CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

18. 12. 2012

0 komentářů

Očekávanému vzestupu primárních emisí akcií ve druhé polovině roku 2013 by měla pomoci sílící americká ekonomika

 


 

 „Oslabení hospodářského růstu, nestabilní podmínky akciových trhů a horší výsledky některých IPO transakcí, to vše mělo na pokles důvěry investorů nepochybně vliv,“ říká Peter Wells, partner oddělení transakčního poradenství společnosti Ernst & Young v České republice a ve střední a jihovýchodní Evropě.

Zlepšení situace v USA i Evropě před koncem roku
Na amerických trzích dosáhl kapitál získaný primárními emisemi za poslední čtvrtletí celkové výše 7,3 miliardy dolarů (29 IPO), čímž mírně oslabilo vedoucí postavení asijských burz s 8,8 miliardy dolarů (59 IPO). Na výkonu přidaly i burzy v evropských zemích, kde hodnota emisí vystoupala na 7,0 miliard dolarů (20 IPO). Celkově však meziroční srovnání výsledků posledního čtvrtletí vyznívá poměrně pesimisticky. Počet emisí uskutečněných za dané období klesl o 46 %, tj. z 255 (Q4 2011) na 136 (Q4 2012), zatímco hodnota získaného kapitálu se snížila pouze o 6 %, z loňských 29,1 miliardy dolarů na letošních 27,3 miliardy dolarů.

„V souladu s předpovědí oslabily IPO na asijském kontinentu, kde ubylo státem vlastněných podniků, jejichž akcie jsou uváděny na trh. Jak ukazují čísla, americký kapitálový trh je co do počtu primárních emisí opět v plné síle a úspěšné společnosti z toho odpovídajícím způsobem profitují. V Evropě se aktivita ve čtvrtém čtvrtletí ve srovnání se zbytkem roku také výrazně zvýšila,“ dodává Peter Wells.

Technologie, finance a průmyslové podniky motorem letošních transakcí
Mezi nejvýznamnější odvětví z hlediska získaného kapitálu se v roce 2012 zařadily technologie (23,2 mld. dolarů a 112 IPO), finance (18 mld. dolarů a 46 IPO) a průmyslová výroba (17,2 mld. dolarů a 112 IPO). Dařilo se rovněž energetice a materiálové výrobě (na pomyslné čtvrté, resp. páté pozici dle objemu kapitálu). Z nashromážděných údajů je pravděpodobné, že uvedené sektory budou tahounem primárních emisí i v roce 2013.

 „Pokud jde o výhled na rok 2013, jsme přesvědčeni, že nastane oživení v realitách, kde se navíc začne projevovat i zvýšený zájem investorů. Větší dynamiku očekáváme také v rámci ropného a plynárenského průmyslu v USA i Evropě. Stranou zájmu investorů určitě nezůstane ani infrastruktura a zdravotnictví,“ říká Josef Dobřichovský, výkonný ředitel oddělení transakčního poradenství Ernst & Young v České republice.

REKLAMA

Americké burzy před Asií
Na newyorské burze (NYSE) a burzovním trhu NASDAQ se uskutečnilo celkem 128 primárních emisí v celkové hodnotě 44,9 miliardy dolarů, přičemž samotná NYSE se postarala o 19 % hodnoty všech letos realizovaných IPO. Již druhý rok po sobě se tak americkým burzám podařilo předehnat asijské burzy v Šen-čenu (129 IPO za 11,1 mld. dolarů), Hong Kongu (44 IPO za 9,8 mld. dolarů) a Šanghaji (25 IPO za 5,3 mld. dolarů).

„Důvěra trhů i investorů posiluje, lepší se situace kolem zaměstnanosti a na trhu s bydlením. Americký trh je aktivní bez ohledu na následky mimořádné nepřízně počasí, nejasnosti na politické scéně, několikadenní uzavření trhu i dopady rozpočtového deficitu,“ vysvětluje Peter Wells.

„Společnosti prodávají menší podíly (10 % až 20 %) jako součást dlouhodobější finanční strategie, se záměrem získat další kapitál prostřednictvím jedné či dvou následných nabídek. Domníváme se, že nadcházející čtvrtletí zahájí v opatrnějším duchu, nicméně již v půli roku patrně dojde k vzestupu primárních emisí v USA a celkovému nárůstu počtu společností chystajících se vydat své akcie,“ komentuje Peter Wells předpokládaný vývoj.

