Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Saxo Bank varuje před falešným zahájením zvyšování sazeb ze strany FEDu

Vypadá to, že Řecko, na konci druhého čtvrtletí hodinu od hodiny více upadající do chaosu, předvedlo výrazně nejistý obraz příslušných trhů vydaných na milost novinových titulků.  

Za této neustále se měnící situace Saxo Bank vydává výhled pro 3. čtvrtletí před referendem o setrvání Řecka v EU, které by se podle momentální situace mělo konat 5. července.   

Výhled pro 3. čtvrtletí proto závisí na stupni dopadu nákazy v EU, kterou by mohlo řecké “Ne” přinést. Optimisté na jedné straně říkají, že Evropská centrální banka může jednoduše vytisknout více peněz, aby pokryla obrovské řecké dluhy. Ale na straně druhé, řecké “Ne” představuje významné riziko nákazy napříč EU a dokonce celosvětovou nejistotu, která by mohla trhy uvrhnout do chaosu, který by vedl k obvyklému vzorci, tedy přelévání kapitálu do méně rizikových aktiv.

Banka proto zdůrazňuje, že mnohé, co bude následovat, je podmíněno řeckým “vzplanutím”, které se rychle šíří a varuje před falešným započetím cyklu zvyšování sazeb z rukou FEDu. 

  • Vstupujeme do konečné fáze několika desetiletí nízkých výnosů a inflace, avšak zvýšení obojího v letošním roce by mohlo představovat falešný začátek před skutečným zvýšením v roce 2016
  • Všichni sledují pomalý posun FEDu k normalizaci politiky. Bude zvýšení sazeb jen jednorázové nebo půjde o zahájení „normálního cyklu zvyšování sazeb“?

Saxo Bank prohlašuje, že zatímco současná ekonomická data nepodporují navrhované zvyšování sazeb ze strany FEDu, i přesto by mohla guvernérka Yellenová tento krok provést, i když by toho mohla později litovat.

Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank, věří, že možnost zvýšení úrokových sazeb představuje nejvýznamnější událost na trhu ve třetím čtvrtletí a předpokládá, že FED k němu přistoupí tak, aby způsobil „minimum bolesti“, tedy že sazby jednorázově zvýší v září. Steen Jakobsen říká:

„Pokud použijí tento postup, dolar oslabí, protože trh bude předpokládat, že FED pro tuto chvíli udělal, co chtěl. To dále podpoří rostoucí mezní náklady kapitálu, což udusí rodící se akceleraci růstu očekávanou podle všeobecného konsensu ve druhém pololetí roku 2015. Poté můžeme očekávat, že komodity a zlato/stříbro překonají ostatní třídy aktiv.“

Steen Jakobsen tento postup považuje za daleko pravděpodobnější než očekávaný scénář, podle kterého FED zvýší sazby na 2 % nebo výše do roku 2018. Skvělé je, že dále za obzorem podle hlavního ekonoma Saxo Bank čeká celkové zotavení globální ekonomiky.

„V tuto chvíli jsme v konečné fázi několikaletého cyklu stále se snižujících výnosů a inflace. Při nulových, nebo dokonce i nižších, sazbách nefunguje nic. Voda mrzne při nula stupních a stejně tak i ekonomika. Varování zní: Čeká nás velká a důležitá změna ve výnosech. Cesta zřejmě povede přes vyšší úrokové sazby ještě před koncem roku a tyto vyšší kapitálové náklady v kombinaci s rostoucími náklady ekonomik – komoditami, energiemi i kapitálem – zpomalí růst v Evropě a USA opět směrem k nule.

Od té chvíle však můžeme očekávat skutečné zlepšení ekonomiky i mikro-ekonomiky: malé a střední podniky si opět začnou půjčovat, porostou měnové agregáty a mzdy půjdou opět pomalu nahoru, vůbec poprvé v tomto cyklu. Ve druhé polovině roku 2015 půjde o falešný start založený na naději, ale v roce 2016 konečně uvidíme skutečné zlepšování ekonomiky zdola nahoru.“

K tomuto úvodu Saxo Bank vydává výhled pro trhy a své klíčové představy o obchodování pro příští čtvrtletí.

