CZK/€ 23.745 +0,13%

CZK/$ 22.219 +0,64%

CZK/£ 27.482 +0,03%

CZK/CHF 24.413 -0,24%

10. 02. 2022

0 komentářů

Průzkum: Češi kvůli drahotě šetří, po refinancování svých spotřebitelských úvěrů jich sáhlo už 31 procent

 

Rychle rostoucí ceny dělají vrásky nejedné tuzemské domácnosti. Je proto logické, že hledají vhodné možnosti, jak ušetřit. Jako správný tah se může ukázat refinancování vlastních spotřebitelských půjček, kreditních karet nebo kontokorentů. Že díky refinancování může zůstat v domácím rozpočtu skutečně více peněz, dokazují čísla. V průměru každému druhému Čechovi, který refinancoval spotřebitelský úvěr, přineslo využití této služby do peněženky mezi dvěma až deseti tisíci korun. Každý čtvrtý ušetřil refinancováním dokonce více než deset tisíc korun. Ty by jinak skončily u různých finančních institucí na úhradu zbytečně drahých splátek a poplatků. Zjistila to Expobank CZ v průzkumu mezi tisícovkou respondentů se spotřebitelskými úvěry, kterých se u příležitosti spuštění své nové on-line služby refinancování REFIXO ptala přes aplikaci Instant Research. Expobank CZ je českou bankou s 31letou tradicí na zdejším trhu. 

Loading 

O refinancování slyšelo dle průzkumu pro Expobank CZ devět respondentů z deseti a podobný počet souhlasí s názorem, že jde o vhodný způsob, jak ušetřit. Tuto službu dosud využila třetina z nich.

Z našich zkušeností vyplývá, že klienti sice vnímají výhody refinancování, což je hlavně možná úspora peněz, ale část z nich považuje refinancování za složitý proces. To možná platilo před lety, ale dnes už tomu tak není. Kompletně vyřídit refinancování lze v současnosti po internetu stejně snadno a rychle, jako si založíte běžný účet. Díky moderním technologiím a chytrým telefonům to u nás dnes zvládne opravdu každý,“ vysvětluje Radek Lišák, ředitel osobního bankovnictví Expobank CZ.

Vedle výhodné úrokové sazby zajímá klienty na refinancování dle průzkumu hlavně férové a srozumitelné podmínky (96 % respondentů), odměna za řádné splácení (86 %) a kompletní a jednoduché vyřízení on-line (84 %).

Refinancování spočívá v tom, že si aktuálně splácené spotřebitelské úvěry snadno převedete do jiné banky, kde získáte lepší podmínky. Takže místo toho, abyste například spláceli jednu půjčku s úrokovou sazbou řekněme šest či sedm procent ročně a k tomu kreditní kartu, kde bývá roční úroková sazba kolem dvaceti procent, splácíte díky refinancování jen jeden sloučený úvěr s pevnou roční úrokovou sazbou například pouhých 3,49 procent ročně při řádném splácení. To může dělat rozdíl i desetitisíců korun, které takto jednoduše ušetříte,“ popisuje Ondřej Makovec, vedoucí týmu spotřebitelských úvěrů v Expobank CZ.

Z průzkumu pro Expobank CZ také vyplývá, že ze spotřebitelů, kteří mají zkušenosti s refinancováním úvěru, jich 86 % refinancovalo spotřebitelské půjčky, 35 % doplatilo převedením úvěr na kreditní kartě a 27 % klientů se tak rozhodlo umořit kontokorent. Z téže skupiny respondentů jednou využilo refinancování 64 % klientů, dvakrát to bylo skoro 26 %. Třikrát nebo vícekrát refinancovalo své spotřebitelské úvěry 10 % oslovených klientů.

Příloha 1

Pevná úroková sazba při nesplnění podmínek řádného splácení je 9,9 % ročně a RPSN je v takovém případě 10,36 %2), délka splácení je 93 měsíců a celková splatná částka je 429 131 Kč.

Refinancování REFIXO od Expobank CZ – reprezentativní příklad při řádném splácení 1)

 

Celková výše úvěru 300 000,00 Kč

 

Měsíční splátka 4 624,00 Kč

 

Pevná úroková sazba 3,49 % ročně

Délka splácení 72 měsíců

 

RPSN2)

 

3,55 %
Celková splatná částka

 

332 928,00 Kč

Podmínky řádného splácení:

Je to úplně jednoduché – jediné pravidlo je nezpozdit se s žádnou ze 72 splátek o více než 10 kalendářních dnů. Po řádném zaplacení 72. splátky úvěr banka (Expobank CZ) doplatí, takže úroková sazba bude jen 3,49 % ročně a RPSN 3,55 %2)

1) Nejedná se o návrh na uzavření smlouvy.

2) RPSN udává procentuální podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se splátkami, správou a dalšími výdaji spojenými s čerpáním úvěru. Rozdíl mezi RPSN a úrokovou sazbou neznamená, že by Expobank CZ účtovala jakýkoliv poplatek spojený s úvěrem Refixo. Výši RPSN zkrátka ovlivňuje také to, jaká uplyne doba mezi načerpáním úvěru a první splátkou nebo fakt, že úroková sazba je rozpočítána do každé měsíční splátky, zatímco RPSN zohledňuje veškeré náklady úvěru za celý rok.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Účinná a efektivní ochrana spotřebitele stále chybí

Odpůrci ochrany spotřebitele často argumentují obecnými pojmy jako zvýšená regulace nebo vysoké náklady...ale o to přece nejde, píše ve svém zamyšlení TOMÁŠ PROUZA, ombudsman Počtovní spořitelny.

Text: Tomáš Prouza

24. 01. 2008