Oslabení trhu Velké Číny v důsledku klesající důvěry investorů
Propad primárních emisí akcií v Číně v roce 2012 koreluje s ukončením bezmála tříletého cyklu prodejů velkých, státem vlastněných podniků. „Čínský trh vykazuje po prodeji akcií poměrně značný útlum a důvěra investorů v Asii obecně je momentálně na nízké úrovni, investoři se drží zpátky,“ vysvětluje Peter Wells. „Přestože trh pevninské Číny zaznamenal v uplynulých týdnech určité náznaky zlepšení – zejména díky IPO čínské pojišťovny People’s Insurance Company of China (PICC) v hodnotě 3,1 miliardy dolarů, tzn. největší letošní transakci na hongkongské burze (HKEx) – potýkají se čínské i zahraniční společnosti v současné době při realizaci primárních emisí s problémy, neboť investoři jsou vůči místnímu trhu skeptičtí.“

REKLAMA

Na asijských burzách proběhlo úhrnem pouze 373 emisí v hodnotě 47 miliard dolarů, což z hlediska objemu kapitálu představuje 46% pokles oproti roku 2011 (610 IPO za 88 mld. dolarů). K ostatním aktivním burzám regionu patřila burza v Malajsii (7,6 mld. dolarů), která si připsala tři z letošní dvacítky nejvýznamnějších IPO transakcí, hongkongská HKEx (9,8 mld. dolarů a 44 IPO) a burzy v Šanghaji a Šen-čenu (SME a ChiNext), kde si firmy obstaraly dohromady 16,4 miliardy dolarů ve formě 154 IPO.

Postupné zotavování evropských burz
Burzy v evropských zemích prodělaly za jedenáct měsíců roku 2012 63% pokles kapitálu z primárních emisí (11,1 mld. dolarů a 139 IPO) ve srovnání s celým rokem 2011 (29,7 mld. dolarů a 266 IPO). Avšak celá trojice letos doposud nejvýznamnějších IPO v Evropě byla realizována až během posledního čtvrtletí. Největší objem kapitálu přinesly primární emise londýnské burze (3,9 mld. dolarů a 7 IPO) s 57% podílem ruských emitentů. Na druhém místě skončila německá Deutsche Börse AG (11 IPO za 2,4 mld. dolarů) a na třetím panevropská Euronext (9 IPO za 1,5 mld. dolarů).

 „Ačkoliv jsou ekonomické podmínky v Evropě stále velmi obtížné, důvěra se postupně obnovuje a řada firem plánuje uskutečnění primární emise na druhou polovinu roku 2013. Nedávné obchody, například příchod společností Telefonica Deutschland Holding AG či Direct Line Insurance, přispěly k opětovnému posílení důvěry v primární emise uváděné na evropských burzách,“ dodává Josef Dobřichovský.

Pozitivní výhled do roku 2013
V souvislosti s budoucím vývojem Peter Wells podotýká: „V roce 2013 bychom měli být svědky oživení kapitálových trhů, motivovaného především sílící ekonomikou Spojených států, k nimž se ve druhé polovině roku přidá Evropa i Asie. Snížená volatilita akciových trhů, rozhodné zásahy centrálních bank a příznivější hospodářská prognóza naznačují, že rok 2013 by mohl být pro společnosti čekající na uvedení svých akcií tím správným okamžikem.“

„Podobnou situaci registrujeme i v České republice, kde existuje řada společností, která se již historicky připravovala uskutečnit IPO nebo emisi alespoň zvažovala, nicméně vzhledem k volatilitě na kapitálových trzích záměr nerealizovala. V případě takovýchto společností lze očekávat zvýšený zájem o uskutečnění primární emise v druhé polovině roku 2013,“ dodává Peter Wells.

„Burzy ve Spojených státech, i burzy v Torontu, Londýně, Frankfurtu a Moskvě, se v závěrečném čtvrtletí výrazně zvedly, což by mohlo svědčit o pozvolné stabilizaci kapitálových trhů a také o tom, že podpůrná opatření centrálních bank začínají zabírat. Předpokládáme, že v nejbližší době se na trhu budou objevovat především menší nabídky a důvěra investorů dále poroste. Vzhledem k tomu, že globální trh primárních emisí již nevedou prodeje státem vlastněných podniků, šanci na to, aby se stala nejvýznamnějším kapitálovým trhem světa, získá ekonomika, která obchodním společnostem i soukromým podnikům nabídne nejefektivnější podporu,“ uzavírá Peter Wells.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *