CZK/€ 25.360 -0,26%

CZK/$ 23.264 -0,21%

CZK/£ 30.176 -0,24%

CZK/CHF 25.982 -0,31%

22. 10. 2012

0 komentářů

Vystoupí Německo z eurozóny, aby zachránilo euro?

 


 

Prezident a předseda představenstva CFA Institute John Rogers hned v úvodu vyzval k hledání pevného místa pro budoucí finance. Mezi dalšími řečníky byli například nositel Nobelovy ceny za ekonomii Robert C. Merton či Wolfgang Münchau, respektovaný komentátor ekonomických událostí Financial Times. Z českých odborníků pak vystoupil Tomáš Sedláček, hlavní makroekonom ČSOB a člen NERV.

Wolfgang Münchau, komentátor Financial Times a ředitel ekonomického serveru Eurointelligence, ve své přednášce „Rozchody jsou těžké…“ přirovnal evropskou dluhovou krizi a bankovní krizi ke dvěma opilcům, kteří se vzájemně podpírají, aby neupadli. Připustil, že nový program Evropské centrální banky na nákup dluhopisů (Outright Monetary Transactions, OMT) je krokem k řešení mnoha krizových problémů. Program OMT ovšem nemusí být zahájen, nebo – což by bylo horší – může vyvolat politický odpor v Německu a omezit prostor pro jakákoli politická opatření. V každém případě program potřebuje bankovní unii, aby byl účinný. Ve svém příspěvku se vyjádřil rovněž k situaci v Řecku a Španělsku.

Anatole Kaletsky, partner a hlavní ekonom GaveKal Dragonomics rozebral vleklá politická a ekonomická dilemata Evropy a vyhodnotil různé možné scénáře vývoje ve svém příspěvku „Evropa je hlavním zdrojem každodenní volatility na finančních trzích, ale neurčuje trendy“. Kaletsky zlehčil skutečný význam Evropy pro světovou ekonomiku. Prohlásil, že dokonce existuje možnost, že z eurozóny vystoupí Německo, aby euru umožnilo přežít. Příspěvek eurozóny ke globálnímu růstu v posledních čtyřech letech byl nulový. A protože je natolik zanedbatelným přispěvatelem k dodatečnému růstu, její role je často zveličována. „Evropa v poslední době generovala obrovské množství šumu, ale většina signálů pro finanční trhy přicházela ze Spojených států,“ doplnil Kaletsky.

Felix Zulauf, ředitel Zulauf Asset Management AG, v příspěvku nazvaném „Eurozóna je na dobré cestě stát se nejkratší měnovou unií v dějinách“ zdůraznil zpomalující růst v Číně jako předzvěst globální ekonomické krize. Ta zasáhne všechny regiony bez výjimky. Zchladil tak jakýkoli optimismus, který mohl delegátům ještě zbýt po varovných předpovědích Wolfganga Münchaua. „Přehnaný“ růst vždy vede ke krachu a Čína nebude výjimkou. Zulauf uvedl, že čínský růst v poslední době byl ve skutečnosti mnohem blíže ke 3 procentům než k téměř trojnásobnému číslu vyhlášenému oficiálně. Podle jeho názoru analytici trhů podceňují problémy v Číně. V důsledku toho jsou odhady růstu pro Austrálii, Latinskou Ameriku a další surovinové ekonomiky příliš vysoké.

Hlavní závěry, blogy a záznamy přednášek z European Investment Conference 2012 najdete na stránkách: eic.cfainstitute.org na odkazech „blog“ a „live streams“.

REKLAMA

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *