CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

13. 01. 2022

0 komentářů

Vysoké zhodnocení s nízkým rizikem. Středoškoláci čekají od finančního trhu nemožné, ukázala anketa

 

  • Středoškoláci znají ty nejzákladnější bankovní produkty, jako jsou běžný a spořicí účet
  • Investice do kryptoměn láká polovinu studentů středních škol
  • Naprostá většina studentů důvěřuje bankám a stavebním spořitelnám
  • To, zda je finanční produkt pojištěný, je důležité pro více než 80 % studentů

Praha, 13. ledna 2022 – Garanční systém finančního trhu se na konci listopadu ptal studentů středních škol na veletrhu vysokých škol Gaudeamus v Brně na jejich znalosti týkající se financí a bankovního trhu. Ankety se mezi 23. a 26. listopadem 2021 zúčastnilo 121 studentů 3. a 4. ročníku středních škol.

Loading 

Anketa ukázala, že studenti znají ty nejzákladnější bankovní produkty. Běžný a spořicí účet znali téměř všichni dotázaní (97 %), podobně dobře si vedlo i stavební spoření, které znalo 91 % studentů. Relativně vysoké znalosti se mezi studenty těší i penzijní připojištění (79 %). Nízkou znalost mezi studenty naopak vykazuje termínovaný vklad (44 %) nebo investiční produkty jako podílové fondy (37 %) a podřízený vklad, který zná pouze 8 % studentů.

Většina studentů uvedla, že si sama spoří (95 %). Nejčastěji si úspory ukládají na běžný nebo spořicí účet (79 %), část si spoří i na stavebním spoření (30 %) nebo v pokladničce (26 %). Čtvrtina studentů uvedla, že ke spoření využívají kryptoměny.

Právě s kryptoměnami se už setkalo 97 % studentů. Alespoň jednou do některé z kryptoměn investovalo 24 % studentů, dalších 27 % nad investicí do nich uvažuje.

Tento pozitivní vztah k investicím potvrdily i odpovědi na otázku, jak by studenti naložili s imaginárními 50 000 korunami od prarodičů, za které by si měli příští rok koupit dovolenou. 31 % uvedlo, že by peníze investovalo, aby se znásobila jejich hodnota. Více než polovina (51 %) by prostředky uložila na běžný nebo spořicí účet, 7 % dokonce na stavební spoření.

REKLAMA

Kampeličky studenti téměř neznají

Při otázce na důvěru jednotlivým typům finančních institucí studenti jasně uvedli, že důvěřují bankám (90 %) a stavebním spořitelnám (80 %). Vztah k družstevním záložnám neumí posoudit více jak polovina dotázaných. Nižší míru důvěry vykazovaly také kryptoměnové burzy (45 %) nebo burzy s cennými papíry (38 %). Penzijním fondům pak důvěřuje 60 % studentů.

Důležitá je výše úroku i pojištění vkladu

Garanční systém také zjišťoval, co je pro studenty při volbě spořícího nebo investičního produktu důležité. Pro 99 % je důležitá výše úroků nebo výnosu investic, jako důležitou studenti označili i výši poplatků (97 %). Výše rizika je důležitá pro 93 % studentů a fakt, zda je finanční produkt pojištěný, označilo za důležitý 83 % dotázaných.

REKLAMA

Naopak jako méně důležité obecně studenti vnímají to, zda finanční instituce působí delší dobu na českém trhu (jako důležité označilo 58 % studentů) nebo to, zda má s finanční institucí zkušenost někdo v jejich okolí nebo přímo oni sami (důležité pro 56 % dotázaných).

Více než polovina dotázaných studentů (54 %) věděla, že jsou jejich vklady v bankách, stavebních spořitelnách a družstevních záložnách pojištěny. Nejčastěji se to dozvěděli od svého okolí (32 %) nebo ze školy (16 %). Od své finanční instituce tuto informaci mělo dostat jen 6 % studentů.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mít či nemít „penzijko”? A pokud ano, tak to „staré“, nebo to „nové“?

Stále častěji se v mediálním prostoru objevují zprávy o nutnosti důchodové reformy. Nevíme, kdy přijde, ale nutnost změny penzijního systému je zřejmá. Selským rozumem pak můžeme dojít k závěru, že změna, která bude mít efekt na důchodový systém, musí řešit buďto prodloužení věku odchodu do důchodu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Fincentrum & Swiss Life Select

24. 03. 2023

Analýza: Která ze světových platebních společností má zářivější budoucnost?

Často si člověk při vytváření akciové analýzy pokládá řečnickou otázku, zda je existence dané společnosti pro naši populaci podstatná a klíčová. Takového dojmu často nabudeme u firem, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy či například vývojem léků. Může to znít překvapivě, ale své místo v této […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *