CZK/€ 24.365 -0,12%

CZK/$ 23.487 +0,26%

CZK/£ 28.369 -0,06%

CZK/CHF 24.774 -0,30%

11. 05. 2015

0 komentářů

Zápisník investora č. 1: Test P/E poměru

 


 

Parametry testu

Sledovaná aktiva: akcie z indexu S&P 500

Období: 31. 3. 1994 až 31. 3. 2015

Rebalancování portfolia: 2× ročně

Investovaná částka: podle tržní kapitalizace dané akce. Tato podmínka je nutná, aby bylo možné porovnat strategii s indexem S&P 500, kde jsou váhy jednotlivých akcí podle tržní kapitalizace.

REKLAMA

Test je proveden pomocí jednoduché metody rozdělení portfolia na kvartily od akcií s nejnižším P/E po akce s nejvyšším P/E poměrem. Výkonnost je ve formě total return po započtení dividend, ale před odečtením poplatků a daní.

Výsledky testu

V následující tabulce jsou shrnuty základní výnosové a rizikové charakteristiky jednotlivých kvartilů. Oproti indexu S&P 500 má výraznou nadvýnosnost jen 1. kvartil, který obsahuje 25 % akcií s nejnižším poměrem P/E.

clipboard0698

REKLAMA

 

Graf č. 1: Kumulativní vývoj hodnoty akciového portfolia při investování na základě P/E poměru v %, zdroj: Colosseum

clipboard0699

Investice do levných akcií podle poměru P/E může být pro investora z dlouhodobého hlediska přínosná. Ten však musí být připraven na období všeobecné euforie, kdy jeho portfolio levných akcií bude zaostávat za trhem. Příkladem je technologická bublina na konci 90. let. Tehdy se krátkodobě vyplatilo nakupovat akcie s vysokým P/E. Avšak po prasknutí zaznamenali investoři u těchto akcií obrovský propad hodnoty. Maximální drawdown dosáhl 85 % (u akcií s nízkým P/E byl maximální drawdawn 56 %). Uvedený test nadhodnocuje skutečnost, kterou lze reálně očekávat, protože nezohledňuje poplatky, daně a další problémy (např. Survivorship bias). S pokročilejšími strategiemi se setkají investoři v portfoliích našeho oddělení Asset management.

Boris Tomčiak, vedoucí oddělení Asset management, Colosseum

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční lupa: Colgate je stabilní dividendová společnost

Produkty Colgate (NYSE:CL) používá pravděpodobně většina z nás. Tato společnost totiž vyrábí pasty, kartáčky a další produkty spojené s ústní hygienou. Navíc společnost Colgate sází na svou dlouholetou tradici, jelikož byla založena již roku 1806 a v roce 1873 představila svou první zubní pastu. Historie podniku je […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 11. 2022

Pád akcií technologických obrů s sebou stahuje také segment ESG investování

Akcie technologických obrů jsou letos obřím propadákem. Propadákem, který trvá. I příští rok se jeví jako pořádně perný. Klíčovým důvodem bude pokračování jestřábí měnové politiky americké centrální banky. Fed zkrátka své měnověpolitické šrouby jen tak povolit nemíní. Inflaci totiž stále ani zdaleka nezkrotil, jak by si představoval.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *