Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Pozor na krádeže kol! Vloni jich bylo ukradeno více než sedm tisíc.

Pojištění 04.04.2016 | 08:32 0 Komentářů

Cyklistická sezóna začala, stejně jako tradiční veletrh cyklistiky FOR BIKES v pražských Letňanech. S prvními vyjížďkami zaznamenávají policie i pojišťovny také první případy odcizených kol.  V loňském roce policisté řešili 7 229 nahlášených krádeží. Celková škoda se vyšplhala na 122,5 milionů korun. Co dělat proto, aby bylo vaše kolo v bezpečí? (Tisková zpráva: ERV Evropská pojišťovna)

Do statistik policie se ale zaznamenávají pouze ty krádeže, které jsou řádně nahlášeny. Ve skutečnosti může být odcizených kol mnohonásobně víc. Oproti roku 2014 bylo sice nahlášeno o 1 567 ukradených kol méně než v roce 2015, přesto je počet odcizených kol velmi vysoký. Ještě více alarmující je dlouhodobá statistika. Za posledních pět let se počet ukradených kol zvýšil o třetinu a celková způsobená škoda vzrostla ze 107,6 milionů Kč na 122,5 milionů Kč. „Denně je v České republice v průměru nahlášeno 20 krádeží kol,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Zabezpečit kolo je nutnost

I když policie každoročně vyřeší stále více krádeží kol, podaří se dopadnout pouze čtvrtinu zlodějů. Vloni policie objasnila 1679 případů. Velmi nutné je tedy své kolo maximálně chránit. Kvalitní zámek je základ, ale spoléhat jen na něj se dnes už nedá. Zloději si umí poradit s velkým množstvím zámků. Vhodný je alarm, který při pokusu o krádež spustí velmi výrazný zvuk, který zloděje může odradit. Cyklistům také doporučujeme kolo neviditelně označit sadou Datatag a zaregistrovat u policie ČR.

Pojištění nejen pro případ krádeže

V některých případech ani nejdůkladnější zabezpečení nestačí. Proto ERV Evropská pojišťovna nabízí speciální pojištění nových a zánovních jízdních kol (do 2 let stáří), které má široký rozsah pojistné ochrany a sahá i tam, kde pojištění domácnosti nestačí. Vztahuje se totiž na krádež kola z objektu nebo volného prostranství, z auta i nosiče na kolo. „Pro lepší zabezpečení doporučujeme kolo navíc zamknout k pevné části vozidla, například k hagusům nebo střešnímu nosiči,“ radí Vlastimil Divoký

Pojištění jízdních kol myslí i na poškození stroje během pádu, kdy může dojít například ke zlomení vidlice, rámu nebo zničení přehazovačky. „Zvláště u karbonového rámu, který je náchylný na mechanické poškození, vzniká škoda v řádech desetitisíců,“ varuje Vlastimil Divoký. Pojištění navíc myslí i na škody způsobené během přepravy nebo vandalismem. Cyklisté ocení, že pojištění kol platí po celém světě. V případě krádeže kola, dostává klient voucher do obchodu, kde si kolo pojistil. Pokud dojde k poškození kola, má majitel nárok na bezplatnou opravu tam, kde si pojištění sjednal.

Velkou výhodou je, že pojištění nezohledňuje amortizaci. „To znamená, že v případě celkového zničení či odcizení kola dostane majitel kola voucher na nový výrobek,“ dodává Vlastimil Divoký.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.