Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Tržní komentář Fidelity Worldwide Investment: Šest důvodů pro evropské akcie

Investice 06.02.2015 | 15:18 0 Komentářů

Adam Lessing, regionální ředitel Fidelity Worldwide Investment pro Rakousko a země východní Evropy a Matthew Siddle, manažer fondu Fidelity European Growth Fund, jsou přesvědčeni, že podmínky pro evropské akcie jsou dobré jako dlouho předtím nebyly:

Nízké ceny ropy a slabé euro jsou dobré pro podniky

• Atraktivní ocenění akcií a vysoké dividendové výnosy v Evropě

• ECB žene poptávku po úvěrech, což oživuje kapitálové trhy a ekonomiku

Adam Lessing: „Investoři jsou v současné době vůči evropským akciím velice zdrženliví, ale já jsem toho názoru, že akciový trh má velký potenciál letos překvapit. Pro svůj optimismus mám šest následujících důvodů:

  1. Slabé Euro: Evropská měna spadla vůči americkému dolaru na jedenáctileté minimum, což podporuje exportně orientovanou ekonomiku eurozóny. Naproti tomu v zemích mimo eurozónu se podíl exportu na HDP pohybuje pouze kolem 20%.
  2. Nízká cena ropy: Pro spotřebitele má snížení cen ropy stejný význam jako snížení daní, pro podniky pak představuje nižší náklady. Zkušenosti z ropných šoků v letech 1986 a 1990 ukázaly, že pokles ceny ropy o 10% znamená zvýšení zisků evropských společností o 2%.
  3. Příznivé ocenění akcií a vysoké dividendové výnosy: Poměr kursu k výnosu na americkém akciovém trhu přesahuje hodnotu 19, zatímco světový průměr je něco málo přes 18. Naproti tomu v Evropě dosahuje pouze 16,8. K tomu je nutné přičíst vysoké dividendové výnosy, které jsou s hodnotou 3,3% vyšší, než ve zbytku světa.
  1. Kvantitativní uvolňování Evropské centrální banky: Odkup dluhopisů ve výši 60 miliard Euro měsíčně počínaje březnem bude vytvářet tlak na úroky z dluhopisů a současně bude zvyšovat poptávku po akciích.  Zároveň se bude zvyšovat poptávka po úvěrech ze strany podniků i domácností, což bude stimulovat ekonomiku.
  2. Zanedbaná třída aktiv: Evropské akcie jsou nedostatečně zastoupeny v portfoliích investorů. V současné době tvoří jen 9 procent globálních aktiv spravovaných akciovými fondy. V historickém srovnání je to málo, ještě v dubnu 2014 byl jejich podíl okolo 11 procent. Pokud se trend opět obrátí a alokace evropských akcií se opět zvýší, kursy akcií to vyžene vzhůru.
  3. Fundamentální data podniků: Evropské podniky si vedou mnohem lépe, než jejich mateřské země. Zisky evropských firem jsou trvale nad celosvětovým průměrem –  a to navzdory tomu, že hospodářský růst v Evropě zaostává za ostatními regiony. Kromě toho rozvahy evropských firem jsou silné. Nicméně, ne všechny akcie jsou atraktivní. Navzdory současným příznivým podmínkám je rozhodující výběr jednotlivých akciových titulů. V současné době jsou atraktivněji ohodnoceny kvalitní akcie než value tituly.

Matthew Siddle, manažer fondu Fidelity European Growth Fund: Evropské podniky generují okolo 20% svých zisků v USA. Proto mají ze sílícího dolaru velký prospěch. Pozitivní vliv má rovněž rostoucí likvidita v Evropě, což vede k lepší dostupnosti bankovních úvěrů a klesajícím nákladům na jejich obsluhu. I když kvantitativní opatření Evropské centrální banky mnoho strukturálních problémů nevyřeší, přinejmenším vylepší konjunkturální výhled Evropy pro rok 2015.“

Tisková zpráva: Fidelity

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.