Pátek 25. září. Svátek má Zlata.

Očekávanému vzestupu primárních emisí akcií ve druhé polovině roku 2013 by měla pomoci sílící americká ekonomika

Investice 18.12.2012 | 14:22 0 Komentářů

Hodnota primárních emisí akcií (IPO) se po nepříliš slibném začátku roku 2012 ve druhém čtvrtletí postupně zvyšovala, avšak po zbytek roku se již nevymanila z dopadů značné makroekonomické volatility a řady změn na politické mapě světa. Ve srovnání s údaji za prvních jedenáct měsíců předešlého roku klesl objem kapitálu získaného emisemi ke stejnému datu letošního roku o 30 %, tj. na 118,5 miliardy dolarů, přičemž počet realizovaných primárních emisí je pak nižší o 37 % (768 IPO proti 1 225 IPO za 170 mld. dolarů v roce 2011). Podle aktuální zprávy společnosti Ernst & Young Global IPO update, je do konce roku na světových burzách registrována zhruba ještě padesátka primárních emisí společností, jejichž akcie by mohly vynést přibližně dalších 6 miliard dolarů. (Komentář Ernst & Young)

 „Oslabení hospodářského růstu, nestabilní podmínky akciových trhů a horší výsledky některých IPO transakcí, to vše mělo na pokles důvěry investorů nepochybně vliv,“ říká Peter Wells, partner oddělení transakčního poradenství společnosti Ernst & Young v České republice a ve střední a jihovýchodní Evropě.

Zlepšení situace v USA i Evropě před koncem roku
Na amerických trzích dosáhl kapitál získaný primárními emisemi za poslední čtvrtletí celkové výše 7,3 miliardy dolarů (29 IPO), čímž mírně oslabilo vedoucí postavení asijských burz s 8,8 miliardy dolarů (59 IPO). Na výkonu přidaly i burzy v evropských zemích, kde hodnota emisí vystoupala na 7,0 miliard dolarů (20 IPO). Celkově však meziroční srovnání výsledků posledního čtvrtletí vyznívá poměrně pesimisticky. Počet emisí uskutečněných za dané období klesl o 46 %, tj. z 255 (Q4 2011) na 136 (Q4 2012), zatímco hodnota získaného kapitálu se snížila pouze o 6 %, z loňských 29,1 miliardy dolarů na letošních 27,3 miliardy dolarů.

„V souladu s předpovědí oslabily IPO na asijském kontinentu, kde ubylo státem vlastněných podniků, jejichž akcie jsou uváděny na trh. Jak ukazují čísla, americký kapitálový trh je co do počtu primárních emisí opět v plné síle a úspěšné společnosti z toho odpovídajícím způsobem profitují. V Evropě se aktivita ve čtvrtém čtvrtletí ve srovnání se zbytkem roku také výrazně zvýšila,“ dodává Peter Wells.

Technologie, finance a průmyslové podniky motorem letošních transakcí
Mezi nejvýznamnější odvětví z hlediska získaného kapitálu se v roce 2012 zařadily technologie (23,2 mld. dolarů a 112 IPO), finance (18 mld. dolarů a 46 IPO) a průmyslová výroba (17,2 mld. dolarů a 112 IPO). Dařilo se rovněž energetice a materiálové výrobě (na pomyslné čtvrté, resp. páté pozici dle objemu kapitálu). Z nashromážděných údajů je pravděpodobné, že uvedené sektory budou tahounem primárních emisí i v roce 2013.

 „Pokud jde o výhled na rok 2013, jsme přesvědčeni, že nastane oživení v realitách, kde se navíc začne projevovat i zvýšený zájem investorů. Větší dynamiku očekáváme také v rámci ropného a plynárenského průmyslu v USA i Evropě. Stranou zájmu investorů určitě nezůstane ani infrastruktura a zdravotnictví,“ říká Josef Dobřichovský, výkonný ředitel oddělení transakčního poradenství Ernst & Young v České republice.

Americké burzy před Asií
Na newyorské burze (NYSE) a burzovním trhu NASDAQ se uskutečnilo celkem 128 primárních emisí v celkové hodnotě 44,9 miliardy dolarů, přičemž samotná NYSE se postarala o 19 % hodnoty všech letos realizovaných IPO. Již druhý rok po sobě se tak americkým burzám podařilo předehnat asijské burzy v Šen-čenu (129 IPO za 11,1 mld. dolarů), Hong Kongu (44 IPO za 9,8 mld. dolarů) a Šanghaji (25 IPO za 5,3 mld. dolarů).

„Důvěra trhů i investorů posiluje, lepší se situace kolem zaměstnanosti a na trhu s bydlením. Americký trh je aktivní bez ohledu na následky mimořádné nepřízně počasí, nejasnosti na politické scéně, několikadenní uzavření trhu i dopady rozpočtového deficitu,“ vysvětluje Peter Wells.

