyslu povedou objednávky.

V tomto ohledu ale nepřicházejí příznivé zprávy ani z vývoje průmyslových objednávek v eurozóně, ani například ze sousedního Polska.

REKLAMA

Polský zpracovatelský průmysl dle průzkumu PMI hlásí za letošní září pokles nových objednávek: poprvé od října 2016.
Exportní objednávky v polském průmyslu letos klesly již počtvrté a zářijový pokles je nejvýraznější za více než čtyři roky.
Optimismus ohledně vývoje nových objednávek nepřichází ani z Německa.

Průzkum PMI signalizuje zpomalení růstu aktivity nejen v českém zpracovatelském průmyslu: obdobný signál dává tento průzkum i pro Polsko, Maďarsko a eurozónu.

V rámci středoevropského regionu je obecně patrné, že růst aktivity ve zpracovatelském průmyslu kulminoval na přelomu loňského a letošní roku, a od té doby zpomaluje.
Nejnovější výsledky průzkumu PMI naznačují, že tato tendence bude zřejmě pokračovat i v zbytku letošního roku a případná eskalace napětí v globálních obchodních vztazích by vedla k dalšímu zkomplikování situace i v roce 2019.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vývoj na finančních trzích – březen 2024

Akciové indexy a zlato na nových maximech. ČNB snižuje úrokové sazby. Kurz koruny stabilní. Vývoj na kapitálových trzích v březnu udělal radost většině investorů. Dařilo se akciím, solidní výnosy zaznamenaly dluhopisové fondy, výrazně stouply ceny komodit a oživení je patrné i na českém realitním trhu.

Text: Jan Traxler

Foto: Shutterstock

03. 04. 2024

Dotace pro průmysl: Německý tah a česká reakce

Německá vláda nedávno oznámila, že bude podporovat místní průmyslové podniky, chce tak reagovat na vysoké ceny elektřiny. Tato rozhodnutí mohou mít významné důsledky nejen v Německu, ale i v celé Evropě, včetně České republiky. Jedná se o krok, který reaguje na podobné iniciativy v USA a zdůrazňuje […]

Text: Filip Kučera

22. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *