CZK/€ 25.090 -0,22%

CZK/$ 23.448 -0,02%

CZK/£ 29.338 -0,27%

CZK/CHF 25.714 +0,09%

31. 05. 2018

0 komentářů

Jáč: Z pohledu ECB lze konstatovat, že se naplňuje scénář oživení inflace a centrální banka je jistě spokojena i s vývojem kurzu eura

 

Inflace v eurozóně v květnu vzrostla z 1,2 % na 1,9 %, což znamená nejvyšší meziroční úroveň inflace od loňského dubna. Trh očekával, že celková inflace v eurozóně vzroste na úroveň 1,6 %, nicméně vyšší data již přišla v předstihu z Německa, Itálie či Španělska. 

Loading



 

Tahounem růstu spotřebitelských cen byly jak ceny pohonných hmot a potravin, tak položky spadající do tzv. jádrové inflace. V případě jádrové inflace byl zkorigován přechodný dubnový pokles cen ve službách, související s načasováním velikonočních svátků. Jádrová inflace (v květnu její meziroční ukazatel vzrostl z 0,7 % na 1,1 %) se dostala na nejvyšší úroveň od loňského září.

Květnová data podporují předpoklad, že v průběhu druhé čtvrtletí a též počátkem léta půjde inflace v eurozóně nahoru.

Jednak se zde projeví meziroční vývoj cen pohonných hmot, začít působit však také může slabší euro.

Z pohledu ECB lze konstatovat, že se naplňuje scénář oživení inflace a centrální banka je jistě spokojena i s vývojem kurzu eura.

REKLAMA

Spektrum faktorů, jež bere měnová politika v úvahu, je samozřejmě velmi široké a patří mezi ně například i zpomalení tempa růstu ekonomiky eurozóny, pozorované v letošním roce.

Nicméně, květnová data o inflaci potvrzují scénář, že dubnové zpomalení růstu spotřebitelských cen bylo dáno jednorázovými faktory souvisejícími s Velikonocemi a podporují předpoklad, že v závěru letošního roku ECB ukončí své nákupy dluhopisů a tedy svou politiku tzv. kvantitativního uvolňování.

Tlak ze strany pohonných hmot a oslabení měn jsou faktory, jež budou v několika následujících měsících působit ve směru růstu inflace i ve středoevropském regionu, včetně české ekonomiky.

Z pohledu měnové politiky lze ovšem v dohledné době očekávat akci zřejmě jen v případě ČNB, jež dle mého názoru zvýší úrokové sazby na srpnovém zasedání bankovní rady.

REKLAMA

Centrální banky v Maďarsku a Polsku se naopak drží stávajícího nastavení měnové politiky a růst úrokových sazeb je v obou případech v nejbližších dvanácti měsících stále velmi nepravděpodobný.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *