Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Začátek školního roku přináší více úrazů dětí

Září je každoročně z hlediska úrazů dětí ve školním věku jedním z nejrizikovějších měsíců v roce. Zatímco v minulosti nejvyšší počet úrazů v průběhu kalendářního roku spadal do období letních prázdnin, v současnosti existují dva vrcholy úrazové incidence. Prvním rizikovým obdobím jsou první měsíce kalendářního roku, tím druhým je podzimní období následující bezprostředně po zahájení školní výuky.

„Po prázdninách registrujeme 10% nárůst počtu úrazů u dětí ve věku 6 – 19 let. Například v roce 2013 nám klienti měsíčně hlásili v průměru 1535 úrazů, v září 2013 to bylo 1692 úrazů. Podobně tomu bylo i v předešlých letech,“ upozorňuje na zvýšené riziko Ivana Košanová, vedoucí Odboru likvidace pojistných událostí. 

V období prázdnin Kooperativa často zaznamenává úrazy na trampolínách. „Souvisí to s jejich oblibou, dnes trampolínu najdeme prakticky na každé zahradě a s tím, že na nich většinou skáče několik dětí najednou. Proto na nich dochází ke zlomeninám horních končetin nebo úrazům hlavy,“ vysvětluje Ivana Košanová. 

Stále více mladých lidí se také věnuje nově vznikajícím sportům, většinou adrenalinového charakteru. Nedávno Kooperativa řešila případ, kdy si mladík zlomil nohu při parkouru. Jedná se o překonávání libovolných překážek v okolním prostředí – od větví přes kameny a skály až po zábradlí a betonové zdi – a může být provozován jak ve městě, tak v přírodě. Na dovolené pak zkouší i další nové sporty, jako je bodyzorbing „bubble“ football a flyboarding. Naopak četnost úrazů z nejrozšířenějších sportů jako je cyklistika nebo in-line bruslení se postupně snižuje. Je to také díky tomu, že na trhu jsou k dispozici kvalitní helmy a chrániče, které se sportovci naučili používat. 

Ale po návratu do školy přibývá dopravních nehod s účastí dětí a úrazů v rámci tělesné výchovy, ale i běžné výuky. Dopravní nehody bohužel mívají většinou velmi vážné následky, včetně úmrtí dětí. V pohotovosti jsou tedy i policejní složky v rámci celorepublikového preventivního projektu ‚Zebra se za Tebe nerozhlédne‘. 

Zranění v prostorách školy jsou naštěstí většinou méně závažná. „Zhmožděniny, podvrtnutí, ale dost často také úrazy zubů, obličejové části, podlitiny. Každoročně ovšem registrujeme i závažné zlomeniny,“ doplňuje Ivana Košanová. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.