Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Šetři, uč se, vydělávej

Investice 24.01.2019 | 12:17 0 Komentářů

V březnu 2019 se v České republice opět uskuteční Global Money Week, který si klade za cíl zvýšit finanční gramotnost napříč generacemi, vnímání hodnoty peněz, jejich získávání a efektivní hospodaření. Světový týden vzdělávání o penězích a finanční gramotnosti, jehož národními organizátory jsou společnosti EFPA ČR a yourchance, o.p.s. vyvrcholí odbornou konferencí v prostorách ČNB.

Global Money Week (GMW) je mezinárodní iniciativa nizozemské nevládní organizace Child & Youth Finance International (CYFI), zaměřená na finanční osvětu dětí a mládeže. Hlavní myšlenkou CYFI je vychovat generace, které budou schopny předcházet krizím díky poskytnutému finančnímu vzdělání a přístupu k finančním službám. Cílovými skupinami GMW jsou vedle žáků, studentů, učitelů a odborné veřejnosti také široká veřejnost a skupiny ohrožené předlužením a sociálně vyloučené skupiny. Od svého založení v roce 2012 se hnutí rozšířilo již do 150 zemí světa, včetně Česka.

„Přístup k dobrému finančnímu vzdělávání a získání správných návyků je v dnešní době nutností již  pro tu nejmladší generaci, která v dnešním digitálním světě přichází do styku s finančními nástroji, které generace jejich rodičů mnohdy ještě neznala. Ve světě, kde již nejmenší jsou vystaveni mikroplatbám ve hrách, je rozvíjení vědomostí o finančních nástrojích a rizicích naprostou nutností nejenom pro ně. A k tomu přispívá právě i Global Money Week“, říká Jana Merunková, ředitelka yourchance, o.p.s.

V týdnu od 25. do 31. 3. 2019 tak budou v zapojených institucích a školách v ČR probíhat akce zaměřené na podporu finančního vzdělávání dětí a mládeže zahrnující přednášky, workshopy, diskuze, interaktivní besedy s odborníky, herní odpoledne, kvízy, besedy v mediích, knihovnách a kavárnách apod. V případě zájmu se do aktivit zapojit, mohou se zájemci registrovat na stránce  http://www.fgdoskol.cz/gmw-2019/

„Nakládat se svými financemi by neměli umět jenom dospělí, ale je nutné, aby si hodnotu peněz uvědomili již junioři a připravili se na situace, které je mohou v životě očekávat. Počet zapojených institucí a především posluchačů, který rok od roku roste, ukazuje, že jde o velmi aktuální problematiku. Jsme hrdi, že díky GMW můžeme přispět ke zvyšování finanční gramotnosti v ČR“, říká  Marta Gellová, spoluzakladatelka a prezidentka EFPA Česká republika

V minulém roce se do kampaně v rámci ČR zúčastnilo 103 škol a společností, díky nimž se uskutečnilo 130 workshopů, přednášek, besed a herních odpolední. Mezi nimi jsme mohli najít multikulturní prostor DEPO Plzeň s výstavou „Jak se točí peníze“, nebo Muzeum Říčany s výstavou a workshopy Příběh peněz. Akcí, která získala velkou pozornost mládeže, bylo vystoupení youtuberů a mladých muzikálových hvězd v obchodním Centru Černý Most. Novinkou v minulém roce bylo zapojení knihoven a dětských heren, které pořádaly specializované programy s tématikou zdravých finančních návyků. Celkový počet zúčastněných osob tak přesáhl číslo 10 000. Vyvrcholením všech aktivit bude 10. 4. 2019 tradičně odborná konference v prostorách ČNB.

Záštitu nad letošním ročníkem GMW poskytlo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvo financí ČR. Závěrečnou odbornou konferenci navíc zaštiťuje Česká národní banka.

Tisková zpráva yourchance

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.