Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Špaček: Důvěra v českou ekonomiku se v říjnu zhoršila

Důvěra v českou ekonomiku se v říjnu zhoršila, když celkový indikátor klesl na 8,3 z předchozích z 9,4 bodu. Podnikatelská důvěra, která má 80% váhu v celkovém indexu, přitom klesla na 10,0 z 11,6 a důvěra spotřebitelů (20% váha v indexu) mírně vzrostla na 1,3 z předchozích 1,0 bodu.

Celkový indikátor je hluboko pod dvanáctiměsíčním klouzavým průměrem, poblíž úrovní z konce roku 2014. Z meziročního pohledu se zvýšila pouze důvěra ve stavebnictví, níže než před rokem je důvěra v průmyslu, obchodu, službách a dokonce i mezi spotřebiteli.

Navzdory historicky nízké nezaměstnanosti, solidnímu růstu mezd i celé ekonomiky a relativně nízké inflaci se tak rostoucí skepse dostala ze zahraničí i k nám, z výrobního sektoru se rozšířila do celé ekonomiky a nevyhnula se ani loni ještě velmi optimistickým spotřebitelům. Problémem je, že zatím není vidět, co by tento trend mohlo zlomit. Nejistota ohledně budoucnosti je prostě příliš vysoká a příliš geograficky rozšířená. Nejsme bohužel jediný stát, kde se podniky a spotřebitelé cítí hůře, dosavadní světoví tahouni růstu mají své problémy a jejich situace se spíše zhoršuje. Otázkou tak zůstává, kdy se pesimismus tzv. „měkkých“ dat projeví i na vykazovaných „tvrdých“ datech a dosud solidní růst naší ekonomiky se začne zhoršovat.

Michal Špaček,
portfolio manažer NN Investment Partners

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.