Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Státní rozpočet směřuje k nižšímu schodku

Makro 03.09.2018 | 15:15 0 Komentářů

V srpnu se státní rozpočet udržel v přebytku, příjmy předčily výdaje o celých 14,8 miliard korun. Na růstu příjmů se podílel hlavně meziročně silnější výběr daně z příjmu fyzických osob, který proti předchozímu roku vzrostl o 15,3 %. To je důsledkem vysoké zaměstnanosti a výrazného růstu mezd. Roste i výběr daně z přidané hodnoty, lidé se vydělané peníze nebojí utrácet, a to čím dál častěji i za luxusnější výdaje zdaněné vyšší sazbou. Více státní pokladna utržila i na daních z příjmu firem a spotřebních daní z pohonných hmot i cigaret. To vše odráží sílu hospodářské konjunktury.

Na výdajové straně dále zrychlují veřejné investice (již o 41 % oproti stejnému období předchozího roku), pomalejší start na počátku roku ale způsobil, že ještě stále pokulhávají za plánem. Výrazně rostly i transfery obcím, sociální dávky a zdravotní pojistné za státní pojištěnce.

Jak píšeme v našich Ekonomických výhledech (http://bit.ly/CEO_3Q18CZ), nadále se domníváme, že státní rozpočet skončí letos nižším přebytkem, než plánuje Ministerstvo financí. O něco později se totiž rozjely investiční výdaje, a bude nutné je ve větší míře financovat z rozpočtu v příštího roku. Přidá se k tomu již oznámený další silný růst mezd ve státní sféře, a to 15 % pro učitele, 10 % pro další pracovníky ve vzdělávání a minimálně 5 % pro ostatní státní zaměstnance. Proto čekáme v roce 2019 vyšší deficit než v letošním roce, a to ve výši 50 miliard korun.

Ministerstvo počítá v příštím roce s deficitem 40 miliard, jeho plány jsou však opřeny o relativně optimistický výhled hospodářského růstu. Navíc se v návrhu rozpočtu posunuly očekávané příjmy dále na vyšší úroveň, a to bez konkrétních dodatečných opatření na příjmové straně. K tomu se přidává riziko výraznějšího zpomalení ekonomiky. Bilance rozpočtu v příštím roce tak může skončit v ještě hlubším deficitu. V poměru k HDP však dluh zůstane stabilní nebo se i mírně sníží.

JAKUB MATĚJŮ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.