Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Plán aukcí státních dluhopisů: další prodeje se zápornými výnosy

Investice 21.11.2016 | 19:29 0 Komentářů

Ministerstvo financí plánuje podle dnes zveřejněného aukčního kalendáře prodat v prosinci až 16 miliard českých státních dluhopisů a maximálně 15 miliard pokladničních poukázek se splatností do jednoho roku. Ministerstvo chce podle všeho nadále využívat velmi příznivých podmínek na trhu, kde se dluhopisy s krátkou splatností nadále obchodují s hluboce záporným výnosem. 

Proto má stát v plánu vydat nejvíce dluhopisů se splatností v roce 2019. Tento dluhopis, a to právě se záporným výnosem, kupují převážně zahraniční investoři. Využívají přitom levného korunového financování, které způsobují sázky na konec kurzového závazku ČNB a intervence centrální banky proti těmto spekulacím. Výsledkem je zároveň růst podílu zahraničních držitelů státních dluhopisů. Do konce roku by měl tento podíl dosáhnout 30 % v porovnání s 14,5 %  na konci roku 2014.

Celková výše státního dluhu (tedy dluhu centrální vlády) by se měla letos snížit o 13 miliard korun. Náš výhled bere v potaz očekávání ministerstva uvedeného v návrhu státního rozpočtu pro příští rok, kde byl tento pokles nastíněn. Poměr veřejného dluhu k HDP (kde je státní dluh hlavní součástí) by měl podle našich očekávání poklesnout na 38,6 % z 40,3 % vloni. Pod hranici 40 % se podívá poprvé od roku 2012.

Jak už jsme napsali dříve, letošní státní rozpočet by mohl skončit v přebytku 25 miliard korun – tento odhad vychází z dat Fiskálního výhledu, které ministerstvo publikovalo v polovině listopadu.

MAREK DŘÍMAL
Ekonom Komerční banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.