Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Porovnali jsme: kde prodat a nakoupit online

Investice 28.03.2019 | 16:29 0 Komentářů

Česká online tržiště jsou zase o jedno chudší: aplikace Letgo ve středu 20. 3. oznámila ukončení provozu na českém trhu. Více než milion uživatelů tak bude muset hledat jinde. Kde? Porovnali jsme nejznámější česká online tržiště – Aukro.cz, Bazoš a Sbazar.cz. Jak to dopadlo?

Vzhled: první dojem je důležitý

První dojem je důležitý, říká se. Když si poprvé otevřete Aukro, Bazoš a Sbazar, co vás napadne? Na Aukru se nám líbí uspořádání a to, jaký je tu pořádek. Hlavní strana je barevná, různá tlačítka a vysvětlivky vás umí poslat správným směrem a celé Aukro vlastně vůbec nepůsobí bazarovým dojmem. Sbazar je zase ideální ve své jednoduchosti – výčet kategorií, nejnovější nabídky, pár tlačítek a je to. Jediný pohled vám stačí k tomu, abyste se snadno zorientovali. Co se vzhledu týče, Bazoš to u nás vůbec nevyhrál. Napoprvé se tu vůbec nevyznáme a ani rozvržení nám není sympatické.

Vyhledávání: když víte, co hledáte

Na ukončeném Letgo bylo ideální vyhledávání nabídek z okolí. To usnadní převzetí, platbu i kontrolu (případně zkoušení správné velikosti přímo na místě). Takovému vyhledávání se blíží Bazoš (filtruje nabídky podle zadaného PSČ), Sbazar (filtruje podle města) i Aukro, které v konkrétních kategoriích umí zboží vytřídit podle PSČ i podle vzdálenosti od místa bydliště. Možnosti vyhledávání jsou na Aukru asi nejrozšířenější – kromě lokace a ceny (najdeme i na Bazoši a Sbazaru) vybírá nabídky i podle stavu (nové/použité/rozbaleno), způsobu platby i typu prodeje (Kup teď/aukce). Navíc, jestli vás zajímá výhodný nákup, oceníte na Aukru tlačítko OD 1 KČ, které vám vygeneruje všechny výhodné aukce.

Prodej: za nejlepší možnou cenu

Dřív než po jarním úklidu vyhodíte něco, co by mohlo ještě sloužit, zkuste to vystavit k prodeji. Jak říká Aukro, dejte tomu druhý život, třeba se to bude někomu ještě hodit. Jestli půjdete vystavit na Bazoš nebo Sbazar, máte vystavení i prodej zdarma. Na Aukru je to jiné. Prvních 5 vystavení máte každý měsíc zdarma, za ty další už pár haléřů naskakuje. Počítejte taky s provizemi, které si Aukro z prodeje bere (cca 5 %, záleží na kategorii) – peníze z provizí používá na krytí nákladů programu Ochrany kupujících (níže). Docela nás ale baví možnost vystavit předmět v aukci – obzvlášť nejsme-li si jistí, za kolik chceme zboží vlastně prodat. S množícími se příhozy si svou cenu našlo a navíc bylo docela zábavné příhozy sledovat. Na Sbazaru se nám za pevnou cenu prodat nepodařilo, na Bazoši ano, ale neustále někdo volal a psal s doplňujícími dotazy – to bylo trochu nepříjemné a rušivé.

Bezpečnost: nákupy naslepo

Nákupy online mají jednu velkou nevýhodu – nikdy si nemůžete být jistí, že fotky u inzerátů odpovídají skutečnosti a že zboží opravdu dorazí. Co jsme byli schopní dohledat, máte jako uživatel Bazoše a Sbazaru smůlu. Ve chvíli, kdy vás prodejce podvede a zboží nepošle nebo pošle podvrh, náklady vám nikdo nenahradí. Zato na Aukru existuje program Ochrany kupujících, který garantuje 50% náhradu zaplacené částky. Snad se brzy dočkáme a náhrada se do Ochrany kupujících vrátí zpět na 100 %.

Nabídka: věci, které jinde nenajdete

Nabízené předměty se různí. Závisí na prodejcích, na sezóně a na sběratelských trendech. Právě sběratelé hledají na online tržištích nové poklady, které často pochází z pozůstalostí i osobních sbírek jiných sběratelů. Variace kategorií je na Aukru, Bazoši i Sbazaru bohatá. Sběratelům ale rozhodně doporučujeme Aukro – najdete tu svou vlastní kategorii, která se dál dělí na různé sběratelské odvětví.

Sečteno a podtrženo

Aukro Sbazar Bazoš
Vzhled (první dojem) sympatické a přehledné jednoduché a přehledné nepřehledné
Vyhledávání kategorie, cena, PSČ, vzdálenost, stav, způsob platby, způsob nákupu kategorie, cena, město kategorie, PSČ, vzdálenost, cena
Prodej Kup teď/aukce, provize, zážitek Pevná cena, bez provize Pevná cena, bez provize
Bezpečnost program Ochrany kupujících x x
Nabídka různé kategorie, speciální kategorie Sběratelství různé kategorie různé kategorie

Doporučujeme, když…

Sbazar.cz chcete vystavit rychle a jednoduše si jste jistí s cenou, za kterou zboží prodat jste uživatel Seznam.cz nepotřebujete rozšířené funkce vyhledávání/vystavení chcete prodávat bez poplatků
Bazoš vám nezáleží na formě a vzhledu inzerátu máte chvilku času se na stránkách zorientovat chcete zboží vystavit rychle chcete prodávat bez poplatků si jste jistí cenou, za kterou zboží prodáte
Aukro.cz si nejste jistí cenou předmětu – vystavte ho v aukci od 1 Kč si chcete při prodeji/nákupu užít trochu zábavy a vzrušení jste sběratel a chcete prodat/koupit exponát nakupujete a chcete být jištění proti podvodníkům chcete prodávat bez zbytečných dotazů na dostupnost nebo parametry zboží

Samozřejmě ale doporučujeme k vyzkoušení všechny tři. Vymeťte sklep a půdu a co nepotřebujete, prodejte. Uvidíte sami, jestli vám nakonec přiroste k srdci Aukro, Bazoš nebo Sbazar.

Jiří Böhm
ABBBA Consulting, s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.