CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

07. 06. 2017

0 komentářů

O titul se EY Světový podnikatel rokuletos v Monte Carlu již po sedmnácté utkají úspěšní podnikatelé z celého světa. O titul zabojuje i Petr Chmela, spolumajitel společnosti TESCOMA

 

V Monaku se ve dnech 7. – 11. června uskuteční již 17. ročník soutěže EY Světový podnikatel roku. O tento prestižní titul se letos utká 59 podnikatelů – vítězů národních soutěží ze 49 zemí. Nejlepší podnikatel světa roku 2017 bude vyhlášen na slavnostním ceremoniálu v Salle des Etoiles již tuto sobotu 10. června 2017 večer. Českou republiku letos reprezentuje Petr Chmela, jednatel a spolumajitel společnosti TESCOMA s.r.o., která patří mezi světové výrobce kuchyňských potřeb.

Loading



 

„Je to zvláštní pocit, stále se s tím nemohu smířit. Jsem zaskočený tím, co se stalo a kam jedu, a současně jsem hrdý, že mohu Českou republiku reprezentovat. Ale necítím se být nejlepším podnikatelem u nás, mělo by se mnou jet mnoho dalších skvělých podnikatelů, to bych se cítil lépe,“ komentuje svou účast ve světovém finále Petr Chmela, spolumajitel společnosti TESCOMA a držitel titulu EY Podnikatel roku 2016 České republiky.

„Podnikatelé mají vizi – dokážou za ní jít, vybudovat úspěšný podnik a dál ho rozvíjet – a to je obrovsky inspirativní. Proto jsme velmi potěšeni, že můžeme v rámci mezinárodní soutěže EY Světový podnikatel roku každoročně ocenit ty nejvýznačnější z nich,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v ČR a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy a dodává: „Věřím, že Petr Chmela bude skvěle reprezentovat Českou republiku na celosvětovém finále v Monte Carlu a osloví mezinárodní porotu stejně jako nás.“

EY Světový podnikatel roku

I letošní finalisté patří k nejúspěšnějším podnikatelům současnosti:

  • Jejich roční tržby v součtu činí cca 50 miliard amerických dolarů;
  • Jejich společnosti reprezentují 21 odvětví podnikání;
  • Za poslední tři roky (2013–16) vzrostly jejich tržby o 42 %;
  • Celkem dávají práci více než 431 tisícům zaměstnanců, přičemž za poslední tři roky (2013–16) se počet jimi vytvořených pracovních míst zvýšil o 9,2 %;
  • Od začátku konání soutěže EY Světový podnikatel roku se finále zúčastnilo 670 společností ze 75 zemí světa.

Na programu světového finále budou vedle soutěže samotné také nejrůznější summity, přednášky význačných osobností, panelové diskuse a další akce organizované pro soutěžící podnikatele, představitele státní správy a pro špičky podnikatelského světa, včetně vítězů předchozích ročníků EY Světového podnikatele roku. Ambicí letošního setkání je pomoci při hledání odpovědi na otázku, zda mohou být současné globální nejistoty stimulem k dalšímu růstu („Could uncertainty be your best opportunity for growth?“). Světové finále bude pro všechny zúčastněné mimořádnou příležitostí k diskuzi nad možnostmi vyplývajícími ze současných disruptivních trendů, příležitostí zpochybnit některé zažité myšlenkové stereotypy a najít cestu, jak tyto historické změny využít k novému růstu.

REKLAMA

Mezi národními vítězi, kteří budou s Petrem Chmelou letos v Monaku soutěžit o titul EY Světový podnikatel roku, patří například: J. W. „Bill“ Marriott, Jr., generální ředitel hotelové společnosti Marriott International, Inc. (USA); Alba, Rosa, Marta a Laura Tous Oriol, majitelky světoznámé šperkařské společnosti TOUS (Španělsko); Natalya Kaspersky, prezidentka softwarové společnosti InfoWatch Group (Rusko); Jacques-Antoine Granjon, generální ředitel internetového obchodu Vente-privee.com (Francie); Ambarish Mitra, zakladatel společnosti Blippar vyvíjející mobilní aplikace rozšířené reality (Velká Británie) nebo Peter Beck, zakladatel soukromé vesmírné společnosti  Rocket Lab (Nový Zéland).

EY Světového podnikatele roku vybírá nezávislá porota složená z národních vítězů předchozích ročníků této soutěže a dalších předních světových podnikatelů. Její rozhodování vychází ze šesti kritérií, která zaručují všem národním vítězům rovné soutěžní podmínky. Těmito kritérii jsou: podnikatelský duch, finanční výsledky, strategická orientace, globální dopad (případně dopad na dané společenství), inovace a osobní integrita/vliv.

Členy světové poroty jsou:

  • Rosario Bazán, spoluzakladatelka společnosti DanPer (Peru)
  • Judy Chan, ředitelka společnosti Grace Vineyard (Hongkong / Macao)
  • Diane Foreman, předsedkyně představestva Chelsea Group Ltd (Nový Zéland)
  • Jim Nixon, prezident společnosti Sandvik Venture (USA)
  • Ilkka Paananen, generální ředitel společnosti Supercell (Finsko)
  • Manny Stul, spoluředitel Moose Enterprise Holdings (Austrálie)
  • Rosemary Squire, producentka Trafalgar Entertainment Group (Velká Británie)

Mezi přednášejícími se na letošním světovém finále soutěže EY Podnikatel roku objeví mimo jiné William P. Lauder, generální ředitel kosmetického impéria The Estée Lauder Companies Inc.; Ofra Strauss, předsedkyně představenstva izraelské potravinářské společnosti Strauss Group; jeho královská výsost princ Max von und zu Liechtenstein; africký podnikatel indického původu Ashish J Thakkar, zakladatel společností Mara Group a Mara Foundation, Andrea Illy, předseda představenstva illycaffe S.p.A. a Kate Winslet, filantropka, herečka a držitelka několika filmových cen.

