Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Od února v bankovní radě ČNB zasednou Oldřich Dědek a Marek Mora

Banky 10.01.2017 | 12:43 0 Komentářů

Mluvčí prezidenta, J. Ovčáček dnes oznámil, že novými členy bankovní rady ČNB se stanou Oldřich Dědek a Marek Mora. Nahradí tak P. Řežábka a další mandát už nedostal L. Lízal.

Prezident Zeman už loni před prázdninami do bankovní rady jmenoval V. Bendu a T. Nidetzkého a do funkce guvernéra pak posunul J. Rusnoka. V. Benda a T. Nidetzký jako guvernérovi bývalí spolupracovníci sdílejí podobné názory na trvání kurzového závazku. Všichni zdůrazňují význam kurzového závazku k dosažení inflačního cíle. Očekáváme, že i dnes oznámení noví členové bankovní rady ČNB budou sledovat současnou měnovou politiku ČNB. Tedy na trvání „tvrdého“ kurzového závazku do konce první čtvrtletí letošního roku se nic nemění. Naše prognóza předpokládá, že k ukončení závazku dojde ve druhém čtvrtletí. Napovídá tomu dnes zveřejněná inflace, která dosáhla 2% cíle, což je nejvyšší hodnota od konce roku 2012. Na odstranění závazku tedy přichází vhodná doba. Naše prognóza ukazuje, že inflační výhled i do budoucna zůstává stabilní a už i nová kompozice bankovní rady odstranění kurzového závazku nahrává, když noví členové by asi raději normalizovali situaci měnové politiky zrušením devizového závazku.

Otázkou pak zůstává, jestli tento krok bude doprovozen negativními sazbami. Zatím pouze V. Tomšík a T. Nidetzký se vyjádřili jako zastánci záporných sazeb. Názory O. Dědka ani M. Mory neposkytují žádný návod, jak by se zachovali při tomto hlasování. Ohledně této otázky tedy bude nutné vyčkat jejich profilace.

Oldřich Dědek

Současný národní koordinátor pro zavedení eura a profesor ekonomie na Karlově Univerzitě Oldřich Dědek bude muset odsunout hledání smysluplného využití pro nadbytek volného času v důchodovém věku, jak píše na svém webu, ještě o šest let. Prezident Zeman ho totiž dnes jmenoval do bankovní rady ČNB, aby vykonal svůj druhý šestiletý mandát. Jeden už ve funkci víceguvernéra vykonával mezi roky 1999 a 2005. Z té doby si ho i širší veřejnost může pamatovat jako erudovaného ekonoma a rozvážného mluvčího.

Do bankovní rady nastupuje umírněná holubice. Svědčí o tom hlasování Oldřicha Dědka během jeho prvního působení v ČNB ve srovnání s kolegy v BR, se kterými se tam potkal. Do této pozice ho také pasují i jeho poslední mediální prohlášení ohledně kurzového závazku. V minulosti se totiž nechal slyšet, že by s jeho zaváděním váhal. Ze současné pozice národního koordinátora pro zavedení eura očekáváme, že by jeho budoucímu přijetí podpořil.

Marek Mora

Do bankovní rady nastupuje vysoký státní úředník Evropské komise, jeden z prvních zaměstnanců této instituce z nových členských států. V minulosti také pracoval pro českou vládu na ministerstvu školství a různých postech spojených s evropskou agendou. Vzhledem k jeho mediální nepřítomnosti si nejsme schopni udělat přesný obrázek o jeho působení v bankovní radě. Pravděpodobně tak asi bude sledovat linii guvernéra Rusnoka, který mohl mít vliv na jeho jmenování. Marek Mora byl totiž jeho poradce na ministerstvu průmyslu a obchodu mezi zářím a 2002 a dubnem 2003. V své akademické kariéře se věnoval českému penzijnímu systému a jeho reformám, ale i ekonomické konvergenci.

DAVID KOCOUREK
Economist
Investment Banking

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.