CZK/€ 24.525 -0,08%

CZK/$ 24.754 -0,26%

CZK/£ 28.083 -0,15%

CZK/CHF 25.131 0,00%

11. 05. 2015

0 komentářů

Zápisník investora č. 1: Test P/E poměru

 


 

Parametry testu

Sledovaná aktiva: akcie z indexu S&P 500

Období: 31. 3. 1994 až 31. 3. 2015

Rebalancování portfolia: 2× ročně

Investovaná částka: podle tržní kapitalizace dané akce. Tato podmínka je nutná, aby bylo možné porovnat strategii s indexem S&P 500, kde jsou váhy jednotlivých akcí podle tržní kapitalizace.

REKLAMA

Test je proveden pomocí jednoduché metody rozdělení portfolia na kvartily od akcií s nejnižším P/E po akce s nejvyšším P/E poměrem. Výkonnost je ve formě total return po započtení dividend, ale před odečtením poplatků a daní.

Výsledky testu

V následující tabulce jsou shrnuty základní výnosové a rizikové charakteristiky jednotlivých kvartilů. Oproti indexu S&P 500 má výraznou nadvýnosnost jen 1. kvartil, který obsahuje 25 % akcií s nejnižším poměrem P/E.

clipboard0698

REKLAMA

 

Graf č. 1: Kumulativní vývoj hodnoty akciového portfolia při investování na základě P/E poměru v %, zdroj: Colosseum

clipboard0699

Investice do levných akcií podle poměru P/E může být pro investora z dlouhodobého hlediska přínosná. Ten však musí být připraven na období všeobecné euforie, kdy jeho portfolio levných akcií bude zaostávat za trhem. Příkladem je technologická bublina na konci 90. let. Tehdy se krátkodobě vyplatilo nakupovat akcie s vysokým P/E. Avšak po prasknutí zaznamenali investoři u těchto akcií obrovský propad hodnoty. Maximální drawdown dosáhl 85 % (u akcií s nízkým P/E byl maximální drawdawn 56 %). Uvedený test nadhodnocuje skutečnost, kterou lze reálně očekávat, protože nezohledňuje poplatky, daně a další problémy (např. Survivorship bias). S pokročilejšími strategiemi se setkají investoři v portfoliích našeho oddělení Asset management.

Boris Tomčiak, vedoucí oddělení Asset management, Colosseum

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Nevídaný strach obchází americké akciové trhy

Wall Street je v panice. Oficiálně. V minulém týdnu se takzvaný „index strachu“, ukazatel VIX, dostával opakovaně do reverzního módu. Jeden obchodní den za druhým tedy burziány děsilo více to, co přijde záhy než to, co nastane za tři měsíce. Přitom běžně je tomu spíše naopak. Investoři jsou totiž […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 10. 2022

Bude „zelenější“ kryptoměna přístupnější?

Kryptoměny jsou často kritizovány pro svou „těžbu“ jako neekologické. Ethereum však po největší úpravě v jeho historii začalo fungovat na jiném systému, který energetickou náročnost snižuje. Může tak přinést další možnosti i přilákat nové investory.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Piaxabay.com

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.