CZK/€ 25.230 -0,02%

CZK/$ 23.714 +0,00%

CZK/£ 29.540 +0,02%

CZK/CHF 26.023 +0,17%

15. 10. 2018

0 komentářů

Vozíčkářem po pádu z kola

 

Česká asociace paraplegiků – CZEPA, z.s. pouští do světa další z preventivních spotů svého projektu BanalFatal!. Cyklospot „Nejsi guma“ vznikl díky dvojici partnerů FLEXI životní pojištění a Nadace Jedličkova ústavu. Varuje cyklisty před rizikovým chováním.

Loading 

Česká asociace paraplegiků – CZEPA, z.s. v projektu upozorňuje, že banální situace, nepozornost, ztráta koncentrace, přílišná suverenita a únava, to jsou příčiny fatálních úrazů páteře i míchy. Přitom úrazům lze předcházet: „Chrániče končetin a helma jsou vhodné pro každý suchozemský sport, na kolo se navíc můžete vybavit také chráničem páteře“, říká Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků – CZEPA, z.s.

Dne 17.10. si připomínáme Světový den úrazů. Vzhledem k dobrému počasí a prodloužené sezóně letos evidujeme zvýšený počet pacientů s poraněním míchy, a to zejména v důsledku skoků do vody a pádů cyklistů. Spinální jednotky také hlásí výrazný nárůst úrazů pod vlivem alkoholu a návykových látek. V důsledku skoku do vody se letos v České republice doživotně zranilo již 17 osob, 6 osob pak v důsledku pádu z kola.

BanalFatal; Banální situace, fatální následky

Preventivní program České asociace paraplegiků – CZEPA proti úrazům páteře a míchy. Součástí kampaně jsou protiúrazové televizní spoty, které varují před rizikovým chováním. V roce 2015 vysílala Česká televize první ze série spotů upozorňující na nebezpečí skoků do vody. Tématem
předloňského spotu byly pády z malých výšek. V lednu 2018 pak úrazy při zimních sportech. Program zahrnuje také interaktivní semináře pro děti, mládež a pedagogické pracovníky. Semináře vedou herec a bývalý kaskadér Hynek Čermák a profesionální hasiči nebo kaskadéři spolu s vozíčkáři, kteří úraz s poraněním míchy utrpěli. Na semináři se pracuje s amatérskými videi, na kterých jsou zachyceny různé velmi rizikové aktivity. Některá videa přímo zachycují situace, kdy k poranění míchy skutečně došlo. Instruktoři u jednotlivých videí vysvětlují, jak a proč k úrazu páteře došlo a jak tomu bylo možné předejít. Zdůrazňují potřebu rozvahy, význam dobré fyzické přípravy na sportovní a adrenalinové aktivity a použití ochranných sportovních pomůcek. Vozíčkáři se následně podělí o svůj osobní příběh, otevřeně vypráví o životě na vozíku a všech komplikacích, o kterých lidé většinou ani netuší. Semináře jsou pro všechny děti zdarma díky dárcům a je možné si objednat na www.banalfatal.cz.

REKLAMA

CZEPA  opakovaně v rámci prevence upozorňuje na fakt, že následkem poranění míchy není jen imobilita a doživotní pohyb na vozíku, ale například i problémy s inkontinencí nebo poruchy sexuálních funkcí.

Tisková zpráva: Česká asociace paraplegiků – CZEPA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *