Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Větrná energie je výnosný byznys. Žraloci skupují menší hráče

Investice 30.03.2016 | 20:03 0 Komentářů

Velcí investoři pochopili, že se vyplatí investovat do větrné energie. Jde o byznys s relativně rychlou návratností investic a atraktivním výnosem. Velcí výrobci větrných turbín na tom staví a skupují menší firmy. V následujících letech se totiž chystají výstavby velkých větrných parků.

Výrobní kapacita větrných elektráren se každoročně zvyšuje. O investice do větrných parků a elektráren je totiž především na evropském kontinentu velký zájem. Větrná energie láká investory relativně nízkými a neustále se snižujícími náklady, zatímco výnosy rostou. 

Ti největší výrobci větrných turbín na světě progresívní růst větrného byznysu “pochopili” a začali mezi sebou bojovat o velký byznys skupováním menších “rybiček” v oboru. Příkladem je pokračující jednání o spolupráci španělského výrobce větrných turbín Gamesa a německého koncernu Siemens. Další velký hráč – německý Nordex – už dostal svolení k převzetí části společnosti Acciona. Dánský Vestas, který je ve světě na špici co do objemu vyrobených větrných elektráren, pak nedávno dokončil koupi společnosti Availon, která je nezávislou společností poskytující servis větrných turbín.

Siemens si navíc podle agentury Reuters brousí zuby na sekci větrných turbín společnosti Areva, která se spojila se společností Gamesa (Adwen) k posílení své pozice na poli offshore větrných turbín. Pokud se Siemens s Gamesou dohodnou, sesadí Vestas z pomyslného trůnu. 

Jen za loňský rok se ve světě nově nainstalovalo více než 63 GW větrné energie, celkem tak ke konci roku 2015 bylo na celém světě nainstalováno už více než 432 GW větrné energie. A očekává se, že se do budoucna bude nových větrných parků stavět ještě více a s vyšší výrobní kapacitou. Podle prognózy Evropské asociace pro větrnou energii (EWEA) pokryje větrná energie do 15 let čtvrtinu evropské poptávky po elektřině.

Jiří Vlk, ředitel Green Victory Capital

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.