Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Rok 2016 přinesl pozitivní ekonomické výsledky

Investice 22.03.2017 | 15:17 0 Komentářů

Vývoj ekonomiky v loňském roce byl podle údajů Českého statistického úřadu pozitivní. Hlavními faktory růstu byly spotřeba domácností a přebytek zahraničního obchodu.

Hrubý domácí produkt v roce 2016 vzrostl o 2,3 %. Hospodářský růst byl podpořen především rostoucími výdaji domácností na konečnou spotřebu a kladným přebytkem bilance zahraničního obchodu. „Hodnota vývozu byla rekordní. Dosáhla 3 312 miliard korun a navyšovala se sedmým rokem v řadě. Tyto výsledky souvisely především s rostoucím exportem motorových vozidel. Tvořil 27,8 % vývozu z České republiky,“ vysvětluje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

 

K ekonomickému růstu přispěl zejména zpracovatelský průmysl. Dařilo se i činnostem v oblasti nemovitostí a díky dobré úrodě také zemědělství. Naopak výkon stavebnictví po celý rok zpomaloval.

 

Spotřebitelské ceny v Česku v prvních třech čtvrtletích loňského roku příliš nerostly. Souviselo to s vývojem cen potravin, které po většinu roku výrazně klesaly. Zdražily až v listopadu a prosinci. Meziroční růst spotřebitelských cen se od ledna do září pohyboval mezi 0,1 až 0,6 %, v prosinci však činil 2,0 %.

 

Kromě toho rostly ceny nemovitostí. „Nedostatek cenově dostupných bytů a územní nesoulad v nabídce a poptávce se podepsal na tom, že rostly i ceny starších bytových jednotek. Ve 4. čtvrtletí se meziročně zvýšily o 14,5 %,“ uvádí analytička ČSÚ Karolína Súkupová. Očekávané regulace vedly v závěru roku 2016 ke zrychlení růstu objemu poskytovaných hypoték. V průběhu loňska však díky nízkým úrokovým sazbám rostl objem všech typů úvěrů poskytnutých domácnostem.

 

Situace na trhu práce se i v roce 2016 zlepšovala. Míra zaměstnanosti dosáhla v posledním čtvrtletí 72,9 %. Zvyšovala se dynamičtěji než v EU. Práci mělo na sklonku roku rekordních 5,3 miliónu lidí. „Dobrá finanční situace podniků i sílící obtíže při hledání nových pracovníků tlačily na zvyšování mezd. Ty loni vzrostly v průměru o 4,2 %, nejvíce od roku 2008,“ zdůvodňuje Jiří Kamenický, analytik ČSÚ. Silnějším tempem se navyšoval mzdový medián, který byl ve 4. čtvrtletí meziročně o 6,0 % vyšší.

Tisková zpráva:  Český statistický úřad

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.