Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

RAIFFEISEN ZVYŠUJE ODHAD RŮSTU STŘEDOEVROPSKÝCH EKONOMIK

Makro Raiffeisenbank 11.07.2014 | 13:29 0 Komentářů

Analytici Raiffeisen Research zvyšují odhad růstu ekonomiky ve všech středoevropských zemích včetně České republiky.  Za růstem ekonomik bude především silnější domácí poptávka.

Země střední a východní Evropy na začátku letošního roku překvapily solidním růstem HDP, pozitivní zprávy přicházejí především ze střední Evropy. Analytici Raiffeisen Research proto v nejnovější prognóze zvyšují odhad letošního růstu ekonomiky ve všech středoevropských zemích. České HDP by tak letos mělo vzrůst o 2,6 procenta, zatímco dosavadní prognóza hovořila o 2,3 procenta.

Rychlejší růst by měly mít i ostatní středoevropské ekonomiky, Raiffeisen Research tak zvýšila odhad růstu v Polsku na 3,3 procenta (růst oproti předchozí prognóze o 0,2 procenta), na Slovensku
na 2,7 procenta (dosud 2,2 procenta) i v Maďarsku (2,7 oproti dosavadním 2,0 procenta). Zpátky k růstu by se měla vrátit i slovinská ekonomika, která by měla posílit o jedno procento, zatímco doposud se čekal pokles. Naopak rakouská ekonomika by své letošní tempo růstu měla zpomalit
na 1,3 procenta oproti doposud očekávaným 1,5 procenta.

„Ve většině zemí střední a východní Evropy je hlavním pozitivním vlivem domácí poptávka, jak
ve formě spotřeby domácností, tak i u investic. Inflace je přitom na historických dnech, očekáváme, že tento trend se začne měnit ve druhé polovině letošního roku,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Raiffeisen Peter Brezinschek. Na historicky nízkých úrovních jsou v regionu rovněž úrokové sazby, analytici Raiffeisen přitom nepočítají, že by obecně v regionu měly sazby začít růst dříve než na začátku roku 2015.

 K vývoji v Rusku a na Ukrajině Brezinschek podotkl, že dopad současné krize má sice poměrně malý efekt na vývoj finančních trhů, pokračující nejistota ale zastavila investice v celém regionu. Proto analytici Raiffeisen dále snižují odhad letošního vývoje ekonomiky v obou zemích, v Rusku očekávají pokles o 0,3 procenta a na Ukrajině o 7 procent.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.