Prestižní titul EY Světový podnikatel roku v předchozích letech získali například: Manny Stul, předseda představenstva a spoluředitel Moose Enterprise Holdings (Austrálie), 2016, Mohed Altrad, generální ředitel Altrad Group (Francie), 2015, Uday Kotak, místopředseda představenstva a generální ředitel banky Kotak Mahindra Bank Limited (Indie), 2014, Hamdi Ulukaya, zakladatel a generální ředitel společnosti Chobani, Inc. (USA), 2013, Dr. James Mwangi, generální ředitel Equity Bank Limited (Keňa), 2012, Olivia Lum, předsedkyně představenstva a generální ředitelka skupiny Hyflux Limited (Singapur), 2011, Cho Tak Wong, předseda skupiny Fuyao Glass Industry Group (Čína), 2009, Guy Laliberté, zakladatel a generální ředitel Cirque du Soleil (Kanada), 2007, nebo Narayana Murthy, zakladatel a předseda představenstva společnosti Infosys Technologies Limited (Indie), 2003.

REKLAMA

Kompletní seznam 49 národních vítězů, kteří se zúčastní letošního světového finále, je uveden na webových stránkách ey.com/weoy

Profil českého národního vítěze:

Petr Chmela – TESCOMA

„Klíčové je mít motivovaný tým.“

Lepší příklad toho, že i v dnešní době lze kráčet v Baťových stopách, asi nelze najít. Petr Chmela se svým společníkem a kamarádem Jiřím Vaculíkem by svému vzoru jistě dělali radost.

Jejich společnost TESCOMA patří mezi světové výrobce kuchyňských potřeb. Jsou jedničkou na českém a slovenském trhu, ale přední pozici si vybudovali také ve světě. Stěžejními zahraničními trhy jsou pro ně Itálie, Rusko a Slovensko. V zahraničí mají tisíce prodejen – najít je lze ve světových metropolích, expandují ale i do Číny a rozvojových zemí. Obchodní pobočky mají v 7 evropských zemích a v Číně a z exportní centrály v Itálii vyvážejí do více než 100 zemí světa. Šikovné a kvalitní pomocníky s logem TESCOMA lze koupit i v e-shopech a tak jsou dnes již v kuchyních napříč kontinenty.

Majitelé TESCOMY jsou ale hrdí patrioti. Zlín je dodnes sídlem společnosti, jejím srdcem a současně světovou centrálou. Se svým společníkem se Petr Chmela poznal už ve 14 letech díky společnému velkému koníčku – hudbě. Oba vystudovali konzervatoř, před revolucí byli dokonce pozváni jako kapela i do České televize. Už tenkrát věděli, že chtějí dobýt svět. Jen ještě netušili, že to nebude s kapelou, ale v úplně jiném oboru, s TESCOMOU.

Historie dnes světové značky TESCOMA se začala psát v roce 1992 v malé garáži ve Zlíně. Petr a Jirka odtamtud prodávali spořiče vody a později elektro a bílou techniku. K tomu, co dělá firma dnes, vedla ale ještě dlouhá cesta. Na světových veletrzích si všimli zájmu o nádobí a doplňky do kuchyně. I když tenkrát ještě nebyly domácí vaření a kuchařské televizní hvězdy takovým hitem jako dnes, věřili, že tento obor má budoucnost. A intuice je nezklamala. Začali skokově růst, první rok neprodali ani za milion a další roky už měla firma obrat 30 milionů a postupně od 500 milionů až k dnešním více než 2 mld. Kč ročně.

Povahově jsou oba společníci TESCOMY úplně jiní a proto jim to tak skvěle funguje. Jiří je trpělivější, vyvíjí s týmem produkty a čeká, až výrobek dozraje, aby byl opravdu dobrý, a Petr ho pak chce mít na trhu „za dva dny prodaný“. Oba jsou ale nadšenci a perfekcionisté.

TESCOMA je podle Petra Chmely právě o nadšení, nápadech a inovacích. Potřeby do kuchyně nejen prodávají, ale ve vlastním Design centru také vyvíjejí a testují. Řada výrobků nese označení světový patent, výrobky TESCOMA dostávají prestižní světová ocenění, např. Red Dot Design Award, Good Design Award v americkém Chicagu, SOLUTIONS! nebo cenu odborné poroty na největším evropském veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem.

Petr Chmela je také velmi rád, že jejich e-shop funguje na bázi sociálního podnikání – spravují ho hendikepovaní lidé, kteří podle něj práci dělají mnohdy lépe než ostatní. Za úspěchem TESCOMY stojí dle jeho názoru práce celého týmu. Bez týmu motivovaných lidí, jejich nadšení i touhy vše posouvat dál, by TESCOMA ani on dnes nebyli tam, kde jsou.

Tisková zpráva EY Světový podnikatel roku

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *