CZK/€ 24.740 -0,75%

CZK/$ 23.825 -0,54%

CZK/£ 29.064 -0,56%

CZK/CHF 23.823 -0,84%

19. 04. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Statistiky KRZ: Češi chtějí ozdravovat své finance, dvě třetiny z nich se potýkají s finančními problémy

 


 

„Příčinou narůstajících problémů je především plošné zvyšování cen,“ říká Aleš Pospíšil, ředitel Řízení segmentů Poštovní spořitelny. „Pro řadu domácností znamenají měsíční výdaje vyšší o několik stovek významný a problematický zásah do rodinného rozpočtu. Jde přitom nejen o domácnosti s malým příjmem a vysokými výdaji, ale také o rodiny, které dosud neměly dostatek prostředků na šetření,“ dodává Pospíšil, podle kterého jsou typickou příčinou problémů nečekané výdaje nad rámec plánovaných běžných věcí, kdy rodina nemá dostatečnou rezervu na jejich pokrytí.

Pozitivním jevem však je zvyšující se zájem předcházet finančním problémům. Potvrzuje to jak zvýšená návštěvnost webových stránek Koeficientu rozumného zadlužení, tak poboček Asociace občanských poraden. „Oproti minulosti k nám přitom lidé nechodí až ve chvíli, kdy je nejhůře, ale aby se poradili, jak postupovat, aby se nedostali do problémů,“ potvrzuje Stanislav Skalický, ředitel Asociace občanských poraden, kterých je na 44 území ČR a ročně poradí na 70 tisícům lidí.

Jak by měli lidé, kteří bojují s napjatým rodinným rozpočtem, postupovat? „V první řadě by si měli začít vést podrobný deník příjmů a výdajů. Ten jim pomůže zamyslet se nad tím, zda někde nevykládají větší částky, než je nezbytně nutné, zda nejsou položky, na kterých by měsíčně mohli něco ušetřit,“ doporučuje Aleš Pospíšil. Právě sepsáním příjmů a výdajů si lze uvědomit, že i zdánlivě nepatrné částky mohou v součtu tvořit veliké sumy. „Doporučujeme vést si tyto záznamy optimálně denní formou alespoň po dobu 3 měsíců a poté provést revizi výdajů a rozdělit je na nezbytně nutné (nájem, elektřina, plyn atp.) a postradatelné (kabelová televize, více telefonů, výdaje za cigarety, alkohol či nákup spotřebního zboží, které nutně nepotřebujete). Jen tak je možné najít položky, které bude možno odstranit, nebo výdaje na ně alespoň částečně zeštíhlet.“

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Už je tady zase! Zlatý rubl

Je to horší než rozzuřené jo-jo, je to horší než nejhorší hity osmdesátých let a dokonce je to horší než bumerang. Pověst o zlatém rublu je zpět. Znovu uráží dobrý vkus posluchačů, tahá uši ekonomů a vyvolává nadšení fandů.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022

Komentář: Utopené náklady utopeného plynovodu

To že Česko zažívá „ropný šok“, cena benzinu i nafty dosáhly nedávno nejvyšší úrovně v historii, je jen začátek. Ceny signalizují, ovlivňují nabídku a poptávku. Zbavit se závislosti na ruském plynu do roku 2027. Určitě to bude trvat roky, evropský spotřebitel si připlatí, […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

06. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.