Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

VYŠŠÍ POČET PRACOVNÍCH DNÍ PODPOŘIL DUBNOVÝ PRŮMYSL

Banky Raiffeisenbank 06.06.2018 | 09:52 0 Komentářů
Česká průmyslová výroba v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem klesla o 0,9 % (po očištění o sezónnífaktory). Meziročně tuzemský průmysl vzrostl o 5,5 %, což negativně překvapilo trh. K růstu přispěla především výroba motorových vozidel. Na meziročním růstu se však podepsal výrazně vyšší počet pracovních dní ve srovnání s předchozím rokem. Po očištění o tento efekt tuzemský průmysl meziročně klesl o 0,2 %. 

O růst průmyslové produkce se zasloužil především tradiční tahoun českého průmyslu – automobilový sektor, který přispěl 2,1 p.b.. Naopak prudce poklesla výroba a rozvod energií a významně tak snížila výkon dubnového průmyslu (-2,2 p.b.). Hodnota nových zakázek se nepatrně zvýšila díky nárůstu tuzemských zakázek, které převýšily pokles zahraničních. Ty se pomalu ale jistě vydávají na sestupný trend, což signalizuje i vývoj PMI ve výrobě v Česku a zahraničí.

Pro tento rok odhadujeme mírné zpomalení tempa růstu na stále solidní 4 %. V druhé polovině roku očekáváme zpomalení evropských ekonomik, které se negativně dotkne i tuzemského průmyslu. Ten bude limitovat i vysoká srovnávací základna z úspěšného předchozího roku, ale hlavně pokračující nedostatek volných pracovníků na trhu práce a další posilování koruny.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěly automobilový průmysl (příspěvek 2,1 p.b., růst o 11,4 %), výroba konstrukcí a kovodělných výrobků (1,3 p.b., růst o 13,6 %) a výroba elektrických zařízení a strojů (oba 0,9 p. b., růst o 8,3 % a 6,6 %). Průmyslová produkce poklesla v energetickém průmyslu (-2,2 p.b., pokles o 18,0 %), výrobě pryžových a plastových výrobků (příspěvek -0,1 p.b., pokles o 0,8 %) a ostatních dopravních prostředků (příspěvek -0,1 p.b., pokles o 8,2 %).

Objem nových zakázek meziročně vzrostl o 0,6 %. Zakázky ze zahraničí poklesly o 0,4 %. Nové zakázky z tuzemska zrychlily na 2,9 %. Podle březnové statistiky vzrostla meziročně průměrná měsíční mzda v podnicích nad 50 zaměstnanců o 9,2 % na 34 437 Kč a celková zaměstnanost vzrostla o 2,1 %.

Milan Frydrych

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.