CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

17. 10. 2014

0 komentářů

Subjekty:

SAFINA prodala rekordní množství investiční platiny a palladia

 


 

Společnost SAFINA, a.s., přední zpracovatel materiálů s obsahem drahých kovů ve střední a východní Evropě, prodala ve třetím čtvrtletí tohoto roku více než 200 kg investičního zlata, a to přes tradičně slabší letní měsíce, kdy jde poptávka na globálních trzích výrazně dolů. Společnost těží především ze své stabilní pozice na trhu, v níž plně využívá synergie mezi výkupem, rafinační kapacitou a prodejem investičních kovů. Navíc společnost za dané období oznamuje rekordní prodeje platiny a palladia, jsou nejvyšší od začátku jejího působení v investičním segmentu vůbec. 

Letní odpočinek

Obecně platí, že je poptávka po drahých kovech v letních měsících snížená. Podle tohoto trendu se taktéž vyvíjí jejich cena. V červenci byla zaznamenána u všech drahých kovů nízká volatilita, v srpnu došlo k jejímu dalšímu snížení. Rozdíl mezi nejnižší spotovou cenou zlata byl 4 %, u platiny to bylo přes 5 % a u stříbra 6,5 %. Nejvyšší volatility dosáhlo ve sledovaném období palladium, a to necelých 9 %. 

„Jako všichni prodejci drahých kovů jsme přes prázdniny sledovali snížení zájmu o nákup investičních drahých kovů. Jsme ovšem velmi rádi, že jsme se díky silnému září dostali na svoje tradiční čtvrtletní čísla,“ uvedl generální ředitel společnosti SAFINA Tomáš Plachý, „situaci napomohly také pravidelné nákupy investorů z Polska a Pobaltí, nově registrujeme zájem také ze Slovinska.“

Jako na zajímavý fakt je třeba upozornit na to, že zlato, stříbro i platina shodně dosáhly nejvyšší hodnoty ve stejný den – 10. července. „Právě v tento den jsme opět viděli, že drahé kovy, převážně samozřejmě zlato, mohou fungovat jako bezpečný přístav a úložiště hodnoty,“ dodal Libor Křapka, manažer pro investiční drahé kovy, SAFINA. Trh reagoval na dvě na sobě nezávislé informace – zprávu o mobilizaci izraelských vojáků v reakci na ostřelování jihu Izraele a oznámení o problémech se splácením portugalského dluhu v souvislosti s vývojem v bance Banco Esprito.

REKLAMA

Září mění pravidla hry

V porovnání s obdobím prázdnin došlo v září ke zvýšené volatilitě, cena postupně klesala od nejvyšších hodnot na začátku měsíce až na nejnižší zářijovou úroveň na konci měsíce. Pokles byl systematický a lze říci, že se týkal všech čtyř hlavních drahých kovů, tedy zlata, stříbra, platiny a i palladia. Hlavním důvodem bylo razantní posilování amerického dolaru. Vývoj USD indexu, který sleduje hodnotu dolaru vůči koši šesti světových měn (euro, japonský jen, britská libra, kanadský dolar, švédská koruna a švýcarský frank), měl naprosto opačný vývoj než cena drahých kovů. Důvodem posílení dolaru bylo další vylepšení americké ekonomiky a taktéž příznivá prognóza pro další období. Trh rovněž žije očekáváním na zvyšování úrokových sazeb. 

V září došlo k IPO – první veřejné nabídce akcií čínské společnosti Alibaba, obchodní internetové platformy, která se co do finančního objemu prodaných akcií stala světovým rekordmanem. Výnos činil 21,76 mld. dolarů. Investoři se výrazně soustředili na aktivity tohoto gigantu, a proto odváděli svoje prostředky z jiných trhů, včetně komodit, což opět snížilo cenu zlata.

Při klesajících cenách došlo také na diskuze týkající se nákladů na těžbu drahých kovů. Aktuální cena pod hranicí 1 200 dolarů za troyskou unci může totiž některým těžařským společnostem způsobit problémy. Podle výsledků globální analýzy Citibank je až pro 40 % zlatých dolů kritická již cena 1 331 USD/oz. Situace se poté vyhrocuje, plánuje se zavírání nerentabilních dolů a omezování nákladů na průzkum nových ložisek, což snižuje nabídku nově vytěženého zlata, které tvoří cca 50 % světové nabídky zlata. 

