Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Více než polovina firem a třetina domácností volí při financování nového osobního auta operativní leasing

Investice 14.03.2018 | 09:57 0 Komentářů

Jak mezi firmami, tak mezi domácnostmi roste při financování nového osobního automobilu zájem o operativní leasing rychleji než o jiné produkty. Vyplývá to z podrobných výsledků České leasingové a finanční asociace (ČLFA) za rok 2017. Počet nových osobních vozidel pořízených na operativní leasing vzrostl ve firemní sféře meziročně o 7,5 % a ve skupině privátních zákazníků dokonce o 13,3 %.

Domácnosti loni při financování nových osobních vozidel nejvíce využívaly spotřebitelský úvěr či spotřebitelský finanční leasing, na něž členové ČLFA uzavřeli 24 648 nových smluv, meziročně o 5,1 % více. Na operativní leasing, tedy produkt s další přidanou hodnotou, bylo v této zákaznické skupině podepsáno 12 414 nových kontraktů, což je jedna třetina všech smluv.

U firem už převládá operativní leasing. Podíl operativního leasingu na financování nových osobních vozů v podnikatelské sféře loni dosáhl 55,5 %. Členové ČLFA na něj s firemními subjekty uzavřeli 46 310 nových smluv, na podnikatelské úvěry anebo finanční leasing to bylo 37 068 kontraktů, meziročně o 4,4 % více.

Výsledky potvrdily, že objem operativního leasingu roste v kategorii nových osobních vozů rychleji než objem produktů určených přednostně na financování. Oproti nim staví operativní leasing na škále doprovodných služeb, které souvisejí s provozem financovaného vozu.

„Předpokládáme, že tento posun v prioritách zákazníků bude nadále sílit. Zatímco dříve se soustředili hlavně na to, jakým způsobem získat peníze na automobil, dnes je mnohem více zajímá, jak jim leasingové společnosti mohou pomoci od povinností a starostí, které jsou spojeny s provozem vozu. Je to přirozený proces, který u nás s jistým časovým odstupem kopíruje vývoj na nejvyspělejších západních trzích,“ říká generální tajemník ČLFA Jaroslav Krutilek.

Členské firmy asociace loni profinancovaly celkem 120 440 nových osobních vozidel, tedy 44,3 % nových osobních aut prvně registrovaných v České republice. Z toho 37 062 vozů bylo určeno pro domácnosti a 83 378 pro firmy. Objem prostředků poskytnutých na pořízení nových osobních vozů meziročně vzrostl o 8,3 % a jejich počet o 6,6 %.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.