Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Stojí americká ekonomika před silným propadem?

Investice 28.05.2015 | 15:10 0 Komentářů

Poklidné obchodování v průběhu minulého týdne narušila páteční US makrodata. Index spotřebitelských cen CPI měřící inflaci v dubnu vzrostl více, než se očekávalo. Hlavní CPI bez vlivu potravin a energií v dubnu vzrostl o 0,3 % z březnových 0,2 %. To je nejrychlejší tempo od ledna 2013. Nečekaný tlak na růst cenové hladiny může mít dopad na další rozhodování FEDu a dřívější zvýšení úrokových sazeb v tomto roce.

Na publikovaná data eurodolar reagoval ostrým propadem. Zatímco v průběhu dopoledne si měnový pár připisoval až 0,5% zisky, během několika málo minut po zveřejnění čísel se trh dostal pod zavírací cenu z předchozího dne.

V tomto týdnu bude opět nejzajímavější pátek, kdy bude publikován HDP ve Švýcarsku, Velké Británii a USA. Ekonomové očekávají, že americká ekonomika v 1.Q 2015 klesne o 0,9 %. To by společně se stoupající inflací a plánovaným zvýšením úrokových sazeb byla negativní zpráva. Podle předběžných údajů americký HDP rostl v 1.Q 2015 0,2% tempem. Pokles o 0,9 % by proto byl silně negativním údajem, ačkoliv se může jednat o sezónní vliv.

Jonáš Mlýnek, LYNX

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.