Sobota 06. března. Svátek má Miroslav.

Až každý pátý diamant na českém trhu může být falešný nebo nadhodnocený

Investice 25.08.2015 | 12:57 0 Komentářů

Podle odhadu českého klenotnictví ALO diamonds je 15 – 20 % diamantů na českém trhu nadhodnocených či falešných. Často je kvalita a čistota kamene nižší, než jak je uváděno v certifikátu. Rozdíl ovšem pozná pouze znalec. Výjimkou nejsou ani certifikáty, které si podvodníci sami vyrábí a garantují kvalitu u kamene, který může být zcela falešný. Každý kupující musí vědět, na co si dát při nákupu investičních šperků pozor. (Tisková zpráva ALO diamonds)

Zaznamenal jsem již hodně příběhů, kdy byla pro kupujícího hlavním motivem nízká cena, a nakonec se ukázalo, že prodaný drahokam nebo šperk naprosto neodpovídal tomu, co prodávající prezentoval. Vsadit na nízkou cenu jako jediné kritérium se proto v mnoha případech nevyplácí,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds.

Diamanty a jejich certifikáty

K diamantu zasazenému do šperku nebo jinému drahokamu by každý kupující měl obdržet certifikát i osvědčení od nezávislého soudního znalce. Ke kvalitním velkým kamenům by měl vždy existovat mezinárodní certifikát. Certifikát je pro diamant jakýmsi rodným listem, kde jsou uvedeny specifické vlastnosti daného drahokamu. Zároveň také ověřuje, že diamant byl získán legální cestou. Certifikáty vydávají gemologické laboratoře (u nás např. Česká gemologická laboratoř). K diamantům o váze větší než jeden karát je vhodné vlastnit mezinárodní certifikát od G.I.A., jedné z nejuznávanějších gemologických institucí na světě. Dalšími mezinárodně uznávanými certifikáty jsou HRD (Hoge Raad voor Diamant – Diamantový koncil), EGL USA (Evropská gemologická laboratoř Spojených států amerických) anebo IGI (Mezinárodní gemologický institut). „Na webových stránkách gemologických laboratoří lze každý certifikát ověřit. Potvrzení, že nezfalšovaný certifikát opravdu patří k vašemu kameni, může ale vydat pouze soudní znalec nebo samotná gemologická laboratoř. Posouzení ceny diamantového šperku soudním znalcem stojí od 1 500 korun,“ dodává Alojz Ryšavý.

Znaleckými posudky s cenovým vyjádřením nebo cenovým dodatkem by rozhodně měly být opatřeny všechny dražší šperky. Spolu s původními nabývacími doklady (pokladní doklad) a certifikáty (event. původní etuje) by měly tvořit nedílnou součást klenotu. Všechny listiny je pro případ ztráty či krádeže šperku vždy dobré uchovávat na jiném místě,“ radí Hana Šimonová, expertka na starožitné šperky a soudní znalkyně pro obor drahé kovy a drahé kameny.

Obliba investičních rodinných šperků stoupá

Zájem o investiční rodinné šperky u českých investorů v poslední době znatelně roste. Potvrzuje to průzkum zaměřený na spotřebitelské chování při nákupu šperků, který v květnu 2015 vypracovala agentura Simply5 pro klenotnictví ALO diamonds. Výsledky ukázaly, že šperk jako investici pořizuje každý pátý Čech, který kupuje klenoty. Podle ALO diamonds je typickým investičním šperkem sada klenotů (například náušnice a přívěšek) z bílého zlata s brilianty za alespoň 30 000 korun. Češi nejčastěji kupují dražší šperky jako dárek k významnému životnímu jubileu (42 %) a u příležitosti svatby (31 %).  Pro 23 % je motivem právě investice.

Česko není jedinou zemí, kde objem investic do klenotů stoupá. Nevídaný 20% meziroční nárůst prodaných investičních šperků hlásí Řekové. Důvodem je neutěšená ekonomická situace a nedůvěra v bankovní systém. Řekové se proto snaží uložit finanční prostředky do aktiv, která umí uchovat hodnotu nebo ji dokonce i zvýšit. „Lidé se bojí, že by mohli přijít o úspory. Rostoucí prodeje investičních šperků s drahokamy pozorujeme již dva až tři roky. A nejde jen o naše klenotnictví, stejný trend hlásí i konkurence. Ve srovnání s červencem minulého roku nyní prodáváme o 20 % více,“ uvádí Christos Glaftis z klenotnictví Tempus Jewellery v Soluni a dodává: “Investiční klenoty nabízíme již od 2 000 eur. Průměrná cena investičního šperku, které u nás zákazníci kupují, je zhruba 4 000 eur. Oblíbené jsou zlaté šperky s velkými mezinárodně certifikovanými diamanty.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.