CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

04. 08. 2021

0 komentářů

V ETF-portfoliích je žádáno zlato

 

Starosti s inflací vyhánějí investory do bezpečných přístavů a přitom především ke zlatu. „Vidíme nyní v našich ETF-portfoliích velmi potěšující příliv prostředků“, říká Carsten Gerliger, výkonný ředitel a Head of Asset Management u společnosti Moventum AM. „Protože na rozdíl od ostatních ETF-produktů je u nás vždy kolem deseti procent objemu portfolia investováno do zlata.“

Loading



 

V uplynulých měsících se inflace stále znovu zvyšovala. Mezitím vychází Bundesbank na konci roku 2021 z až čtyř procent inflace, i Evropská centrální banka upravila svou prognózu inflace 1,4 procent nahoru. Ačkoliv státy i centrální banky chlácholí a inflaci prohlašují za přechodný fenomén, jsou investoři viditelně jiného názoru.

„Přílivy do ETF-portfolií se v uplynulých třech měsících velmi výrazně zvýšily“, říká Gerlinger: „Podle jednohlasného vyjádření poradců je to způsobeno relativně vysokým podílem zlata.“ Kolem deseti procent objemu portfolia je investováno do fondů se zlatem. Gerlinger: „Přitom využíváme především nepříliš nákladnou kategorii akcií fondů, abychom náklady v celém portfoliu udrželi velmi nízké.“

Zajištění stoupajících cen je důležitým cílem investorů. Z hlediska rizik je zvyšující se inflace jedním z největších nebezpečí pro investory. „Zatímco především vysoce zadlužené státy inflaci potřebují, aby se oddlužily, mizí na druhé straně kupní síla“, říká Gerlinger. Otázkou je, jak trvalý je nárůst cen: V uplynulých měsících se vždy znovu uváděly základní a jednorázové efekty. Snížení DPH v Německu se rozplynulo, odvody za CO2 byly zavedeny. Krize na celém světě se postaraly o tlak na ceny ropy, stále ještě ne úplně znovu vytvořené dodací řetězce se starají o vyšší ceny.

„Zatímco skutečně mnoho těchto důvodů je jen jednorázových, jsou jiné trvalé“, říká Gerlinger. Tak stojí potírání důsledků pandemie stejně jako změna klimatu mnoho peněz, které dávají k dispozici i centrální banky. „Množství peněz, které zde teče do trhu, je obrovské a bude státy zatěžovat ještě celá léta“, říká Gerlinger.

REKLAMA

Pro investory už nejsou v tomto prostředí investice příliš atraktivní. „Akcie jsou vždy dobrou alternativou, patří ale pro některé investory mezi příliš rizikové“, říká Gerlinger. Proto jsou žádány investice do věcných hodnot a také klasické bezpečné přístavy jako je zlato a jiné ušlechtilé kovy. „Získat je v manažovaném portfoliu ETF s nízkými náklady a nemuset je zabudovávat sám, to je pro investory zjevně velmi atraktivní – a jinde to téměř není k nalezení“, říká Gerlinger. Vycházím z toho, že velké přílivy uvidíme ještě dlouho.“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *