CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 +100,00%

10. 03. 2014

0 komentářů

Pražská burza zahájí výpočet Total Return Indexu PX

 


 

„PX-TR Index přináší mnohem realističtější obrázek výnosnosti pražského trhu právě díky tomu, že do výpočtu indexu je zahrnuta výše vyplacené dividendy jednotlivých bazických emisí. Investoři tak získají lepší přehled a index se může rovněž stát zajímavým podkladovým aktivem pro tvůrce strukturovaných produktů“, říká Jiří Opletal, zástupce generálního ředitele Burzy cenných papírů Praha a ředitel odboru obchodování a cenných papírů. 

Burza cenných papírů Praha je jedním z nejvýnosnějších trhů na světě z pohledu výše vyplácených dividend. V roce 2013 s dividendovým výnosem 5,19% daleko převýšila nejen trhy v regionu CEE (Varšava WIG 3,71%), ale i rozvinuté trhy v EU (Německo DAX 2,83%; Velká Británie FTSE 100 3,46%) a USA (Dow Jones 2,08%; NASDAQ 1,19%). Viz připojený soubor.

„Český akciový trh je mezi investory v regionu vnímán jako trh, kde jsou obchodovány akcie s nadprůměrně vysokým dividendovým výnosem. Cenový index PX tento fakt ale bohužel neodrážel, což pražskou burzu při srovnání výkonností s ostatními indexy znevýhodňovalo. Proto zavedení Total Return Indexu může napomoci ke zviditelnění této charakteristiky a případně ke zvýšení alokací českého trhu v rámci regionálních portfolií. Dividendový výnos je v současných turbulentních dobách vysoce ceněn nejen fondy s konzervativním přístupem“, říká Michal Řízek, Head of Equity Sales Česká Spořitelna, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Finanční svět v nejistotě, rada kvalitního poradce může být k nezaplacení

Řešit osobní a rodinné finance s profesionálním finančním poradcem se rozhodně vyplatí. Bez něj lidé zpravidla tápou, náhodně skládají finanční produkty, nesledují žádný cíl, ke kterému by měli směřovat. Spolupráce s finančním poradcem ale není jen o nastavení finančního plánu. Stejně významné jsou i pravidelné servisní schůzky, […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.