CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

11. 07. 2018

0 komentářů

Růst inflace na 2,6 % podporují všechny hlavní složky spotřebního koše

 

Inflace v červnu vystřelila na svou nejvyšší hodnotu od loňského listopadu, když dosáhla 2,6 %. Průměrná cenová hladina meziměsíčně vzrostla o 0,4 %. Koruna na vyšší čísla překvapivě skoro vůbec nereagovala.  

Loading



 

Po zpomalení na konci roku se zdálo, že rapidně rostoucí mzdy se výrazněji nepropisují do cenového vývoje.Květen a červen však ukazují, že šlo pouze o zpoždění. Rostoucí mzdy podle všeho již inflaci podporují. V červnu se k nim nemalou mírou přidaly také ceny potravin a pohonných hmot. Překvapením je pro nás vyšší růst regulovaných cen.

Ceny potravin meziměsíčně přidaly 0,5 %. Jejich meziroční růst se vyhoupnul dokonce na 2,6 %. Jejich dynamiku podporuje zejména zvyšování cen živočišných produktů, ale i ovoce a zeleniny. Ceny pohonných hmot ještě se zpožděním dohánějí květnový vzestup ceny ropy na světových trzích. Meziměsíčně se zvedly o 3,3 % a oproti loňskému roku jsou již o 10,4 % vyšší. K jejich růstu v letošním roce přispívá i oslabení koruny proti dolaru, která za prvních šest měsíců ztratila přibližně 5 %. V červnu přidaly také regulované ceny. Projevil se v nich hlavně nárůst cen elektřiny, když ke zdražování v červnu přistoupil největší distributor ČEZ. To způsobilo průměrný růst cen elektřiny o silných 2,3 %.

Inflační tlaky v ekonomice přetrvají. Mzdový růst sice může mírně zpomalit, ale i nadále zůstane silný. Produktivita roste pomaleji, a tak se zvyšující se mzdy budou i nadále postupně propisovat do vyšší inflace a nižších ziskových marží firem. Na spotřebitelské ceny budou tlačit také vyšší ceny komodit. Elektřina obchodovaná na světových trzích zdražuje a domácí distributoři již dali najevo, že vyšší ceny přenesou na spotřebitele ještě v letošním roce. Cenový růst by měla brzdit posilující koruna, ta nás ale zatím překvapuje slabšími hodnotami, když zůstává pod tlakem globálních událostí. My se i nadále domníváme, že by se koruna měla vydat k silnějším hodnotám. Existuje ale velké riziko, že přetrvávající globální nejistota ji ukotví na slabších hodnotách. To by představovalo další proinflační riziko. ČNB by v takovém případě pravděpodobně pokračovala ve zvyšování sazeb. To by tak mohlo přijít už na jejím zasedání na začátku srpna. Argumentem pro zvyšování sazeb je i fakt, že květnová prognóza ČNB předpokládala červnovou inflaci pouze na 1,9 %.

VIKTOR ZEISEL, KOMERČNÍ BANKA

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *