CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

18. 08. 2022

0 komentářů

Víte na co si dát pozor při sjednání cestovního pojištění a jaké jsou možnosti připojištění?

 

 Cestování se stalo součástí života mnoha lidí – a většinou jej mají lidé spojené s příjemnými zážitky. Bohužel ani krásným chvílím při cestování se nevyhýbají problémy, a to ať už u nás nebo v zahraničí.

Loading



 

Pokud si tedy chcete užít cestování v klidu a alespoň částečně mít jistotu, že pokud se něco stane, nebudete sami na placení nákladů, sjednejte si před cestou do zahraničí cestovní pojištění. Bez něj se vám v případě nehody či nemoci může dovolená pěkně prodražit.

Co je to cestovní pojištění?

Cestovní pojištění je pro mnohé absolutním základem, který se musí před dovolenou zařídit – už za pár korun totiž můžete zajistit, že v případě potřeby ušetříte nemalé peníze.

Cestovní pojištění kryje léčebné náklady v zahraničí v případě, že vás skolí nemoc nebo se vám stane úraz. Zároveň je vám v rámci cestovního pojištění k dispozici také asistenční služba, která může poradit, jak postupovat v případě nepředvídatelné situace a kde vyhledat lékařskou pomoc.

Pro zařízení cestovního pojištění navíc nemusíte chodit osobně do pojišťovny. Stačí pár kliknutí na internetu a pojištění online je zřízené za pár minut. Navíc vám může online srovnávač cestovních pojištění.

Co ovlivňuje cenu cestovního pojištění?

Nedá se přesně říci, kolik za cestovní pojištění zaplatíte. Cena se totiž odvíjí od mnoha faktorů. Na čem záleží?

Délka pojištění

První faktor, který cenu cestovního pojištění výrazně ovlivní, je délka, na kterou chcete pojištění sjednat. Pokud v zahraničí strávíte týden, zaplatíte méně, než pokud se rozhodnete pro měsíční pobyt.

Velká část pojišťoven též nabízí možnost celoročního pojištění, které se vyplatí v případě, že do zahraničí jezdíte častěji. Vyjde často nejen levněji, ale též je to pohodlnější varianta, protože nemusíte před každou cestou do zahraničí znovu uzavírat pojistnou smlouvu.

REKLAMA

Destinace

Cena cestovního pojištění se odvíjí také od toho, do jaké destinace cestujete. Obvykle se rozlišuje, zda potřebujete pojištění v rámci cestování po Evropě nebo po celém světě.

Pokud jste se rozhodli pro cestu do zemí, které jsou proslulé vyšší kriminalitou, jako jsou Brazílie, Mexiko nebo Francie, cena bude vyšší.

Znáte pravidla bezpečného cestování do Francie?

Účel cesty

Ve chvíli, kdy vybíráte cestovní pojištění, musíte také uvést, za jakým účelem do zahraničí cestujete,-zda se jedná o dovolenou, pracovní či studijní pobyt nebo turistický pobyt. I od toho se totiž odvíjí výše cestovního pojištění.

Věk

Důležitým faktorem pro výši poplatku za cestovní pojištění je také váš věk. Pokud jste aktivním seniorem, pravděpodobně si nějakou korunu připlatíte.

Výše pojistných limitů

Při sjednávání cestovního pojištění si volíte také finanční obnos, který cestovní pojištění pokryje, tzv. pojistný limit. Čím vyšší částku chcete pokrýt, tím více zaplatíte.

Tady doporučujeme nešetřit. Ve řadě zemí lidé platí za lékařskou péči mnohem větší peníze než lidé v České republice a výjimkou nejsou ani turisté, kteří do těchto zemí přijedou.

Víte jak se připravit na dlouhou cestu s dětmi?

Na co si dát pozor při sjednávání cestovního pojištění?

Sjednání cestovního pojištění má i svá úskalí. Lidé často nevědí, co všechno jejich pojištění na cesty zahrnuje a následně jsou z některých událostí velmi překvapeni. Na co si tedy dát při sjednávání cestovního pojištění pozor?

Pozor na cestovní pojištění bank a mobilních operátorů

Dnes nejsou pojišťovny jediným subjektem na trhu, který vám cestovní pojištění nabízí. Můžete se setkat také s nabídkami bank, často společně s kreditní kartou nebo jako samostatné produkty. Cestovní pojištění nabízí také mobilní operátoři, často jako součást balíčku k paušálu.

Lidé často odjíždí na dovolenou s pocitem, že mají cestovní pojištění takto zařízené. Otázkou ale zůstává právě výše zmíněný limit pojistných limitů. Obvykle je krytí vzniklých škod o dost nižší než u pojišťoven a dostatečně nepokryje nečekané náklady.

