CZK/€ 24.530 +0,06%

CZK/$ 23.969 -0,29%

CZK/£ 29.023 -0,36%

CZK/CHF 25.128 +0,08%

30. 06. 2022

0 komentářů

Privátní kapitálové investice do komerčních nemovitostí zažily celosvětově rekordní rok, jejich objem v roce 2021 vzrostl o 52 %

 

Podle nejnovější zprávy Wealth Report realitně poradenské společnosti Knight Frank dosáhly privátní kapitálové investice do komerčních nemovitostí v roce 2021 celkové výše 405 miliard USD, což představuje 52% nárůst oproti předchozímu roku a 38% nárůst oproti pětiletému průměru z doby před koronavirovou pandemií. 

Z průzkumu vyplývá, že v roce 2022 téměř čtvrtina osob s velmi vysokým majetkem (Ultra high-net-worth individual – UHNWI) plánuje do komerčních nemovitostí investovat i nadále. Z hlediska sektorů bude privátní kapitál směřovat převážně do kanceláří, dále do průmyslu a logistiky a rezidenčních nemovitostí. Tito investoři se budou také stále více snažit diverzifikovat svá portfolia a obrátí svou pozornost na specializovaná odvětví – zejména zdravotnictví, bydlení pro seniory, datová centra a výzkumné a vědecké instituce.

Alex James, vedoucí komerčního poradenství pro privátní investory ve společnosti Knight Frank, k tomu říká: „Z rekordních objemů privátního kapitálu investovaného v roce 2021 vyplývá, že bohatí investoři vnímají komerční nemovitosti jako velmi bezpečnou investici. Naše prognózy ukazují na jejich neutuchající apetit se zaměřením na tradiční aktiva, jako jsou kanceláře, ale i na alternativní sektory, jako jsou zdravotnictví, bydlení pro seniory, datová centra apod. Důraz, kladený na ESG, zejména v oblasti životního prostředí, bude nadále nabývat na významu, což posílí poptávku po udržitelných budovách a urychlí trend změny účelu využití aktiv.“

Will Matthews, vedoucí komerčního výzkumu ve společnosti Knight Frank, k tomu dodává: „Po velkém nárůstu aktivity investorů v roce 2021 se zdá, že také rok 2022 bude v segmentu komerčních investic výjimečným. Lze očekávat, že privátní mezinárodní kapitál bude představovat čtvrtinu všech investičních aktivit. Hybnou silou budou pravděpodobně ekologicky udržitelné investice, inflace a rotace aktiv, neboť předpokládáme, že mnoho investorů bude hledat příležitosti na trhu k tomu, aby prodali stávající aktiva a výnosy reinvestovali.“

Letošní zpráva o bohatství Wealth Report na základě svého unikátního Gravity modelu podrobně popisuje očekávané příchozí a odchozí přeshraniční investice do komerčních nemovitostí v roce 2022. Předpokládá se, že největším zdrojem přeshraničního soukromého kapitálu pro rok 2022 budou se 74 % z celkového objemu kapitálu Spojené státy. Velmi aktivní budou pravděpodobně také soukromí investoři ze Spojeného království, Kanady, Švýcarska, Španělska, Číny a Izraele. 

Top 10 předpokládaných nejvýznamnějších destinací privátních kapitálových investic v roce 2022: 

REKLAMA

Příliv kapitálu v mld. $ Odliv kapitálu v mld. $
Velká Británie: 24 USA 48
USA: 7,3 Velká Británie 4,8
Německo: 6,6 Kanada 2,9
Španělsko: 3,8 Švýcarsko 2,1
Francie: 3,7 Španělsko 1,7
Nizozemí: 2,7 Izrael 1,3
Japonsko: 2,3 Rakousko 0,6
Indie: 2,0 Singapur 0,6
Polsko: 1,8 Švédsko 0,5
Itálie: 1,7 Finsko 0,4

Jak k investicím přistupují čeští investoři?

Letošní vydání publikace Wealth Report poprvé zahrnuje také česká data. Průzkum se uskutečnil ve spolupráci s privátními bankéři a investičními specialisty KB Private Banking a umožňuje nám obecné porovnání chování bohatých českých investorů s investory v celoevropském i celosvětovém měřítku.

Z hlediska realitních investic je zajímavý pohled na to, v jakých sektorech mají aktuálně investoři uložené peníze a do jakých sektorů hodlají investovat v nadcházejících letech. Dosud klienty Privátního bankovnictví Komerční banky nejvíce zajímaly retailové nemovitosti, primárně nákupní centra, supermarkety, shopping parky. Stranou zájmu nezůstaly ani kanceláře nebo průmyslové a logistické nemovitosti. Pozorujeme však rostoucí snahu českých investorů diverzifikovat svá portfolia a rozšířit je o alternativní typy nemovitostí, do kterých prozatím investovali méně. Zvýšený zájem se proto dá očekávat v případě investic do logistických areálů (+33 %), zemědělství (+33 %), stavebních pozemků (+27 %), výzkumných a vzdělávacích institucí zahrnující např. univerzitní areály a kampusy (+27 %) a domovů pro seniory (+20 %).

Na druhou stranu lze očekávat, že právě kvůli saturované poptávce do tradičních segmentů budeme v budoucnu svědky poklesu zájmu českých investorů o maloobchod (-27 %), kanceláře (-20 %) a projekty v sektoru hotelnictví a cestovního ruchu (-7 %). Tento trend je v souladu s vývojem trhu investic do komerčních nemovitostí za rok 2021, kdy nejvíce peněz z celkových 1,84 miliard EUR plynulo do kanceláří (34 %) a logistiky (31 %), zatímco do maloobchodu bylo alokováno jen 15 % z této částky. Aktuálně zájem investorů směřuje především k logistice, avšak poptávka po tomto typu investice je enormní, kdežto nabídka velmi omezená. U alternativních produktů typu datová centra je na trhu poptávka rovněž vysoká, avšak dostupnost vhodných nemovitostí je ještě omezenější.

V popularitě jednotlivých alternativních druhů „investic pro bohaté“ jsou v českých portfoliích oproti Evropě jen malé odlišnosti. Na prvních dvou příčkách se umístily totožné typy investic: umění a veteráni. Zatímco v ČR následují relativně konzervativní investiční produkty, jako jsou šperky, hodinky či mince, v Evropě je viditelnější ochota investovat například i do vzácných vín. Mnohem méně pozornosti pak investoři nejen v ČR, ale shodně téměř v celé Evropě, věnují nábytku či kabelkám.

Přestože mohou tyto aktiva představovat atraktivní míru zhodnocení, v dlouhodobějším časovém horizontu nemusí vykazovat tak vysokou výnosnost, jako mají některé nemovitostní fondy. U luxusního zboží totiž hraje velkou roli záliba investorů o daný typ předmětu – jde o takzvané investice vášně (passion investments). V takových případech je třeba brát v potaz to, že se jedná o výnosy zohledňující pouze prodejní cenu luxusního artiklu, nikoliv však další náklady spojené s údržbou nebo bezpečnou úschovou. Oproti tomu jsou investice do nemovitostních a jiných fondů relativně bezstarostné, neboť o všechny záležitosti, spojené se správcovstvím investice, se stará investiční fond a přidružené organizace.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Sedm důvodů, proč být pozitivní za současných podmínek na trhu

Jak jsem již dříve zmínila, současné prostředí na globálních trzích považuji za příliš pesimistické. Před dvěma lety jsme se nacházeli ve víru celosvětové pandemie a nebyli jsme si jisti, zda se vůbec někdy podaří vyvinout účinnou vakcínu proti COVIDu. Dnes se nacházíme v jiné situaci. Samozřejmě, že […]

Text: Redakce

Foto: Invesco

02. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.