Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Platební morálka firem se lepší, ne však ve všech oborech

Banky ČSOB 02.12.2014 | 09:49 0 Komentářů

Platební morálka firem v Česku se mírně lepší. Ukazuje to čerstvá analýza společnosti ČSOB Factoring. Ve třetím kvartále letošního roku průměrně hradily firmy své závazky za 73 dní. To je o dva dny lepší výsledek, než tomu bylo v předešlém čtvrtletí, a je to dokonce o tři dny méně, než v tomu bylo roce 2013. I přes průměrně lepší schopnost platit si však například viditelně pohoršili dodavatelé služeb a zboží do zdravotnictví, ti na své peníze čekají celé čtyři měsíce. Naopak se ale lepší situace v potravinářství nebo automobilovém průmyslu. 

Index ČSOB Factoring: Návrat platební morálky k normálu přispívá k oživení ekonomiky.

Aktuální výsledky analýzy společnosti ČSOB Factoring, která dlouhodobě sleduje platební morálku firem, ukazují, že se platební morálka subjektů v Česku začala v tomto roce zlepšovat. Souhrnně lze říci, že pozitivní trend, ve kterém se nepochybně odráží také růst tuzemské ekonomiky, zaznamenala většina sledovaných odvětví. Oproti průměrné platební morálce v roce 2013 hradí totiž své závazky v kratším čase odběratelé ve strojírenství, potravinářství, automobilovém průmyslu nebo maloobchodu. Nejviditelnější zlepšení platební morálky zaznamenává potravinářství, které si polepšilo ze 76 na 66 dní. Stejně tak v automobilovém průmyslu došlo k urychlení placení závazků o deset dní a obor tak vévodí statistice s nejlepším výsledkem průměrné doby plateb s 56 dny. „Tok peněz se v Česku zrychlil. Znamená to tedy logicky i rychlejší úhrady závazků dodavatelům. V řadě oborů, které prostřednictvím factoringu financujeme, ale vidíme, že firmy se stále potýkají s nedostatkem provozního kapitálu, jehož doplnění může navíc uvolnit prostředky, které by mohly investovat do svého rozvoje,“ umírňuje optimismus Tomáš Morávek, předseda představenstva společnosti ČSOB Factoring. Podrobnější pohled na čerstvou statistiku mu dává za pravdu.  Na pomyslném opačném konci figurují třeba odběratelé ze zdravotnictví, kteří hradili ve třetím kvartále své závazky po rekordně dlouhých čtyřech měsících. 

Bilance: Lepšíme se, ale stále to nestačí

V rámci sledovaných zemí z hlediska platební morálky si Česko vede i přes mírné zlepšení stále nevalně, například od slovenských firem dostanou dodavatelé služeb a zboží zaplaceno o devět dní dříve než u nás.  „Nejstabilnější v platební morálce jsou firmy v Německu. Ty také s průměrnou úhradou závazků za 41 dnů vedou naší statistiku s nejkratší dobou úhrady,“ řekl Tomáš Morávek. 

Komentář k Indexu ČSOB Factoring III. Q 2014: Platební morálka se vrací k normálu

Ekonomika oživuje a zlepšuje se také platební morálka firem. Index úhrad po splatnosti se sice zhoršil o 5 bodů, ale zůstává stále v optimistickém pásmu pod dlouhodobým průměrem. Mírné zhoršení Indexu úhrad po splatnosti ovšem může být dán zkrácením návratnosti pohledávek. 

„Index návratnosti pohledávek ukazuje zkrácení splatnosti pohledávek firem a svědčí tak o zrychlení obrátky peněz. To může přispět dále k oživení ekonomického růstu, který ale není ještě zcela stabilizován, jak naznačují horším výsledkem pohledávky po splatnosti,“ řekl Petr Zámečník ze společnosti Fincentrum. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.