Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Rok 2020 – rekordní rok pro zlato

Investice ZLAŤÁKY 08.12.2020 | 12:08 0 Komentářů

Rok 2020 se zapíše do historie především díky světové pandemii, která ovlivnila život na celém světě. Nejenom pro zlato, ale i pro ostatní drahé kovy, to byl dramatický rok. Cena zlata se v srpnu podívala na historické maximum a odborníci očekávají, že budou zdolány další rekordy. Jaké klíčové události byly hybatelem poptávky po zlatě a jeho ceny v průběhu celého roku 2020?

Nejvyšší cenové hladiny dosáhl žlutý kov v srpnu 2020, když se jeho cena dostala na úroveň 2 075 USD za trojskou unci. „Funkce zlata jakožto bezpečného přístavu se opět projevila, což jsme zaznamenali v růstu jeho ceny, byl pokořen dokonce rekord z roku 2011, kdy se jeho cena dostala na 1 922 USD za trojskou unci. Jelikož hlavní funkce uchovatele hodnoty se projevuje v delším časovém horizontu, očekáváme, že jeho cena bude ještě růst,“ komentuje cenu zlata Lukáš Jankovský, předseda představenstva společnosti Zlaťáky.

Ohlédnutí za končícím rokem a události, které ovlivnily cenu zlata

Leden

Rok 2020 začal útokem na iránského generála Solejmáního a eskalací napětí na Blízkém Východě. Cena zlata na základě této události vzrostla na 1 573 USD za unci a byla nejvýše za téměř 7 let. Na konci roku 2019 se přitom pohybovala okolo 1 514 USD za trojskou unci.

Únor

Únorová data ukázala, že velkým tahounem poptávky po žlutém kovu byly v roce 2019 centrální banky. Za dva rekordní roky (2018 a 2019) dosáhly centrální banky nákupu přes 1 300 tun zlata, což je více než třetina roční celosvětové těžby. Podle odhadů budou letošní nákupy centrálních bank podstatně nižší, jelikož jsou zasaženy koronavirovou krizí. Nicméně i přes tento propad budou banky stále pokračovat v trendu a zůstanou čistými nákupčími žlutého kovu.

V této době se druhá největší ekonomika světa, Čína, potýkala se šířícím se koronavirem a cena zlata atakovala 1 600 USD za trojskou unci.

Březen

Březnový nástup koronaviru znamenal nejistotu, vážnou a životy ohrožující situaci. Od začátku roku cena zlata stále rostla. Koncem února se však propadla, ale jak ukázal čas, jednalo se jen o krátkodobou záležitost. Mnoho obchodníků začalo na konci února zlato prodávat, když po 24. únoru dosáhlo zlato maxima (1 688 USD) a dynamika růstu ceny se začala zpomalovat. Obchodníci se začali zlata rychle zbavovat, a to mělo vliv na jeho další pokles. Cena zlata klesla 19. března k úrovni cca 1 474 USD za trojskou unci.

Od tohoto březnového propadu cena zlata postupně rostla. „Rovněž i naše slabší česká koruna vyhnala žlutý kov na rekordní hodnoty a v dubnu 2020 jsme viděli prolomení historické hranice 45 tisíc za trojskou unci,“ říká Lukáš Jankovský ze Zlaťáků.

Další měsíce se nesly ve znamení postupného růstu ceny zlata a pokořování dalších a dalších rekordů.

Červenec a srpen

V týdnu od 27. července zlato přepsalo historický rekord z roku 2011 a stalo se nejdražším v historii. Zlato se na počátku daného týdne pohybovalo na úrovni cca 1 934 USD za unci, v roce 2011 byl rekord kolem 1 922 USD. Toto pokoření bylo důležitým mezníkem pro další růst a na dohled byla magická hodnota 2 000 USD. Uběhl sotva týden a žlutý kov v úterý 4. srpna tuto hranici opět překonal.

V tabulce je zobrazen průměrný roční vývoj ceny zlata:

Rok Roční průměrná cena zlata v USD/Oz Meziroční změna v %
2016 1 250,74
2017 1 257,12 0,51
2018 1 268,49 0,90
2019 1 392,6 9,78

Zdroj: World Gold Council

„Dá se říci, že nový rostoucí trend, který postupně započal v roce 2016, se naplno rozjíždí a čekají nás období, kdy se dostaneme na mnohem vyšší úrovně. Samozřejmě se pravděpodobně dočkáme určitých korekcí, které jsou přijatelné a žádoucí pro další růst. Nic neroste jen lineárně nahoru. Jakákoliv korekce přináší také příležitost k doplnění portfolia, nicméně investování by mělo být záležitostí pravidelnou. Drahé kovy nejsou vhodné ke spekulativním investicím,“ dodává Jankovský.

Podzim

Podzimní měsíce se nesly ve znamení příprav a očekávání nejdůležitější události roku, a to, jak dopadnou americké prezidentské volby. Tyto volby se zařadily k těm nejsledovanějším a nejnapínavějším v historii USA. Začátkem listopadu američtí voliči rozhodli a zvolili si změnu. Do čela největší ekonomiky a mocnosti světa zasedne demokrat Joe Biden. Donald Trump zatím však zcela neuznal výsledky voleb a stále se snaží tento výsledek zvrátit. Daná situace přinesla v tomto ohledu nejistou budoucnost.

Jak na tuto situaci reagoval žlutý kov?

V den voleb se cena zlata pohybovala na úrovni 1 890 USD za unci, postupně rostla a oscilovala kolem 1 900 USD. Nedošlo tedy k zásadní změně, kvůli vyjádření Donalda Trumpa se ve společnosti udržovala určitá nervozita, zda dojde k uznání volebních výsledků.

V průběhu 9. 11. 2020 přišla důležitá zpráva o nové vakcíně proti COVIDU-19 a na to reagovaly růstem akcie a propadem žlutý kov, který se dostal k úrovni cca 1 867 USD za unci, tedy propad o cca 5 %.

Dá se říci, že zlato je v tomto měsíci pod určitým tlakem, a to z důvodu přílivu do jisté míry pozitivních zpráv, ale dochází také k výprodejům, kdy investoři přelévají své bohatství do rizikovějších oblastí,“ uvádí Lukáš Jankovský.

Na konci listopadu se také zdá, že postoje prezidenta Trumpa se mění směrem k uznání porážky a postupnému předání moci. Finanční trhy rovněž radostně reagovaly na ohlášení nového prezidenta J. Bidena, že post ministryně financí v jeho nové vládě zaujme bývalá šéfka FEDu Janet Yellenová.

Tyto události následně poslaly zlato pod klíčovou hranici podpory 1 850 USD za trojskou unci a následně až k úrovni cca 1 800 USD. Propad žlutého kovu se rovněž projevil při přepočtu na české koruny, jelikož koruna je poměrně silná. Ještě začátkem listopadu stála unce zlata cca 43 700 Kč, nyní se pohybuje něco málo pod 39 000 Kč.

Na konci roku dojde také k bilancování globálního dluhu. Jeho nárůst se odhaduje oproti roku 2019 o cca 7,78 % (277 bilionů USD). Na tomto dluhovém balíku 15 bilionů USD se podílely vyspělé země téměř 50 %. Dluhy a schodky státních rozpočtů budou bobtnat napříč celým světem a levné peníze zaplavovat svět a zadělávat na budoucí problémy. Naopak to bude výrazný a dlouhodobý hnací motor pro růst ceny žlutého kovu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.