Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

V prvním pololetí vzrostl objem obchodů členů ČLFA meziročně o 10 % na 84 miliard korun

Investice 10.08.2016 | 10:46 0 Komentářů

Klíčová oblast financování podnikatelských investic meziročně přidala 15 %

  1. pololetí 2016 z pohledu ČLFA v kostce

Klíčová oblast financování podnikatelských investic meziročně přidala 15 %

Objem leasingových obchodů vzrostl téměř o 24 %

Největší růst vykázalo financování aut a ostatních silničních dopravních prostředků: o 26 %

Členové asociace profinancovali 43 % nově registrovaných osobních vozů 

Domácnosti si pomocí spotřebitelských úvěrů půjčily o 6 % více peněz než v prvním pololetí 2015

Na operativní leasing se uzavřelo třikrát více smluv než na finanční leasing

Objem prostředků poskytnutých v rámci factoringu vzrostl o 7 %

Na nemovitosti si firmy půjčily meziročně více než dvakrát více prostředků

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly klientům v prvním pololetí letošního roku prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 84,05 miliardy korun, to je o 9,8 % více než ve stejném období roku 2015. Celkové pohledávky ČLFA z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci letošního prvního pololetí 241,55 miliardy korun.

„Silný nárůst jsme zaznamenali zejména v kategorii financování silničních dopravních prostředků, kde celkový objem obchodů vzrostl meziročně o čtvrtinu. Je to další potvrzení faktu, že ekonomice se daří. Firmy i domácnosti jsou odvážnější ve svých plánech,“ říká Libor Bosák, předseda představenstva ČLFA, která sdružuje 40 předních poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Ze souhrnných 84,05 miliardy korun bylo 68,74 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 15,31 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti. Členské firmy ČLFA v letošním prvním pololetí uzavřely 386 305 nových leasingových a úvěrových obchodů a na konci sledovaného období spravovaly 1 398 395 aktivních smluv.

V prvním pololetí letošního roku zaznamenala ČLFA výrazné navýšení objemu leasingových obchodů. Dosáhl 28,30 miliardy korun, což značí meziroční růst o 23,7 % (měřeno výší pořizovacích cen financovaných komodit u patnácti největších leasingových firem). Oblast podnikatelských úvěrů vykázala takřka stejný objem jako ve shodném období loňského roku: celková výše poskytnutých úvěrů 23,80 miliardy korun představuje meziroční růst o 0,05 % (také zde jde o trend vypočtený z výsledků patnácti vedoucích firem oboru).

V rámci leasingového trhu movitých věcí silně vzrostl podíl operativního leasingu, a to na 57,6 %. V prvním pololetí loňského roku mu přitom patřilo 48,6 % tohoto trhu.

Výše prostředků poskytnutých členy ČLFA v rámci factoringu se v letošním prvním pololetí meziročně zvýšila o 6,7 % na 16,04 miliardy korun. Zároveň však klesla celková hodnota pohledávek postoupených na členské firmy ČLFA, a to o 15,9 % na 57,34 miliardy korun.

Výsledky v oblasti financování domácností jsou ovlivněny skutečností, že od druhého čtvrtletí loňského roku působí společnost CETELEM, bývalá členská firma ČLFA, jako pobočka zahraniční banky BNP Paribas Personal Finance, a její výsledky jsou proto zohledňovány ve statistikách bank. Zatímco celkově tak v kategorii financování domácností asociace zaznamenala pokles o 1,7 % na 15,31 miliardy korun, při zohlednění absence výsledků společnosti CETELEM šlo v rámci spotřebitelských úvěrů o nárůst o 5,9 %.

Členové ČLFA uzavřeli i v letošním prvním pololetí nejvíce kontraktů na financování aut. Na silniční dopravní prostředky poskytli 43,26 miliardy korun (tedy o 25,9 % více než v prvním pololetí loňského roku), z toho 27,77 miliardy bylo určeno na nové osobní vozy. Prostřednictvím členů ČLFA tak bylo financováno 42,7 % všech nových osobních aut prvně registrovaných v České republice v prvním pololetí.

Tisková zpráva: ČLFA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.