  • Komodity

Ceny ropy a zlata se v poslední době usadily ve svém rozmezí. Ropní medvědi však doufají, že rostoucí produkce ze strany OPEC a rostoucí americké zásoby v reakci na maximální poptávku této sezóny pomohou poklesu cen. Zvýšení amerických úrokových sazeb by zase mohlo představovat příležitost pro nákup zlata, říká Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank.

Hansen předpokládá, že právě ve třetím čtvrtletí začne guvernérka FEDu Yellenová zavírat kohoutky likvidity, a tvrdí, že zlato skončí rok na 1 275 dolarech za unci, což je o něco výše, než je současný konsenzus.

  • Makro

Americká ekonomika se po stagnaci v prvním čtvrtletí pomalu ale jistě vrací zpět a otázka už není, zda FED sazby zvýší, ale kdy se tak stane. Odpověď závisí na tom, koho se zeptáte. Trh si není jistý, odhady se pohybují mezi zářím a prosincem, říká Mads Koefoed, vedoucí makro strategie v Saxo Bank.

Koefoed mluví také o Evropě s tím, že prezident Evropské centrální banky Mario Draghi bude mít ve třetím čtvrtletí rovněž dost práce, ale poněkud jiného druhu: hrozí odchod Řecka z eurozóny, výnosy z nezávislých obligací rostou – německé desetileté dluhopisy prudce vzrostly na více než 0,8 % z méně než 0,2 % ve druhém čtvrtletí. Koefoed tvrdí, že růst v tomto regionu bude i ve druhé polovině roku 2015 silný, i když žádné velké zlepšení se konat nebude.

  • FX

Vedoucí měnové strategie Saxo Bank John Hardy tvrdí, že Eurozóna se bude nadále potýkat s problémy, ale americký dolar může obnovit svůj růst – závisí to však na číslech a na tom, zda americké zotavení bude skutečně trvalé. Po čtvrtletí, ve kterém šlo většinou o konsolidaci předchozích dobytých výšin, bude nyní americký dolar chtít velkou pozornost trhu. Možná dojde ve třetím čtvrtletí k novému posílení, což závisí na tom, zda americké ekonomické údaje a rétorika Fedu skutečně ukáží na zářijové zvýšení sazeb – což by bylo první zvýšení za více než 9 let.

  • Dluhopisy s pevným výnosem

Simon Fasdal tvrdí, že nedávné zvýšení celosvětových výnosů z dluhopisů se už potvrdilo jako hlavní téma na finančních trzích. Uvažuje také o tom, co by se mohlo v příštím čtvrtletí pokazit. Kromě Řecka nemáme žádné známky kritických bodů na trhu a „svatá trojice“ pro Evropu – nižší ceny ropy, slabší euro a ECB nakupující dluhopisy – by nyní mohla podpořit ekonomiku a vyvolat rostoucí spirálu inflačních očekávání a výnosů ve třetím čtvrtletí.

  • Asie

Je čas přejít na trzích do útoku a je čas, kdy je potřeba myslet na obranu, tvrdí Kay Van-Petersen, makro-stratég pro Asii v Saxo Bank. Pravděpodobně velmi nestabilní obchodní prostředí ve třetím čtvrtletí naznačuje, že půjde skutečně spíše o uhájení toho, co máte.

Kay Van-Petersen dále uvádí, že trhy vstupují do velmi náročného období vzhledem k tomu, že USA skutečně zřejmě přistoupí k prvnímu zvýšení sazeb od roku 2006. Uvádí, že světová ekonomika prožívá stále větší dislokaci způsobenou tím, že USA sazby zvýší, zatímco zbytek světa má spíše sklony k uvolňování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.