Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

STO LET = STO OBRAZŮ

„Umění je odrazem své doby, a když pláčeme, ale také rosteme k novému žití ve svých srdcích, bude se to jeviti i v našem umění.“  Emil Filla, 1938

„V letošním roce slavíme sto let trvání naší republiky. K tomuto výjimečnému výročí jsme se rozhodli vytvořit výstavu, kde jediným omezením je ohraničení roky shodnými s oslavami výročí 1918-2018. Naší výstavou chceme připomenout, že republika je tvořena nejen politicky a ekonomicky, ale také uměním, které hraje důležitou roli na vytváření jejího obrazu, na odrazech krásy v každodenním životě,“ představuje záměr nové expozice akademický malíř Ivan Exner, kurátor výstavy.

Během sto let zažila republika mnohá radostná ale i krušná období. Euforii z jejího vzniku brzy vystřídala ekonomická krize, rozmach zastavila nacistická okupace, vítězství nad fašismem zakalila železná opona. Výtvarné umění vždy bylo součástí života, nastavovalo zrcadlo doby, odráželo život jednotlivce i společnosti, a hlavně vyvažovalo národní i lidské tragédie krásou a harmonií. Samo umění prošlo různými – ismy, inspirovalo se ve světě, ale zůstávalo české, svébytné a kvalitní.

Na výstavě se představí obrazy českých malířů ze sbírky Kooperativy vytvořené v letech 1918-2018. Návštěvníci zde najdou díla Emila Filly, Antonína Procházky, Václava Špály, Otakara Nejedlého, Otakara Kubína, Jana Baucha, Maxe Švabinského, Otakara Mrkvičky, Františka Kupky, Ludvíka Kuby, Toyen, Josefa Čapka, Josefa Šímy, Františka Jiroudka, Josefa Jíry, Josefa Lieslera, Kamila Lhotáka, Ivana Exnera, Jaromíra Rybáka a mnoha dalších. Sto obrazů různých žánrů, témat, obrazů burcujících, dokumentujících, zachycujících krásu okamžiku, doby a myšlenek.

Výstava STO OBRAZŮ 1918-2018 bude v Galerii Kooperativy, Pobřežní 21, Praha 8, instalována od 23. 10. 2018 do 29. 3. 2019. Otevírací doba je úterý – neděle od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma. K této výstavě vydává Kooperativa krásnou publikaci obohacenou zajímavými texty.

Další informace naleznete na: https://www.koop.cz/pojistovna-kooperativa/galerie-kooperativy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.