REKLAMA

„Očekáváme proto, že se v důsledku nízkých cen drahých kovů dočkáme nedostatku zlata. Svůj podíl na tom bude mít i tradiční říjnový hinduistický svátek Diwali, kdy je oslavována Lakhsmi, bohyně bohatství. Lidé si vzájemně dávají hodnotné dárky, nejčastěji zlaté šperky a další výrobky z tohoto žlutého kovu. Stále oblíbenější jsou i zlaté investiční slitky,“ doplnil Libor Křapka, „rafinérie zpracovávající zlato pro asijský trh hlásí výrazný nárůst poptávky. Nejvíce se tento svátek slaví v Indii, ale také například v Malajsii, Nepálu či Singapuru.“  Indická poptávka dokonce překročila svůj pětiletý čtvrtletní průměr.

Rusko předhonilo Čínu

Mezi tradiční zájemce o zlato patřily ve třetím čtvrtletí centrální banky, sledovali jsme významné nákupy v zemích bývalého sovětského bloku. Centrální banka Ruské federace pokračovala ve své strategii od počátku letošního roku a nakoupila v červenci a srpnu téměř 18 tun. V prvních osmi měsících letošního roku již Rusko zakoupilo více než 77 tun zlata do svých rezerv, čímž celkově překonalo hranici 1 100 tun. Země si díky posledním nákupům polepšila v žebříčku zlatých rezerv Světové rady zlata a poskočila na šesté místo, z něhož sesadila Čínu, jež má o cca 50 tun zlata méně. Před Ruskem jsou v tomto žebříčku již jen Francie, Itálie, Mezinárodní měnový fond, Německo a USA.  Rusko se snaží osamostatnit svoji ekonomiku v důsledku sankcí v rámci ukrajinské krize, a proto nákupem drahých kovů snižuje svoji závislost na dolaru a euru. Zlato ovšem stále tvoří jen zhruba 10 % ruských státních rezerv, většina jich je pořád v dolarech a eurech. 

Významné nákupy provedly i centrální banky Kazachstánu a Ukrajiny. Kazachstán navýšil svoje rezervy o 24,7 tun zlata, Ukrajina nakoupila i přes válečný konflikt na svém území přibližně 300 kg zlata. 

REKLAMA

Úspěchy na českém trhu

Trh s drahými kovy pokračuje v nastaveném trendu. Zákazníci si postupně uvědomují důležitost propojení mezi výkupem, rafinací a samotným prodejem, neboť pevnost a spolehlivost tohoto řetězce výrazně zvyšuje likviditu zakoupených slitků. Společnost SAFINA pro posílení tohoto spojení otevřela ve třetím čtvrtletí novou prodejnu v Masné ulici v Praze.

„Dosavadní ohlasy na novou prodejnu jsou pozitivní,“ řekl Tomáš Plachý, „její strategické umístění v centru metropole blízko Puncovního úřadu je jistě jen jedním z jejích benefitů.“

SAFINA taktéž zaznamenala rekordy v počtu prodané platiny a palladia. V případě platiny prodala společnost ve třetím čtvrtletí desítky kilogramů kovu, u palladia šlo o několik kilogramů. Nejvyšší cena platiny byla zaznamenána již zmíněného 10. července, kdy se pohybovala na hodnotách 1 522,80 dolarů za unci. Palladium má tradičně oproti ostatním kovů jinou vývojovou cenovou vlnu – své nejvyšší ceny dosáhlo ve třetím čtvrtletí 1. září, a to 914,25 dolarů za unci.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou investoři najít ziskovost v akciích obranného průmyslu

Investoři často hledají výnosy v akciích obranných společností v období zvýšeného geopolitického napětí, jelikož jsou tyto společnosti připraveny těžit ze zvýšených vládních výdajů na obranu a bezpečnostní opatření. V roce 2024, kdy geopolitické napětí stále pokračuje, by akcie obranných společností mohly být pro investory atraktivní příležitostí. Zde […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *