CZK/€ 25.005 +0,04%

CZK/$ 23.223 +0,15%

CZK/£ 29.136 -0,14%

CZK/CHF 25.597 -0,09%

03. 02. 2016

0 komentářů

Zlato se díky oslabující makroekonomice vrací na výsluní

 


 

  • Slabá ropa napomohla zpomalení růstu americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí
  • Slabší makroekonomické vyhlídky vedly představitele Fedu k přehodnocení trajektorie zvyšování sazeb v roce 2016
  • Při stále slabé ropě zůstává zlato dobrou alternativou

Neustálé výkyvy na akciových a ropných trzích na počátku roku 2016 pomohly zotavení zlata. S potížemi bojující americký sektor ropy a zemního plynu významnou měrou přispěl ke zpomalení amerického růstu v posledním čtvrtletí roku 2015 a nyní způsobil tichý posun v názorech rozhodujících činitelů Fedu na to, jak agresivně má Fed postupovat při dalším zvyšování sazeb.

Viceprezident Fedu Stanley Fischer to včera podtrhl svým prohlášením, že americká ekonomika by mohla utrpět, pokud bude nedávná nestabilita finančních trhů přetrvávat i nadále a spustí tak zpomalení světové ekonomiky. Místo očekávaných čtyř postupných zvýšení úrokových sazeb v letošním roce možná na příštích jednáních FOMC zažijeme konsenzus směřující ke dvěma nebo třem zvýšením. 

Fischerova prohlášení pomohla dostat zlato na tříměsíční maximum, než dosáhlo rezistence na 200 denním pohyblivém průměru na úrovni 1 131 USD/unci. Další zajímavou úrovní je 1 136 USD/unci.

Před i po prosincovém zvýšení amerických úrokových sazeb bylo zlato pod tlakem, ale od té doby se výrazně zhoršila prognóza pro ostatní třídy aktiv. Díky tomu spadly federální fondy splatné v prosinci 2017 z 1,45 % na dnešních pouhých 0,9 % a výnosy dvouletých vládních dluhopisů poklesly od 29. prosince o 0,30 procentního bodu.

Hedgeové fondy musely změnit směr svých futures obchodů. Po čtyřech po sobě jdoucích týdnech, kdy se nakupovalo, se minulé úterý spekulativní sázka na zlaté futures změnila z rekordně krátkých pozic na tříměsíční maximum.

REKLAMA

Další snižování vyhlídek amerických sazeb v případné kombinaci se slabším dolarem vzhledem k tomu, že obchodníci pozměnili svůj původně býčí pohled na dolar, by mohly stát za nedostatečnými investicemi hedgeových fondů do zlata.

Investoři se také opět hromadně navracejí k ETP a Bloomberg od začátku roku zaznamenal tok 1,8 mld. dolarů do zlatých ETP. Největší příliv byl do SPDR Gold Shares (GLD), které samotné získaly 1,4 mld. USD.

Tyto pozitivní toky připomínají to, co jsme zažili loni touto dobou, kdy prvních pár týdnů roku 2015 přineslo celkové zvýšení držby zlata o 84 tun ve srovnání s letošními prozatímními 71 tunami.

Zlato má v tuto chvíli negativní korelaci k ropě, protože klesající ceny energií zvyšují tlak na systém a snižují vidinu růstu mezi producenty, kteří často pocházejí z rozvíjejících se zemí, jež byly donedávna motorem růstu. I přes deflační dopady znamená nižší cena ropy vyšší ceny zlata a vzhledem k tomu, že ropa bude zřejmě na nižší úrovni ještě nějaký čas, představuje zlato v dnešním nejistém světě dobrou investiční alternativu.

Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Nejdůležitější body z letošního sjezdu akcionářů Berkshire Hathaway

Letošní sjezd akcionářů Berkshire byl v poněkud utlumené náladě, protože se tentokrát pořádal po dlouhé době bez již zesnulého Charlieho Mungera. Na Buffettovi to bylo poznat. Ovšem i letošní sjezd nabízí investorům velmi cenné poznatky a vhledy do Buffettovi mysli, ohledně trhů a ekonomiky.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024

Průzkum: Polovina Čechů, kteří si nespoří na důchod, na to prostě nemá

Dvě třetiny Čechů si odkládají tak, aby si mohly zpříjemnit důchod. Více než polovina lidí, kteří si z různých důvodů neodkládají, jednoduše nedisponuje dostatkem peněz, a vše obratem využije na živobytí. Ukázal to průzkum, který pro investiční platformu Portu vypracovala agentura IPSOS, zúčastnilo se jej 1050 respondentů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *