CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

19. 04. 2018

0 komentářů

MMF se opřel do Donalda Trumpa

 

Mezinárodní měnový fond kritizuje Spojené státy za plánovanou rozpočtovou injekci. Podle šéfa rozpočtového oddělení MMF Vitora Gaspara není zapotřebí v tuto chvíli podporovat globální ekonomiku novými rozpočtovými impulsy. Doporučení budovat “rezervy na horší časy” se ostatně týká většiny vyspělého světa. Celkový globální dluh podle MMF v roce 2016 dosáhl nových historických maxim a přesáhl 164 bilionu dolarů – 225 % globálního HDP.

Loading



 


Za většinu dluhu jsou zodpovědné vyspělé ekonomiky a přes 60 % tvoří soukromý dluh (necelých 40 % dluh vládní). Na nárůstu globálního dluhu v poslední dekádě se ovšem zdaleka nejvíce podílí rozvíjející se trhy, a to především Čína. Nárůst zadlužení čínských podniků a domácností stál v poslední dekádě skoro za polovinou nárůstu globálního zadlužení.

Od roku 2001 se čínské zadlužení zvýšilo z 1,7 bilionu na 25,5 bilionu dolaru a dnes také více jak dvojnásobně přesahuje čínské HDP. I proto stále považujeme čínský státem ovládaný finanční systém za jedno z nejbolavějších míst světové ekonomiky – ne jen kvůli úrovni dluhu, ale především kvůli jeho rychlému nárůstu a tím pádem i vysoké pravděpodobnosti poskytnutí “pochybných” úvěrů.

Proč ale kritika USA?

Spojené státy vystupují z řady. Vyspělé ekonomiky jsou přes velký nárůst zadlužení Číny stále zodpovědné za většinu globálního dluhu a dnešní časy jsou ideální pro snižování zadlužení a tím i zvyšování odolnosti ekonomik pro horší časy. Jak připomíná MMF, v dnešních časech jsou “fiskální multiplikátory” nízké a rozpočtové injekce proto nepřinesou moc užitku a současně rozpočtové úspory ani moc nemusí bolet.

Všechny vyspělé ekonomiky to chápou a mají v plánu veřejné deficity i zadlužení v nejbližších letech snižovat… až na USA, kde daňové škrty a nové výdaje mají v následujících pěti letech zvýšit veřejné zadlužení ze 108 na 117 % HDP.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *