Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Plánovaný schodek rozpočtu v příštím roce zvyšuje potřebu financování státu

Makro 22.12.2016 | 15:30 0 Komentářů

Ministerstvo financí vydalo Strategii financování a řízení státního dluhu České republiky pro rok 2017, kde shrnuje plány pro prodeje dluhopisů v příštím roce.

MF v roce 2017 počítá se schváleným schodkem rozpočtu ve výši 60 miliard korun. Zároveň bude v příštím roce splatných 208 miliard českých státních dluhopisů na domácím trhu, téměř 17 miliard spořících dluhopisů pro občany a 4 miliardy pokladničních poukázek. Navíc musí vláda splatit 1,7 miliardy z půjčky od Evropské investiční banky.

Celkem tedy musí stát pokrýt podle odhadu MF 290,6 miliardy korun. Letos to přitom je zhruba 250 miliard korun (podle našich výpočtů; pokud rozpočet vykáže ke konci roku přebytek 25 miliard korun; neuvažujeme čerpání likviditní rezervy).

Hlavním nástrojem pro financování těchto výpůjčních potřeb budou i v příštím roce státní dluhopisy. MF jich plánuje prodat minimálně za 150 miliard korun (letos jich v aukcích prodalo 192 miliard). Jako doplňkový nástroj může MF využít i prodeje pokladničních poukázek (cenných papírů se splatností do jednoho roku) a tzv. eurobondů. Zároveň plánuje MF opět využít čerpání volných prostředků ze státní pokladny, kam se nově zapojují zdravotní pojišťovny.

Náš výhled předpokládá, že schodek státního rozpočtu bude menší (45 miliard korun), tím by celkové výpůjční potřeby měly dosáhnout cca 275 miliardy korun. Tuto sumu i podle nás pokryje MF především prodeji státních dluhopisů. Domníváme se, že se MF bude snažit nabízet především dluhopisy s kratšími splatnostmi, a koncentrovat co největší objem do prvních měsíců příštího roku, aby stát využil extrémně příznivé tržní podmínky (záporné výnosy). To totiž bude ještě v platnosti kurzový závazek České národní banky, na jehož konec budou sázet spekulanti. Příliv spekulativního kapitálu a intervence centrální banky opět vystupňují nedostatek eur na českém trhu. Vzroste tak prémie pro investory, kteří eura na český trh poskytnou. Tito investoři své nově nabyté koruny budou často investovat právě do krátkodobých státních dluhopisů, jejichž výnos bude dále klesat, a to k –1 % či ještě níže.

Podle našich výpočtů se státní dluh ke konci letošního roku sníží meziročně o zhruba 60 miliard korun na cca 1613 miliard korun, nejnižší hodnotu od roku 2011. Důvodem je především nižší výpůjční potřeba (jinými slovy přebytek rozpočtu a nikoliv schodek, což umožnilo MF snížit prodeje nového státního dluhu) a další zapojení přebytku likvidity státní pokladny (neboli opětovné čerpání zůstatků na účtech veřejných institucí).

V příštím roce se státní dluh podle našich odhadů mírně zvýší, a to o zhruba 25 miliard korun.

MAREK DŘÍMAL
Ekonom
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.