Nehleďte jen na cenu

Často se stává, že lidé ve snaze ušetřit sáhnou po nejlevnějším pojištění, které jim například online srovnávače pojištění nabídnou. Co se ale za nízkou cenou může skrývat?

Za nízkou cenou pojištění opět může stát například nízký pojistný limit. Vždy tedy nabídky pojišťoven prozkoumejte důkladněji, ať nakonec nejste překvapení.

REKLAMA

Hlídejte si hlavně výši pojistných limitů

Hlídejte si výši pojistných limitů – ta totiž ve chvíli, kdy dojde k nečekané situaci, bývá zásadní. Při cestování do oblíbených destinací se doporučuje obvykle střední pojistný limit.

Evropský průkaz zdravotního pojištění obvykle nestačí

Lidé se také často diví, proč vlastně uzavírat cestovní pojištění když mají Evropský průkaz zdravotního pojištění. Tady opět pozor – tento Evropský průkaz zdravotního pojištění kryje jen základní ošetření a zbytek je třeba doplatit z vlastní kapsy.

A jak už jsme zmiňovali, v některých zemích se nejedná o malé doplatky. Zároveň Evropský průkaz zdravotního pojištění neplatí ve všech zdravotnických zařízeních.

Pozor na výluky z pojištění

Každé pojištění má stanoveny i různé výluky, tedy situace, na které se cestovní pojištění nevztahuje. Výluky potom mohou být řešeny formou různých připojištění.

Velkým problémem v oblasti výluk jsou chronické zdravotní potíže, kterými jste trpěli již před cestou. Ty bohužel často spadají do výluk, a to tak, že jejich případnou léčbu v zahraničí pojišťovny buď vůbec nekryjí anebo často požadují stabilizovaný stav rok před danou zahraniční cestou, aby případný opětovný výskyt zdravotního problému při cestě v zahraničí uhradily. Na toto si tedy v případě zdravotních obtíží dejte pozor a pečlivě si přečtěte podmínky pojišťoven, abyste nebyli nemile překvapeni.

Pozor si též dejte, pokud se rádi pohybujete ve vyšších nadmořských výškách. Pojišťovny totiž mají často vyplacení pojistného podmíněno určitou maximální nadmořskou výškou. Pokud tedy máte rádi například vysokohorskou turistiku, zkontrolujte si, abyste v případě úrazu splňovali podmínky pojišťovny.

Co je nyní poměrně aktuální téma, je válka a terorismus, kde se též podmínky poměrně liší. Zatímco některé pojišťovny tyto oblasti mají kompletně ve výlukách, u některých je plnění vyloučeno pouze v případě aktivní účasti. Zároveň v závislosti na současné společenské situaci pojišťovny do svých výluk občas zařazují veškeré návštěvy konkrétních států, pokud je považují za extrémně rizikové.

Myslete na připojištění

Cestovní pojištění zdaleka nekryje vše. Nepodceňujte tedy ani možná připojištění. Mezi ty základní, velmi často nabízená patří:

  • úrazové připojištění
  • připojištění rizikových sportů
  • připojištění odpovědnosti
  • připojištění storna zájezdu
  • připojištění zavazadla

Možná připojištění

K cestovnímu pojištění si můžete sjednat také různá připojištění. Ani cestovní pojištění totiž nekryje vše. Pokud se tedy chystáte na cestu do zahraničí, zvažte i tyto možnosti. Samozřejmě ne všechna připojištění jsou vhodná pro všechny a za všech okolností.

Úrazové připojištění

Pokud máte kvalitní životní pojištění, něco jako úrazové připojištění na cestách jde trošku mimo vás.

V případě, že v důsledku zdravotních komplikací v zahraničí budete mít dlouhodobé následky, získáte od pojišťovny nárok na odškodnění.

Víte jak nejlépe pojistit své děti?

REKLAMA

Připojištění rizikových sportů

Pokud budete na dovolené vykonávat i rizikové nebo dokonce extrémní sporty, není od věci sjednat si připojištění rizikových sportů. Jak ale zjistit, který sport je rizikový a který ne?

Každá pojišťovna si sama určuje, které sporty do kategorie rizikové a extrémní sporty zahrnuje. Proto si před cestou vždy zjistěte, zda sport, který budete v zahraničí vykonávat, není považovaný vámi zvolenou pojišťovnou za rizikový. Možná budete překvapeni, jak obyčejné a na první pohled bezpečné sporty na jejich seznamu najdete.

