CZK/€ 25.005 +0,04%

CZK/$ 23.223 +0,15%

CZK/£ 29.136 -0,14%

CZK/CHF 25.597 -0,09%

31. 07. 2018

0 komentářů

Finanční trhy očekávaly o desetinu procentního bodu silnější růst

 

Hospodářský růst eurozóny dle předběžného bleskového odhadu v letošním druhém čtvrtletí činil 0,3 % v mezičtvrtletním a 2,1 % v meziročním vyjádření. V meziročním vyjádření jde o nejslabší růst HDP eurozóny od 1. čtvrtletí 2017, mezičtvrtletní růst je pak dokonce nejslabší od 2. čtvrtletí 2016.

Loading



 

Finanční trhy očekávaly o desetinu procentního bodu silnější růst jak v mezičtvrtletním vyjádření (tedy 0,4 %), tak meziročně (2,2 %). Za zmínku stojí, že průzkumy PMI pro letošní druhé čtvrtletí indikovaly mezičtvrtletí růst HDP eurozóny na úrovni 0,5 % a na začátku třetího čtvrtletí pak signalizují růst 0,4 %. Za celý letošní rok lze očekávat růst HDP eurozóny zhruba na úrovni 2,0 % po růstu 2,5 % vykázaném v roce 2017.

Detailní údaje o HDP eurozóny za letošní druhé čtvrtletí nejsou zatím k dispozici, dnes zveřejněná statistika představuje pouze předběžný bleskový odhad, tedy jedno číslo pro mezičtvrtletní a jedno číslo pro meziroční výkon HDP. Zajímavé ale bude sledovat údaje o exportech a investicích, až tato data budou k dispozici. Je totiž otázkou, nakolik se na exportech a na investičních výdajích firem projevilo pnutí v mezinárodním obchodě, tedy hrozba globálních obchodních válek.

Předběžný bleskový údaj o HDP eurozóny za letošní druhé čtvrtletí sice neznamená nic dramatického, růst je nicméně slabší, než se čekalo, a než co naznačovaly měsíční průzkumy a data z ekonomiky eurozóny. V celoročním vyjádření pak může být letošní růst HDP eurozóny o něco slabší, než co očekává ECB: její prognóza zveřejněná v červnu počítá pro rok 2018 s růstem HDP 2,1 %.

Růst HDP v oblasti 2 % by ale byl pro ekonomiku eurozóny velmi solidní výsledek: zde je třeba si uvědomit, že výkon ekonomiky eurozóny v roce 2017 byl mimořádně dobrý a tak silné tempo růstu je obtížné dlouhodoběji udržet.
Finanční trhy na data o HDP bezprostředně nijak zvlášť nereagovaly, pro středoevropský region jsou ale data z eurozóny připomínkou, že vnější poptávka letos neporoste již tak silně, což například v případě české ekonomiky též povede k zpomalení tempa růstu HDP.

REKLAMA

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vývoj na finančních trzích – březen 2024

Akciové indexy a zlato na nových maximech. ČNB snižuje úrokové sazby. Kurz koruny stabilní. Vývoj na kapitálových trzích v březnu udělal radost většině investorů. Dařilo se akciím, solidní výnosy zaznamenaly dluhopisové fondy, výrazně stouply ceny komodit a oživení je patrné i na českém realitním trhu.

Text: Jan Traxler

Foto: Shutterstock

03. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *