Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

USA – Dluhopisové střípky

Investice J&T Banka 21.03.2018 | 15:59 0 Komentářů

Dnes zasedá Fed, pravděpodobně opět zvýší sazby a do konce roku naznačí další zvyšování. Souběžně se zvyšováním sazeb by měl pokračovat pokles reinvestic dosavadního dluhopisového portfolia. V různých směrech tedy v USA probíhá utahování měnových podmínek. Vedle změn na straně měnové politiky dochází na dolarových finančních trzích i k dalším zajímavým pohybům.  

Rostou výnosy korporátních dluhopisů

Poslední půlrok dochází k růstu výnosové křivky v USA, a to hlavně na kratším konci výnosové křivky. Výnos 2letého dluhopisu (2,3 %) je nejvyšší od roku 2008. Růst výnosů u státních dluhopisů přirozeně tlačí nahoru i výnosy korporátních dluhopisů.  V tomto případě relativní změna není tak velká, ale průměrný výnos u 5letého korporátního dluhopisu na hranici investičního pásma (rating BBB) je v nyní přes 3,6 %, což je nejvýše od června 2010.

Velmi pomalu se roztahují i kreditní prémie, což nepřímo souvisí i s růstem výnosů. Velkou výhodou (či rizikem??) je, že prémie byly na velmi nízkých úrovních, mají tedy prostor kam růst či se normalizovat.

Dřívější „hunt for yield“ skončil

V předchozích letech hon za jakýmkoliv výnosem (hunt for yield) vedl k tomu, že trh byl schopen absorbovat nejen dobré emise, ale i ty horší a i ty rizikové. Ovšem v letošním roce se objevují náznaky, že na straně dluhopisových investorů v USD roste opatrnost. Nové emise, včetně relativně bezpečných emisí s investičním ratingem, se upisují pomaleji. Také po úpisu nových emisí roste počet případů, kdy ceny dluhopisů jdou pak dolů (výnosy nahoru).

Při vyšších výnosech u amerických státních dluhopisů mají investoři naráz prostor si co vybírat. Důležitou roli ve vyšších výnosech dluhopisů také hraje vývoj poptávky a nabídky. Na jedné straně celkovou nabídku nových emisí na trhu zvyšuje i deficit federální vlády. Na druhé straně odliv prostředků z investičních fondů a pokles reinvestic ze strany Fedu oslabují celkovou poptávku.

Rostou rizikové spready na peněžním trhu

Faktorem, který v minulosti signalizoval zatuhnutí peněžních trhů, je rostoucí TED spread a LIBOR-OIS spread. TED spread je rozdíl mezi sazbou mezibankovního trhu (LIBOR 3M) a výnosem 3M státní pokladniční poukázky (US T-Bill). LIBOR-OIS spread je rozdíl mezi mezibankovní sazbou (LIBOR 3M) a sazbou krátkodobého úrokového swapu (Overnight Indexed Swap). Data ukazují, že půjčit si na mezibankovním trhu na tři měsíce je podstatně dražší, než tomu bylo v minulosti. Likvidita opět není zadarmo a banky se jí nechtějí snadno zbavovat.

Zatím většina analytiků a komentářů zmiňuje převážně technické faktory a nepovažuje nárůst za rizikový signál. Ovšem je nutné tento vývoj dál sledovat.

Posledních 8 let byl průměrný spread LIBOR-OIS asi 20 bazických bodů. V současnosti se zvýšil až na 52 bodů. Jinými slovy mezibankovní sazby se letos fakticky zvýšily, jako kdyby Fed zvýšil sazby, i když to zatím ještě neudělal.

Rizikový faktor pro vaulace akcií

Rostoucí výnosy i vyšší rizikové přirážky jsou rizikem pro současné valuace akcií. Zatím to není fundamentální důvod, který by ohrožoval hospodaření firem (tržby, zisky apod.), ale je to riziko pro ocenění akcii.

V současnosti je průměrný dividendový výnos u amerických akcií (S&P 500) 1,9 %, ale průměrný výnos bezpečného korporátního dluhopisu je téměř dvojnásobný. Právě tento rozdíl může být důvodem pro případné rotace aktiv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.