Do rizikových sportů jsou často řazeny aktivity jako:

  • americký fotbal
  • hokej
  • jízda na koni
  • jízda na vodním banánu
  • jízda na motokárách
  • kajak
  • surfování a windsurfing
  • skateboarding
  • vodní lyžování
  • paragliding

Do kategorie extrémních sportů se řadí například bojové sporty, horolezectví, jachting, turistika po ledovcích a další. Existují také sporty, které se z důvodu jejich nebezpečnosti pojistit u většiny pojišťoven ani nedají – mezi ty lze zařadit kaskadérství, letecké sporty, potápění pod ledem, lov exotické zvěře, technické potápění a další.

U sportu si též dávejte pozor na to, pokud jste profesionální sportovci a jedete například na sportovní soutěže či závody. V tomto případě pro pojišťovnu budete obvykle bráni jako rizikovější skupina a budou na vás platit přísnější podmínky. Opět si zkontrolujte podmínky pojišťovny, aby cestovní pojištění platilo i na váš cestovní účel.

Připojištění odpovědnosti

Často si lidé v souvislosti s cestovním pojištěním sjednávají také připojištění odpovědnosti, které kryje škody, které byste případně spáchali na zdraví někoho jiného nebo na cizím majetku. Takové připojištění však neplatí pro chvíle, kdy k takové události dojde pod vlivem alkoholu.

Připojištění storna zájezdu

Pokud neholdujete zrovna last minute zájezdům a dovolenou vybíráte s velkým časovým předstihem, od věci není ani připojištění storna zájezdu.

V případě, že nakonec nebudete moci na dovolenou odjet, pojišťovna vám určitou část nákladů proplatí, obvykle asi 80 % nákladů.

Připojištění zavazadla

Ne vždy lze odcestovat do zahraničí bez cenných věcí. Samozřejmě zlaté řetízky po babičce doma nechat můžete, ale v případě, kdy například cestujete s elektronickými zařízeními, které následně budete potřebovat k práci, nechat je doma nepřipadá v úvahu.

Toto připojištění je v takovém případě určeno přesně pro vás. Takové připojištění pokrývá škody spojené se ztrátou, krádeží zavazadla nebo jeho poškození.

Součástí pojištění zavazadla bývají věci jako:

  • elektronika
  • optické přístroje
  • sportovní potřeby
  • cennosti
  • věci osobní potřeby
  • osobní doklady

I cestovní připojištění má však svá ale. Například vám pojišťovna nic neproplatí, pokud jste své zavazadlo nechali ležet volně bez dohledu nebo je odcizeno bez překonání překážky. Překážkou může být například zamčený hotelový pokoj.

Připojištění zavazadla má také určené pojistné limity, tedy do jaké výše vám bude částka uhrazena. Nabídky pojišťoven se opět liší, zároveň se objevují také finanční limity pro jednotlivé typy věcí.

V některých případech jsou z pojištění zavazadla vyřazeny některé věci jako:

  • peníze, šeky, vkladní knížky, cenné papíry, platební karty
  • klíče
  • starožitnosti, stříbrné hodinky, perly
  • tabákové výrobky, alkohol
  • nosiče dat
  • umělecké předměty
  • zvířata

Víte, do čeho investovat, abyste nemuseli své investice převážet fyzicky v kufru?

Závěr

Vydat se dnes do zahraničí bez cestovního pojištění znamená pro člověka velké riziko, na které může při pobytu v zahraničí doplatit a dovolená se tak v mžiku může pekelně prodražit. Přitom stačí tak málo.

Není to však jen o tom, zaplatit si nějaké cestovní pojištění, ale pořádně nastudovat vše, co kryje. V případě, že se budete věnovat rizikovým sportům, mezi které patří i sporty, které byste vy sami jistě za rizikové nepovažovali, nebo cestujete s pro vás cennými věcmi, budete potřebovat také další připojištění.

Při sjednávání cestovního pojištění je třeba také dávat pozor na mnoho věcí – hlídejte si výši pojistných limitů, seznamte se s výlukami s pojištění a nehleďte jen na cenu. Pár stovek korun vám totiž může do budoucna ušetřit i nemalé finanční náklady.

Autorka: Alena Mrvíková, SEO, Optimalizace webu pro vyhledávače

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Jaké sankce hrozí při nedodržení povinností v rámci daňového přiznání?

Stále platí, že nejvíc lidí podává přiznání k dani z příjmu fyzických osob až poslední týden v březnu. Proto Finanční správa od pondělí 25. března do úterý 2. dubna letos prodlužuje úřední hodiny podatelen všech finančních úřadů. Finanční úřady budou otevřené od 8 do 17 hodin. Neplatí to však pro […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *