Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Trh s uměním se musí změnit, hlásá ekonom Roubini. Zařídí to Češi v ARTSTAQ, která vstupuje na Fundlift

Investice 29.09.2016 | 15:58 0 Komentářů

V Praze 29. září 2016 – Co je brzdou vzniku trhu s uměním ve světovém měřítku? Především nedostatek likvidity a malá transparentnost a z ní plynoucí nedůvěra investorů. Právě tato omezení překonává burzovní model, který umožní investovat do umění stejně, jako na kapitálových trzích. Jako první na světě jej vyvinula společnost ARTSTAQ českých a slovenských investorů. Provozovatel první globální burzy s uměním na světě vstupuje na Fundlift s konvertibilním certifikátem s úrokem 10 % ročně. Na změnu trhu uměním je pravý čas, říká respektovaný světový ekonom Nouriel Roubini i analýza Deloitte.

Malá transparentnost, nízká likvidita. Dva problémy, které podle ARTSTAQ způsobují dlouhodobé potíže umělcům, galeristům, kurátorům, soukromým i institucionálním investorům. Ti pak do umění neinvestují vůbec nebo složitě. „ARTSTAQ otevřel v dubnu 2016 první globální burzu s uměním pod značkou Artex500. ARTSTAQ zajišťuje sběr dat, nezávislé analýzy, rating a automatizovanou kotaci umělců a děl. Samotné obchodování pak probíhá na www.Artex500.com a to v reálném čase, transparentně, bezpečně a likvidně. Artex500.com je první platforma svého druhu, kde investoři mohou umělecká díla koupit, uskladnit a následně prodat a to na základě velmi komplexních cenových dat a map,“ vysvětluje Jozef Barta, CEO ARTSTAQ.

ARTSTAQ v roce 2015 založil český vizionář a investor Roman Komárek. CEO společnosti se stal bývalý dlouholetý šéf UniCredit Bank Slovakia Jozef Barta a společně založili českou vývojářskou a provozní společnost Artstaq s.r.o., jejíž tým sídlí v Brně a Praze. Postupně se ARTSTAQ rozrostl o špičkové experty z různých oblastí a nyní je aktivní v Latinské Americe, střední a východní Evropě či ve Spojených arabských emirátech. Do ARTSTAQ investoval slovenský fond LRJ Capital a bývalá partnerka globální poradenské společnosti EY Petra Wendelová, která řídí etickou komisi ARTSTAQ. Na Fundlift vstupuje ARTSTAQ s konvertibilním investičních certifikátem s úrokovou sazbou 10 % ročně a říká si o celkovou investici 5 milionů korun. Peníze využije na svůj globální růst.

„ARTSTAQ nabízí investorům možnost diverzifikovat jejich portfolia do kategorie aktiv, která velmi dobře drží svou hodnotu obzvlášť v období ekonomického útlumu, a která byla dosud otevřena jen velkým investorům. ARTSTAQ umožňuje každému investovat do globální nabídky umělců s atraktivním potenciálem, často na začátku jejich mezinárodní kariéry. ARTSTAQ cílí globálně na více než 100 tisíc aktivně obchodujících investorů do roku 2018. Jozef Barta, Petra Wendelová a Harry Guhl jsou profesionálové s mnohaletými zkušenostmi z řízení mezinárodních společností a v tomto směru je manažerský tým ARTSTAQ na českém trhu naprosto unikátní,“ říká CEO Fundliftu, Andrea Lauren.

ARTSTAQ se svým modelem obchodování přichází v momentě, kdy experti volají po změně zastaralého aukčního modelu obchodování s uměním ve světě. Teprve letos vstoupil do online obchodování aukční dům Sotheby’s a to opět s aukčním modelem. Uznávaný světový ekonom Nouriel Roubini v této souvislosti prohlásil, že je nutné přijít s jiným, transparentnějším modelem a začít považovat umění za standardní třídu aktiv po boku akcií, dluhopisů či komodit. Deloitte vydala rozsáhlou studii, ve kterém odhaduje velké změny ve světě umění a upozorňuje, že chybí srozumitelný cenový model.

ARTSTAQ se chce chopit příležitosti, stát se novým standardem a rozšířit použití modelu na další oblasti obchodování jako fotografie, sochy, nová média, šperky, mince nebo víno. Velikost globálního trhu s uměním je odhadována na 68 miliard dolarů, sběratelství na 620 miliard dolarů. 

Zdroj: tisková zpráva společnosti Fundlift

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.