CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

25. 08. 2015

0 komentářů

Až každý pátý diamant na českém trhu může být falešný nebo nadhodnocený

 


 

Zaznamenal jsem již hodně příběhů, kdy byla pro kupujícího hlavním motivem nízká cena, a nakonec se ukázalo, že prodaný drahokam nebo šperk naprosto neodpovídal tomu, co prodávající prezentoval. Vsadit na nízkou cenu jako jediné kritérium se proto v mnoha případech nevyplácí,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds.

Diamanty a jejich certifikáty

K diamantu zasazenému do šperku nebo jinému drahokamu by každý kupující měl obdržet certifikát i osvědčení od nezávislého soudního znalce. Ke kvalitním velkým kamenům by měl vždy existovat mezinárodní certifikát. Certifikát je pro diamant jakýmsi rodným listem, kde jsou uvedeny specifické vlastnosti daného drahokamu. Zároveň také ověřuje, že diamant byl získán legální cestou. Certifikáty vydávají gemologické laboratoře (u nás např. Česká gemologická laboratoř). K diamantům o váze větší než jeden karát je vhodné vlastnit mezinárodní certifikát od G.I.A., jedné z nejuznávanějších gemologických institucí na světě. Dalšími mezinárodně uznávanými certifikáty jsou HRD (Hoge Raad voor Diamant – Diamantový koncil), EGL USA (Evropská gemologická laboratoř Spojených států amerických) anebo IGI (Mezinárodní gemologický institut). „Na webových stránkách gemologických laboratoří lze každý certifikát ověřit. Potvrzení, že nezfalšovaný certifikát opravdu patří k vašemu kameni, může ale vydat pouze soudní znalec nebo samotná gemologická laboratoř. Posouzení ceny diamantového šperku soudním znalcem stojí od 1 500 korun,“ dodává Alojz Ryšavý.

Znaleckými posudky s cenovým vyjádřením nebo cenovým dodatkem by rozhodně měly být opatřeny všechny dražší šperky. Spolu s původními nabývacími doklady (pokladní doklad) a certifikáty (event. původní etuje) by měly tvořit nedílnou součást klenotu. Všechny listiny je pro případ ztráty či krádeže šperku vždy dobré uchovávat na jiném místě,“ radí Hana Šimonová, expertka na starožitné šperky a soudní znalkyně pro obor drahé kovy a drahé kameny.

Obliba investičních rodinných šperků stoupá

REKLAMA

Zájem o investiční rodinné šperky u českých investorů v poslední době znatelně roste. Potvrzuje to průzkum zaměřený na spotřebitelské chování při nákupu šperků, který v květnu 2015 vypracovala agentura Simply5 pro klenotnictví ALO diamonds. Výsledky ukázaly, že šperk jako investici pořizuje každý pátý Čech, který kupuje klenoty. Podle ALO diamonds je typickým investičním šperkem sada klenotů (například náušnice a přívěšek) z bílého zlata s brilianty za alespoň 30 000 korun. Češi nejčastěji kupují dražší šperky jako dárek k významnému životnímu jubileu (42 %) a u příležitosti svatby (31 %).  Pro 23 % je motivem právě investice.

Česko není jedinou zemí, kde objem investic do klenotů stoupá. Nevídaný 20% meziroční nárůst prodaných investičních šperků hlásí Řekové. Důvodem je neutěšená ekonomická situace a nedůvěra v bankovní systém. Řekové se proto snaží uložit finanční prostředky do aktiv, která umí uchovat hodnotu nebo ji dokonce i zvýšit. „Lidé se bojí, že by mohli přijít o úspory. Rostoucí prodeje investičních šperků s drahokamy pozorujeme již dva až tři roky. A nejde jen o naše klenotnictví, stejný trend hlásí i konkurence. Ve srovnání s červencem minulého roku nyní prodáváme o 20 % více,“ uvádí Christos Glaftis z klenotnictví Tempus Jewellery v Soluni a dodává: “Investiční klenoty nabízíme již od 2 000 eur. Průměrná cena investičního šperku, které u nás zákazníci kupují, je zhruba 4 000 eur. Oblíbené jsou zlaté šperky s velkými mezinárodně certifikovanými diamanty.“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *