CZK/€ 25.350 +0,12%

CZK/$ 23.394 +0,17%

CZK/£ 29.700 +0,45%

CZK/CHF 26.625 +0,25%

12. 11. 2015

0 komentářů

Od roku 1993 vzrostl český export desetinásobně, letos dosáhne 3,9 biliónu Kč

 


 

V roce 1993 Česko vyvezlo zboží za 422 miliard korun, vloni to bylo rekordních 3,6 bilionu Kč. 

Plyne to z unikátní studie Asociace exportérů, jež shrnuje posledních 22 let českého exportu. Asociace studii představila na své Exportní konferenci v Mladých Bukách. 

Hlavním exportním partnerem pro Českou republiku je po celou dobu Německo, kde se podíl vývozu z 29 % (v roce 1993) zvýšil na současných 32 %. Zcela opačný trend vykazuje export na Slovensko – tuzemský export k východnímu sousedovi klesl z 20 % na osm procent. 

„Z pohledu diverzifikace obchodních rizik jsme tak nesmírně zranitelní. Právě kvůli faktu, že třetina exportu končí v Německu a zároveň 55% exportu tvoří stroje a dopravní prostředky. V roce 1993 to bylo jen 29 %,“ upozorňuje autor studie a místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. 

Statistika posledních 22 let také odráží měnící se svět obchodu i proměnu české ekonomiky posledního čtvrtstoletí. Největší přebytek zahraničního obchodu  byl loni s Německem 331 mld.Kč (v roce 1993 šlo o schodek ve výši dvou miliard Kč). Naopak největší schodek zahraničního obchodu byl vloni s Čínou  – 316 mld. Kč (v roce 1993 to přitom byl 5 mld. Kč přebytek)

REKLAMA

„Export je hlavním tvůrcem HDP, jeho vliv za 22 let je více než dvojnásobný. Českému exportu se daří. Očekáváme, že letos v objemu exportu překonáme i loňských rekordních 3,6 biliónu korun. Náš odhad za rok 2015 je bezmála 3,9 biliónu,“ konstatuje předseda Asociace exportérů Jiří Grund. 

„Export vždy byl a je skutečným motorem růstu české ekonomiky. Aktivní saldo obchodní bilance za poslední roky dokazuje schopnosti českých vývozců konkurovat a držet trhy. K tomu přispívá i aktivní proexportní politika vlády, která by nebyla možná bez efektivní komunikace a zpětné vazby od našich podniků a firem. Více než osmdesát procent exportujeme do zemí EU a proto chceme naši proexportní politiku ještě více orientovat na perspektivní teritoria a nové trhy,“ uvedl ve svém vystoupení ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *