CZK/€ 24.895 +0,04%

CZK/$ 23.224 +0,31%

CZK/£ 29.460 -0,02%

CZK/CHF 26.080 -0,38%

19. 04. 2018

0 komentářů

Předčasné volby v Turecku a jejich dopady a investiční příležitosti podle analytiků Fidelity International

 

Turecký prezident Erdogan dnes oznámil předčasné prezidentské a parlamentní volby. Uskutečnit by se měly 24. června, což je o více než rok dříve, než původně plánované volby v listopadu 2019. Turecko se tak připojuje k dlouhému seznamu zemí rozvíjejících se trhů, které v roce 2018 zažijí volby. Analytici Fidelity International poukazují na to, že vzhledem k nedávné Erdoganově politické agendě není tento krok překvapením.

Loading 

Erdogan ohlásil podporu hospodářského růstu a vytváření pracovních míst při jakýchkoliv nákladech a současně s tím vlastenecké a nacionalistické zaměření vlády. Makroekonomické politiky uplynulého roku zhoršily nerovnováhu Turecka bojujícího s přehřátou ekonomikou, přetrvávající dvojcifernou inflací, narůstajícím schodkem běžného účtu a velkými nároky na externí financování. Tyto faktory, v kombinaci s nízkými čistými devizovými rezervami, nezdravými vyššími cenami energie a rostoucím geopolitickým napětím se západem, vytvořily pro investory nepříjemný výhled.

Předčasné volby jistě povedou k politické nejistotě, což povzbudí instituce, aby tlačily dál na uvolněnou monetární a fiskální politiku. Nové volby by ale mohly přimět vládu, aby prosadila stabilitu směnných kurzů ještě před volbami a umožnila Turecké centrální bance, aby učinila vše, co je nezbytné pro zabránění volatility liry.

Pokračující oslabování měny by pravděpodobně negativně ovlivnilo chování voličů a mohlo by ohrozit Erdoganovy plány na vítězství. V mnoha ohledech je situace velmi podobná období před referendem o ústavní reformě v dubnu 2017, kdy nebyla oslabená lira tolerována a Turecká centrální banka agresivně se zvyšovala sazby. Analytici Fidelity International považují oznámení o předčasných volbách za přiznání vlády, že je potřeba přísnější měnová a fiskální politika. Již 25. dubna by tak mohlo nastat zvýšení úrokových sazeb Tureckou centrální bankou o přibližně 50bazických bodů.

Období relativní měnové stability a pragmatizmu ze strany Turecké centrální banky bude pravděpodobně představovat taktickou, krátkodobou příležitost pro investory do dluhopisů, což by přineslo na trh zahraniční kapitál. Nominální výnosy v turecké měně jsou nyní extrémně vysoké v případě desetiletých dluhopisů, které dosahují výnosu 12,5 %.

REKLAMA

V případě dluhopisů v zahraničních měnách, turecké desetileté státní dluhopisy denominované amerických dolarech, které ratingové agentury hodnotily Ba2 / BB / BB +, nyní dosahují více než 6 % výnosu.Pokud jde o samotné hlasování, je těžké sázet proti prezidentu Erdoganovi, který za posledních 15 let ukázal, že je mistrem v analyzování politických nálad v Turecku. Když touží po předčasných volbách, musí se Erdogan cítit jistý, že on a jeho strana AKP získají potřebné hlasy k dosažení vítězství. To by samo o sobě mělo snížit nejistotu trhu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Americký akciový index S&P 500 pravděpodobně klesne minimálně o 30 procent

Hlavní americký akciový index S&P 500 se od poloviny května pohybuje na nových historických maximech kolem 5300 bodů, aktuální hodnota indexu přitom činí 5278 bodů. Tato úroveň amerického akciového indexu přitom odpovídá valuačnímu ukazateli P/E na úrovni 25x. Jinak řečeno, investoři nyní musí za americké akcie v […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Udržitelnost energetických firem začíná z pohledu investorů hrát prim

Důležitost přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie nabírá na síle a stává se v energetických firmách tématem číslo jedna. Na udržitelnost se totiž stále častěji ptají investoři, kteří ji při rozhodování, kam své peníze vloží, zohledňují. Podniky proto tlačí na implementaci nových technologií a zrychlování přechodu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

Tři věci, na které si dát pozor při koupi investiční nemovitosti v oblíbených destinacích v EU

Nákup nemovitosti v zahraničí se stává stále oblíbenější alternativou tuzemských investorů. Kromě možnosti koupit dům či apartmán v příjemné dovolenkové destinaci k vlastnímu využití, totiž tyto nemovitosti nabízejí ve srovnání s Českou republikou vyšší výnos z pronájmu. Ten se na rozdíl od pražských výnosů v rozsahu 3 až 5 % […]

Text: Redakce

Foto: Luxent

13. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *