CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

03. 09. 2018

0 komentářů

Státní rozpočet směřuje k nižšímu schodku

 

V srpnu se státní rozpočet udržel v přebytku, příjmy předčily výdaje o celých 14,8 miliard korun. Na růstu příjmů se podílel hlavně meziročně silnější výběr daně z příjmu fyzických osob, který proti předchozímu roku vzrostl o 15,3 %. To je důsledkem vysoké zaměstnanosti a výrazného růstu mezd. Roste i výběr daně z přidané hodnoty, lidé se vydělané peníze nebojí utrácet, a to čím dál častěji i za luxusnější výdaje zdaněné vyšší sazbou. Více státní pokladna utržila i na daních z příjmu firem a spotřebních daní z pohonných hmot i cigaret. To vše odráží sílu hospodářské konjunktury.

Loading 

Na výdajové straně dále zrychlují veřejné investice (již o 41 % oproti stejnému období předchozího roku), pomalejší start na počátku roku ale způsobil, že ještě stále pokulhávají za plánem. Výrazně rostly i transfery obcím, sociální dávky a zdravotní pojistné za státní pojištěnce.

Jak píšeme v našich Ekonomických výhledech (http://bit.ly/CEO_3Q18CZ), nadále se domníváme, že státní rozpočet skončí letos nižším přebytkem, než plánuje Ministerstvo financí. O něco později se totiž rozjely investiční výdaje, a bude nutné je ve větší míře financovat z rozpočtu v příštího roku. Přidá se k tomu již oznámený další silný růst mezd ve státní sféře, a to 15 % pro učitele, 10 % pro další pracovníky ve vzdělávání a minimálně 5 % pro ostatní státní zaměstnance. Proto čekáme v roce 2019 vyšší deficit než v letošním roce, a to ve výši 50 miliard korun.

Ministerstvo počítá v příštím roce s deficitem 40 miliard, jeho plány jsou však opřeny o relativně optimistický výhled hospodářského růstu. Navíc se v návrhu rozpočtu posunuly očekávané příjmy dále na vyšší úroveň, a to bez konkrétních dodatečných opatření na příjmové straně. K tomu se přidává riziko výraznějšího zpomalení ekonomiky. Bilance rozpočtu v příštím roce tak může skončit v ještě hlubším deficitu. V poměru k HDP však dluh zůstane stabilní nebo se i mírně sníží.

JAKUB MATĚJŮ, KOMERČNÍ BANKA

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Byly (jsou) veřejné finance rozvrácené, nebo ne?

Vláda příští rok plánuje hospodařit se schodkem 252 miliard korun, vyplývá z dnes zveřejněného návrhu státního rozpočtu pro rok 2024. Resort financí tak potvrzuje několik dní starou neoficiální informaci. Částka 252 miliard korun se může jevit jako vysoká, když přece ta samá vláda tvrdila, že veřejné finance jsou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 09. 2023

Státní rozpočet: Chaos nad chaos

Ministerstvo financí v těchto dnech zalévá studený pot. Resort podle všeho již vyčerpal všechen možný schodek legislativně „povolený“ pro letošní rok – deficit státního rozpočtu tedy překonává hodnotu 295 miliard. Vláda tak bude muset novelizovat rozpočtový zákon pro letošní rok. Nejistota a zmatek však obestírají i rozpočet na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *