CZK/€ 25.425 -0,14%

CZK/$ 23.531 -0,41%

CZK/£ 29.689 -0,34%

CZK/CHF 26.703 -0,46%

01. 12. 2023

1 komentář

UNIQA: Nové trendy v cestování v zimní sezóně versus pojištění

 

V posledních několika letech výrazně narostl podíl turistů, kteří v zimě nemíří za sněhem, ale naopak chtějí prožít dovolenou na slunci a u moře, případně jedou za poznáním do zemí, kde je teplo. Vedle toho strmě roste zájem o Himaláje. Nové trendy přinášejí i jiné druhy rizik, které však lze pokrýt dobře zvoleným cestovním pojištěním. 

Loading 

V posledních letech sleduje UNIQA v zimní sezóně nové fenomény, které se čím dál více prosazují. Jedním z nich jsou zimní cesty za teplem. Ten není zcela nový, nicméně stále masovější. Přibývají rovněž destinace, kam naši klienti míří. Zatímco v minulosti létali hlavně na Kanárské ostrovy, do Thajska, Spojených arabských emirátů nebo do Egypta, nyní je spektrum jejich cílů mnohem širší. V Asii se prosazují Vietnam, Kambodža a Indonésie. Velmi oblíbené jsou ostrovní dovolené na Madagaskaru, Maledivách nebo Zanzibaru. Lidé vyráží i do vzdálených cílů na opačné polokouli: na Kubu, do Dominikánské republiky, Portorika, Peru a Chile. V Africe je lákají nově Tanzanie nebo JAR.

Nové trendy: individuální turistika mladších, dlouhodobé pobyty starších

Řada z turistů při zimních cestách kombinují odpočinek u moře s poznáváním. Stále více spoléhají přitom sami na sebe a nekupují si „hotové“ zájezdy u cestovních kanceláří. Týká se to hlavně mladších cestovatelů. Novým trendem jsou dlouhodobé pobyty českých penzistů v příjemných klimatických podmínkách v Asii, hlavně v Thajsku. Mnoho klientů si pro tento účel pořizuje celoroční cestovní pojištění, a to i opakovaně.

Posilují také cesty zaměřené na potápění v atraktivních lokalitách, protože této aktivitě se věnuje čím dál více Čechů, mezi nimiž je rovněž vysoké zastoupení osob 50+.

Posilujícím fenoménem je také půjčování vozidel v navštívených zemích, hlavně v Asii, v zájmu lepšího poznání navštívené země. Jejich technický stav je však často špatný a má zásadní vliv na vznik dopravních nehod. Dalším faktorem jsou místní zvyklosti motoristů, které mohou naše turisty překvapit. Každopádně v poslední době roste počet pojistných událostí spojených právě se zapůjčeným vozidlem, přičemž nejvážnější případy vznikají z jízdy na skútrech.

REKLAMA

Úroveň zdravotní péče může nemile překvapit

Pro naše turisty zvyklé na vysoký standard zdravotní péče v ČR a v EU může být ovšem ošetření na asijském nebo africkém kontinentu nepříjemným překvapením. Státní zařízení vesměs nedosahují úrovně nám známé z vyspělé Evropy. Soukromé kliniky zaměřené na zahraniční pacienty sice často ano, nicméně není jich tolik, a tudíž český turista nemá záruku, že bude v případě potřeby v dosahu a dostane se do ní. Problematický je i výkon záchranné služby v urgentních případech. „Skutečně evidujeme případy, které by se v Evropě s vysokou pravděpodobností nestaly. Z nedávné doby jde například o zranění končetiny mladé studentky, která se nedočkala včas odborné první pomoci na Bali, a noha jí nakonec musela být kvůli tomu amputována. Sanitka sice přijela, ale odvezla jen jejího zraněného přítele, protože pro oba nebylo ve voze místo. Děvče muselo jet do nemocnice taxíkem a došlo k fatálnímu prodlení, uvádí příklad z praxe UNIQA Eva Trajboldová, manažerka produktů pojištění osob UNIQA.

Himaláje lákají, ale nic neodpustí

Říjen a listopad jsou tradiční sezónou cest do Himalájí. V ČR zájem o ně silně roste. Nicméně připravenost turistů na zcela odlišné a náročné podmínky není dostatečná, navíc se ani nedá předem většinou plnohodnotně ani otestovat. Nicméně zdolání některého tradičního treku či dokonce výstup na osmitisícovky se v dnešní době zdají být dosažitelné pro mnohé z nás. Zájemci o jedinečný zážitek tak často podcení přípravu a sběr důležitých informací, a naopak přecení svou kondici. UNIQA tak každoročně řeší úrazy končetin, polytraumata ze zřícení, omrzliny nebo vysokohorskou nemoc, spojenou často i s otokem mozku. Vesměs v hůře přístupném terénu nebo ve vysoké nadmořské výšce.