„Společnosti prodávají menší podíly (10 % až 20 %) jako součást dlouhodobější finanční strategie, se záměrem získat další kapitál prostřednictvím jedné či dvou následných nabídek. Domníváme se, že nadcházející čtvrtletí zahájí v opatrnějším duchu, nicméně již v půli roku patrně dojde k vzestupu primárních emisí v USA a celkovému nárůstu počtu společností chystajících se vydat své akcie,“ komentuje Peter Wells předpokládaný vývoj.

Oslabení trhu Velké Číny v důsledku klesající důvěry investorů
Propad primárních emisí akcií v Číně v roce 2012 koreluje s ukončením bezmála tříletého cyklu prodejů velkých, státem vlastněných podniků. „Čínský trh vykazuje po prodeji akcií poměrně značný útlum a důvěra investorů v Asii obecně je momentálně na nízké úrovni, investoři se drží zpátky,“ vysvětluje Peter Wells. „Přestože trh pevninské Číny zaznamenal v uplynulých týdnech určité náznaky zlepšení – zejména díky IPO čínské pojišťovny People’s Insurance Company of China (PICC) v hodnotě 3,1 miliardy dolarů, tzn. největší letošní transakci na hongkongské burze (HKEx) – potýkají se čínské i zahraniční společnosti v současné době při realizaci primárních emisí s problémy, neboť investoři jsou vůči místnímu trhu skeptičtí.“

Na asijských burzách proběhlo úhrnem pouze 373 emisí v hodnotě 47 miliard dolarů, což z hlediska objemu kapitálu představuje 46% pokles oproti roku 2011 (610 IPO za 88 mld. dolarů). K ostatním aktivním burzám regionu patřila burza v Malajsii (7,6 mld. dolarů), která si připsala tři z letošní dvacítky nejvýznamnějších IPO transakcí, hongkongská HKEx (9,8 mld. dolarů a 44 IPO) a burzy v Šanghaji a Šen-čenu (SME a ChiNext), kde si firmy obstaraly dohromady 16,4 miliardy dolarů ve formě 154 IPO.

Postupné zotavování evropských burz
Burzy v evropských zemích prodělaly za jedenáct měsíců roku 2012 63% pokles kapitálu z primárních emisí (11,1 mld. dolarů a 139 IPO) ve srovnání s celým rokem 2011 (29,7 mld. dolarů a 266 IPO). Avšak celá trojice letos doposud nejvýznamnějších IPO v Evropě byla realizována až během posledního čtvrtletí. Největší objem kapitálu přinesly primární emise londýnské burze (3,9 mld. dolarů a 7 IPO) s 57% podílem ruských emitentů. Na druhém místě skončila německá Deutsche Börse AG (11 IPO za 2,4 mld. dolarů) a na třetím panevropská Euronext (9 IPO za 1,5 mld. dolarů).

 „Ačkoliv jsou ekonomické podmínky v Evropě stále velmi obtížné, důvěra se postupně obnovuje a řada firem plánuje uskutečnění primární emise na druhou polovinu roku 2013. Nedávné obchody, například příchod společností Telefonica Deutschland Holding AG či Direct Line Insurance, přispěly k opětovnému posílení důvěry v primární emise uváděné na evropských burzách,“ dodává Josef Dobřichovský.

Pozitivní výhled do roku 2013
V souvislosti s budoucím vývojem Peter Wells podotýká: „V roce 2013 bychom měli být svědky oživení kapitálových trhů, motivovaného především sílící ekonomikou Spojených států, k nimž se ve druhé polovině roku přidá Evropa i Asie. Snížená volatilita akciových trhů, rozhodné zásahy centrálních bank a příznivější hospodářská prognóza naznačují, že rok 2013 by mohl být pro společnosti čekající na uvedení svých akcií tím správným okamžikem.“

„Podobnou situaci registrujeme i v České republice, kde existuje řada společností, která se již historicky připravovala uskutečnit IPO nebo emisi alespoň zvažovala, nicméně vzhledem k volatilitě na kapitálových trzích záměr nerealizovala. V případě takovýchto společností lze očekávat zvýšený zájem o uskutečnění primární emise v druhé polovině roku 2013,“ dodává Peter Wells.

„Burzy ve Spojených státech, i burzy v Torontu, Londýně, Frankfurtu a Moskvě, se v závěrečném čtvrtletí výrazně zvedly, což by mohlo svědčit o pozvolné stabilizaci kapitálových trhů a také o tom, že podpůrná opatření centrálních bank začínají zabírat. Předpokládáme, že v nejbližší době se na trhu budou objevovat především menší nabídky a důvěra investorů dále poroste. Vzhledem k tomu, že globální trh primárních emisí již nevedou prodeje státem vlastněných podniků, šanci na to, aby se stala nejvýznamnějším kapitálovým trhem světa, získá ekonomika, která obchodním společnostem i soukromým podnikům nabídne nejefektivnější podporu,“ uzavírá Peter Wells.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.