Záchrana vrtulníkem z takových končin stojí asi 5 až 20 tisíc EUR, přičemž záleží zejména na výšce, kam se musí helikoptéra dostat, i na počtu pokusů vyzvednutí postiženého. Velmi drahý je i návazný pobyt v nemocnici a povolání opatrovatele (doprovodu) z ČR. „V letošní podzimní sezóně už evidujeme za říjen a listopad přes 30 případů řešení zdravotních problémů turistů pojištěných u nás v této lokalitě, převážně v Nepálu. Máme i smrtelné případy. Jde-li o kombinovanou potřebu pomoci, jako jsou záchrana helikoptérou z místa neštěstí, hospitalizace a následná repatriace do ČR, jedná se vždy o náklady v milionové výši. Pokud stačí například transport vrtulníkem osoby postižené výškovou nemocí do nižších partií, kde se dotyčný zotaví, reprezentuje to náklady v řádu několika statisíců korun,“ popisuje výdaje Eva Trajboldová. Dodává, že jako problém se ukazují cesty stále starších ročníků do velehor, kde si plní své „dětské sny“. Často jde o osoby ve věku nad 50 i 60 let.

REKLAMA

Pojištění na cestu do Nepálu včetně krytí rizik spojených s nebezpečným sportem stojí nyní v UNIQA asi 5 000 korun na měsíc.

Několik případů z nedávné praxe UNIQA

Pojištěný klient UNIQA stoupající na šestitisícovku v Nepálu se zřítil a padal 500 metrů. Pád nepřežil. Vyzvednutí těla helikoptérou a jeho následná repatriace vyšly přibližně na milion korun.

Polytrauma seniora ve Vietnamu po pádu ze schodů s následným bezvědomím: po hospitalizaci v řádu několika týdnů a stabilizaci byl pacient schopen návratu pravidelným letem na lehátku s eskortou a kyslíkem. Kvůli obezitě ale nebyl na pravidelném letu akceptován a repatriace musela být změněna na nákladnější individuální letecký speciál. Cena za tuto pojistnou událost byla více než 3,5 milionu korun.

U jiného seniora nastalo v JAR neúrazové krvácení do mozku. Byl transportován do místní nemocnice, z níž byl na popud asistenční služby k cestovnímu pojištění přemístěn do kvalitnějšího zařízení a byla provedena urgentní operace. Z ČR byla vyslána na náklady z pojištění opatrovatelka. Po operace byl klient na JIP, zaintubován a ve vážném stavu.

Vzhledem k závažnosti diagnózy byl doporučen transport leteckým speciálem s ventilátorem. Tento případ byl spojen s náklady 4,9 milionu korun.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Platba paušální daně a výše invalidního důchodu

Živnostníci a podnikatelé plnící si své daňové povinnosti platbou měsíční paušální daně minimalizují své daňové starosti a povinnosti. Jaký vliv však má platba paušální daně na případný invalidní důchod prvního a druhého stupně, dřívější částečný invalidní důchod? Podívejme se na praktické výpočty.

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

21. 02. 2024

Velký přehled finančních novinek pro rok 2024 – dominuje zajištění na penzi

Zákonodárci se v závěru loňského roku činili a od 1. ledna platí, nebo v průběhu roku platit začne řada změn. Týká se to hlavně spoření na penzi a vzniku dlouhodobého investičního produktu (DIP), ale i hypoték, povinného ručení nebo stavebního spoření. Podívejte se přehledně na jednotlivé změny.

Text: Redakce

Foto: Pixabay

06. 02. 2024

Životní pojištění versus konsolidační balíček – přehled změn v roce 2024

Nová pravidla daňového zvýhodnění či odvodů značně ovlivní život řady Čechů, kteří budou muset prioritizovat své potřeby. Jak by měli lidé v roce 2024 přistupovat k pojištění? Co všechno se mění pro zaměstnance, dohodáře či živnostníky? A jak obstojí životní pojištění na žebříčku jejich potřeb?

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Jan Vetchý

    8 prosince, 2023

    Ono pojistit se na rizikové sporty je dost těžké. Né každá pojišťovna to nabízí, a když už, tak si musíte důsledně přečíst pojistné podmínky, protože se může stát, že si budete myslet, že jste na tu dannou činost krytí, a ono to ve skutečnosti tak není, protože jste třeba jen o 50 metrů výše, než je uvedena maximální nadmořská výška.

    Doporučuju porovnat veškerá pojištění přes srovnávač, např. Srovnátor, a pak porovnat jednotlivé krytí, zda-li vám vůbec hrají do noty aktivity..

    Odpovědět